31.07.2012 Salı / Yesilyurt

Uçurtma etkinlik duyuruları, etkinliklerin fotoğrafları ve yorumları.
Post Reply
dryery

31.07.2012 Salı / Yesilyurt

Post by dryery »

Herkese merhaba,

Bugün 16:00'da Doruk ile uçurtmalarımızı yüklenip sahile doğru yürümeye başladık. Uzun zamandır bu kadar hevesli yürüdüğümü hatırlamıyorum :) Yanımıza parafoil'i, Rhombus Boa'yı, Serçe'yi (Tansaş'tan aldığımız uçurtma) ve tabii ki bizim için daha siparişi verdiğimiz andan itibaren son derece kıymetli olan Quantum'u aldık :)

Alana vardığımızda 12-13 yaşlarında bir çocuğun alanda bali olduğunu tahmin ettiğim bir madde kullandığını gördük. Bu görüntü keyfimizi oldukça kaçırdı ve bizi çok üzdü. Bir süre bankta oturup çocuğu izledik ve diğer yandan çocuk için bir şeyler yapılması gerektiğini düşünerek çareler aradık. Bu sırada bir polis ekibi gelip çocuklarla konuşup onları alandan uzaklaştırdı. Güzel ülkemin geçici çözümleri.. Zaten polislerle yaptığımız konuşmada sağolsunlar kendileri de açıkça dile getirdi.

Kendimizi biraz topladıktan sonra ben ilk olarak parafoili açıp uçurmaya başladım. Henüz acemi olduğum için Doruk benimle aynı anda uçurmaktan çekiniyor biraz :) Bugün rüzgar yine oldukça şiddetli olduğundan parafoil'i uzun süre hiç düşürmeden uçurdum. Decathlon'dan almış olduğumuz parafoil'in performansı bana göre oldukça iyi ancak yanında verilen ipler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Hem ipler parafoil'e göre ağır hem de esniyor. O nedenle Boa'nın ipleriyle uçuruyorum. Ardından Boa'yı açıp onu uçurmaya başladım. Her şey çok güzel gidiyordu; Boa'ya daireler çizdiriyor, dalışa geçirip tekrar yukarı kaldırıyordum. Arada düşürsem bile tekerlek (cartwheel) yöntemi ile kalkışa hazır hale getirip havalandırabiliyordum. Hatta Doruk bile bana güvenmiş olacak ki, o da Quantum'u uçurmaya başladı. Boa ve Quantum gökyüzünde gerçekten çok güzel görünüyordu. Ancak ben yine Boa'yı dalışa geçirme üzerine çalışırken bu kez biraz heyecanlanmış olmalıyım ki şiddetli rüzgarın da etkisi ile panikleyip kelimenin tam manası ile yere çaktım :( Uçurtma ölü pozisyondayken (Dead Launch pozisyonundayken - burnu bana dönük, bağlantı noktaları aşağı bakar şeklinde) uçurtmanın sırtüstü yatıyor olduğunu sandım ve kaldırmak için ipleri sertçe çekerken büyük ihtimalle sağ alt gergi çıtasını (Lower Spreader) bir çalıya veya taşa takmam sonucunda kanat bağlantı noktasından uzaklaştırıcı (Standoff) bağlantı noktasına kadar çıtayı ikiye ayırmayı başardım. Dolayısı ile Boa maceram Doruk'tan hafif azar yemem ve yeni çıtayı akşam takacağına söz vermesi ile bugünlük sona erdi. Bu arada belirteyim; çıtaları Decathlon'dan aldık. Çıtalar 6mm'lik karbon çıtalar ve gerçekten hayat kurtarıcı.

Ardından tekrar parafoil'i uçurmaya başladım ancak itiraf etmem gerekirse şiddetli rüzgar olmasına rağmen Boa'dan sonra parafoil'in tepkileri bana oldukça yavaş geldi. İlerleyen zamanlarda belki de daha büyük bir parafoil alıp rüzgarın gücünü parafoil'de de daha net hissedebilirim. Ardından Doruk'la uçurtmalarımızı değiştirdik. Sağolsun Quantum'u onun gözetiminde de olsa uçurmama izin verdi :) Tabii Quantum'u uçurmak daha fazla deneyim istiyor ancak yine de sert hareketlerden kaçınarak uzun süre hiç düşürmeden uçurmayı başardım.

Toplamda 3 saatlik bir uçuşun ardından biraz dinlenmek üzere banklara oturduk, tam o sırada küçük bir çocuğun Diamond uçurtmasını suratı düşmüş bir şekilde annesi ve kardeşi ile birlikte sürükleyerek geldiğini gördüm. Çocuk her ne kadar koşsa da yürüse de uçurtmasıyla konuşsa da uçurtması malesef uçmamak için direniyordu. Daha önce hiç Diamond şeklinde bir uçurtma uçurmadım ancak çocuğun mutsuzluğu beni öyle etkiledi ki o uçurtma öyle veya böyle uçacaktı. Önce tanıştık; ismi Fatih, 6 yaşında. Gündüzleri yaz okuluna gidiyormuş; gündüz okuldayken öğretmeninin gösterdiği bir hareketi yüzme dersinde başaramamış. Annesi de keyfi biraz yerine gelsin diye almış Fatih'i uçurtma uçurmaya gelmiş. Fatih'in bu günübirlik hüznüne dayanamayan Doruk da geldi yanımıza. Ve uzun uğraşlar sonucu gerçekten de uçtu Diamond. Fatih'in mutluluğu görülmeye değerdi. Annesine Martı Uçurtma Kulübü'nden söz ettik; çocukları en kısa zamanda tekrar getirececeğine söz verdi. Böylece vedalaştık. Fatih'in sevinci yine de tinerci çocuğu unutturmadı, unutturamadı..

Bugün pek fotoğraf veya video çekemedik maceralarımızdan ötürü ancak yine de bugüne ait kısa bir video'yu aşağıdaki bağlantıda paylaşmak istiyorum. Bu arada ben bu satırları yazarken Doruk da Boa'yı iyileştirdi. Yeni performansını yarın 14:00'da yine Fener Önü'nde göreceğiz. Gelmek isteyen herkesi bekleriz :)

Sevgi ve saygılarımla,

https://plus.google.com/photos/11455827 ... KvC1rW6tAE
Derya Eryaşar
Yeşilyurt / İstanbul
drkkbn

Re: 31.07.2012 Salı / Yesilyurt

Post by drkkbn »

Derya günü çok güzel özetlemiş, biraz sabır ve pratik ile çok başarılı bir pilot olacağını düşünüyorum ben
Doruk Kuban
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Yazılan detaylara bakılırsa o çoktan pilot olmuş bile. İyi pilotluk zaman işi tabi.

Video da güzelmiş. Rüzgar keyifli.

Siz bence aynı uçurtmadan iki tane edinip senkronize takım çalışmaya başlayın. Takım çalışması gerçekten eğlencelidir.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Basman

Post by Basman »

Her seye ragmen keyifli bir gun olmus. Tatilden dondugumde haberlesip birlikte ucuralim yine bir gun Doruk.
Last edited by Basman on Sat Aug 04, 2012 12:06 am, edited 1 time in total.
"The optimist pleasantly ponders how high his kite will fly; the pessimist woefully wonders how soon his kite will fall."

Başman ARANCIOĞLU
dryery

Post by dryery »

Doruk, şansım kadar sabrım olsa hayatım kusursuz olurdu biliyorsun, ama azimliyim başaracağım :)

Altan Bey. sizden bunları duymak çok güzel, teşekkür ederim. Çok haklısınız, zamanla daha iyi uçuşlar gerçekleştireceğime, örneğin çıtaları kırmayacağıma, inanıyorum. :) Önerinize teşekkür ederiz; Ben heyecanımı biraz daha kontrol altına almay öğrendikten sonra dediğiniz gibi yapacağız.

Başman, Evet, her şeye rağmen keyifli bir gün geçirdik gerçekten. İlk fırsatta, alandaki yerimizi tekrar alacağız :)
Derya Eryaşar
Yeşilyurt / İstanbul
Post Reply