Uçurtmadan elektrik üretiliyormuş

Uçurtmalar ile ilgili genel bilgiler.
Post Reply
ahmetbayar

Uçurtmadan elektrik üretiliyormuş

Post by ahmetbayar »

Bu haber bana ilginç geldi. Ne kadar gerçektir bilmiyorum. Futuristik bir şey de olabilir. Ama işin içinde uçurtma var. Okuyalım, aklımızın bir köşesinde kalsın, ilerde böyle bir şey olursa "biz biliyorduk" 8) deriz.

Uçurtmadan elektrik üretiliyor!

Hollanda'da yapılan bir araştırmada, yerde jeneratöre zincirle bağlanan ve 800 metre yüksekliğe bırakılan bir uçurtmanın 10 kw elektrik ürettiği belirlendi. Uçurtma sisteminden 100 megavatlık enerji elde edilmesi, 100 bin evin elektriğinin bu sistemle karşılanabilmesi anlamına geliyor. İlk denemelerinde başarılı olan bilim adamları şimdi uçurtmadan 50 kw'lik elektrik üretmek için kolları sıvadı. 'Ladermill' adını verdikleri çalışmada bu sefer daha fazla uçurtma kullanılacak.
GOOGLE'DAN DESTEK
Google, bir Amerikan uçurtma imalatçısı ile anlaşarak bu işe 10 milyon dolar yatırdı. Google ve Ockels'in ekibinin temel amacı, yerde üretilen enerjiden daha bereketli ve daha güvenilir olan 'yüksek hızda esen rüzgardan elde edilen enerji' projesini hayata geçirmek.Uzmanlar, yerden zincirle jeneratöre bağlanan ve 800 metre yükseklikte elektrik enerjisi üreten uçurtmaları geleceğin enerji kaynağı olarak görüyor. Son zamanlarda alternatif enerji kaynağı olan ve büyük şirketlerin yüklü yatırımlar yaptığı rüzgar trübinleri de ucuz maliyetli ve yenilenebilir enerji üretiyor ancak bunun maliyeti uçurtma sistemiyle kıyaslandığı zaman ortaya büyük bir fark çıkıyor. Uçurtma sisteminde rüzgar ne kadar hızlı eserse o kadar fazla enerji üretiliyor. Rüzgarın esme hızı yerde daha az olduğundan geliştirilen yeni sistem, mevcut alternatif sistemlere göre daha avantajlı oluyor. Uçurtma sistemini bilgisayar ortamında test ederek bundan daha fazla enerji sağlanması konusunda çalışmalar yapan İngiliz bilim adamı Allister Furey, " Bugün bir rüzgar trübini kurmak bu sistemden kat kat daha maliyetli. Ne kadar fazla uçurtma uçurursanız o kadar fazla enerji edersiniz. Bunların detaylı çalışmalarını bilgisayarda hesaplıyoruz. Bu, geleceğin enerji kaynağı olabilir" dedi. Yeni enerji elde etme sistemi uçurtma üreticilerini de harekete geçirdi. İngiliz ve Amerikan uçurtma üreticilerinin yanı sıra İtalyanlar da olabildiğince yükseğe çıkabilen uçurtma üretmek için çalışmalarına hız verdi. İngiltere Rüzgar Enerjisi Kurumu ise kapılarının projeye açık olduğunu duyurdu.

http://gencturkhaber.com/ucurtma-jenera ... html,07154
Uçurtmanın mevsimi yoktur.
Rüzgarın estiği her zaman, uçurtma zamanıdır.
Sabri Küçük

Re: Uçurtmadan elektrik üretiliyormuş

Post by Sabri Küçük »

Geçenlerde bu haberi okumuştum ve çok sevinmiştim. Kafa yormuştum nasıl yapıyorlar acaba diye, çok iddalı bir haber. Geleceğin elektrik yatırımı olarak bakılıyormuş. Biz de mi üretsek evimizin elektriğini. :) Keşke pratikte basit bir iş olsa bağ evimiz var oranın elektriğini uçurtma ile karşılardık. 8)
Madem uçamıyoruz, uçururuz.
Post Reply