Mehmet Gölebatmaz

Üyelerimimzin uçurtmaları - İsminiz başlığı altında uçurtmalarınızın resimlerini bizimle paylaşın.
Post Reply
agolebatmaz

Mehmet Gölebatmaz

Post by agolebatmaz »

Arkadaşlar merhaba,
Forumunuza yeni üye oldum, içerik kıpır kıpır hayat dolu. Foruma demir atıp okumaya ve harika görüntüleri incelemeye başladım.
İlk fırsatta İstanbul’a gelip, özellikle kumaş ve karbon temin edip kumandalı uçurtmaları denemeye başlayacağım.
Sekiz yaşındaki kızım Saklısu’ya uzun zaman önce verdiğim uçurtma yapma sözünü onun zevkine uygun dört adet altıgen uçurtma yaparak yerine getirdim.
Kardeşim reklam işleri ile uğraştığından uçurtmaya ve baskı yapılmaya uygun olabilecek incelikte iki farklı tür fiber dokulu oldukça ince kumaş getirdi. Photoshop’ta grafikleri düzenleyip 125 cm iki adet, 75 cm bir adet, 60 cm bir adet çıta uzunluklarına uygun kumaş üzerine baskı yaptık. Kuyrukları da bu malzeme ile tamamladım. 125 cm olan uçurtmalara 25 m. kuyruk yaptım. Uçurduktan sonra 5 m. kadar kısaltıp daha iyi sonuç aldım.

Image

Image

Grafik düzenleme işini baskı makinesine devrederek işin oldukça kolayına kaçmış oldum. Uçurtma için gerekli olan uygun kumaşları temin edebilirsem baskıya ve airbrush ile çalışmaya uygunluğunu test edeceğim. Sanıyorum artık iyi bir dikiş makinesi almamın da zamanı geldi.

Image Fotoğraftaki kardeşim olup, bu işlere yatkın olduğu ortaya çıktı.

Uçurtmaları deniz kıyısında fakat çok rüzgar alan bir yerde uçurduk. İlk gün 75 cm lik olan uçurtmayı kızım elinden kaçırdı. Uçurtma ip makarasını alarak açıklara götürdü. Uçurtma sanıyorum makaranın ağırlığından inmediği gibi, açığa gittikçe makara üzerindeki ipi de boşaltarak daha da yükseldi. İlk defa karşılaştığım bu olaya çok şaşırdım.

Başka bir gün diğer iki uçurtmayı, plajlar arasında fakat yerleşimden uzak küçük bir tepenin üzerinden uçurduk. Binlerce insan uçurtmaları görmüştür. Tatilin sadece deniz, kum, güneş’ten yaralanmak olmadığını gösterdik.
Ailece uçurtma günlerimizden çok zevk aldık. Artık kendim içinde uçurtma yapmanın zamanı geldi. Yoksa mor, pembe bu uçurtmalar ile yanlış anlaşılacağım.
Sevgi ve saygılar…

Image
Trick Serkan

Re: Mehmet Gölebatmaz

Post by Trick Serkan »

Aramıza Hoşgeldiniz .
İstanbuldayken bir etkinliğimize bekleriz .
Pazar günleri yeşilköy fenerönünde . Heme kumandalı uçurtmalarıda görme ve kullanma imkanınız olur .
Rüzgarı Bol Adam .
Güvenli Uç Güvende Ol ( Fly Safe Be Safe )
Gökyüzünde Herkesin Eşit Hakkı Vardır .
agolebatmaz

Post by agolebatmaz »

Teşekkür ederim. İstanbul'dan ayrıldıktan sonra hemen yanıbaşımdaki bu etkinliklerden haberim olması çok kötü oldu. İlk fırsatta geleceğim.
Ben de artık sizleri Didim'e beklerim.
Melih

Post by Melih »

Mehmet bey, foruma en hızlı giriş dalında oskar ödülünü size vermek istiyorum :D

Kullandığınız kumaş, baskı makinası ve sonuçlar enfes, İşin kolayına bayılacak br takım grafiker uçurtmacı arkadaşlara da bu vesile ile selam eder, benzer çalışmalar bekleriz efendim :roll:

tekrar tebrik ediyorum
hoş geldiniz.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Mehmet bey, tebrikler. Güzel uçurtmalar yapmışsınız. Tekniğinizden biz de yararlanacağız. Söz konusu kumaş nedir? Kardeşinizle haberleşirsek biz de bir şeyler yaptırmak isteriz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
agolebatmaz

Post by agolebatmaz »

Melih bey teşekkür ederim.
Önceki gün, önerdiğiniz Depron U/K Eğitim uçağının eksik elektroniklerini tamamlayıp uçurdum. Haliyle ilk kırım tecrübemi de anında yaşadım. Uçak on dakika sonra tekrar uçmaya hazırdı, rüzgar fazla olduğu için cesaret edemedim.
Görüşmek üzere, ...

Altan wrote:Söz konusu kumaş nedir? Kardeşinizle haberleşirsek biz de bir şeyler yaptırmak isteriz.
Altan bey merhaba,
Özelden adresinizi gönderebilirseniz kumaştan size numune göndereyim. Sizlerin yaptığı büyük uçurtmalara çok uygun olduğunu sanmıyorum, onlara ağır kaçacaktır. Uygun olursa kumaşın marka, özellik ve temin yerlerini kardeşimden bilgi alarak forumda paylaşırız.
Elinizde kullandığınız farklı kumaşlardan varsa 1-2 m. gönderebilirseniz, istediğiniz tasarımı üzerine bastırmaya çalışırım. Kumaşın beyaz olması baskı renk kalitesi açısından önemlidir.
hadi_bea

Post by hadi_bea »

Mehmet bey hoşgeldiniz aramıza. Baskı işi çok güzel bir fikir bende bir İzmir'li olarak OKHI uçurtma üzerine saat kulesini yapmak istiyordum aynı işlerle uğraşan benimde bir akrabam var ilk fırsatta kapısını çalıcam bu güzel fikir için teşekkürler.
GÖRKEM ÇORLU
~~~~~~~~~~~~~~~~~
RÜZGARIN OĞLU
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Bir gün ben de uçucam...
Post Reply