Uçurtma satışı yapan site

Uçurtmalar ile ilgili genel bilgiler.
ahmetbayar

Re: Uçurtma satışı yapan site

Post by ahmetbayar »

Geçtiğimiz cuma günü www.aliexpress.com adresinden aşağıdaki uçurtmayı sipariş ettim. Bu hafta sonuna kadar bekliyorum.

Image
Uçurtmanın mevsimi yoktur.
Rüzgarın estiği her zaman, uçurtma zamanıdır.
drkkbn

Post by drkkbn »

Ben de pazartesi günü (07.05.2012) amazon.com üzerinden siparişimi verdim kargoya verilmiş heyecan ile ulaşmasını bekliyorum.
Doruk Kuban
gökhan

Post by gökhan »

Merhaba
drkkbn wrote:Ben de pazartesi günü (07.05.2012) amazon.com üzerinden siparişimi verdim kargoya verilmiş heyecan ile ulaşmasını bekliyorum.
Merhaba Amazon.com hangi satıcıdan ürün aldınız?Kargo ücreti ne kadar ödediniz ? Sakıncası yoksa paylaşabilirmisiniz?
drkkbn

Post by drkkbn »

Gökhan Bey merhaba,

Amazon.com'da "Into the Wind" adlı satıcıdan alışveriş yaptım. $127 tutan alışverişime United States Postal Service (USPS)'in Priority Mail International Parcels servisi'ne de $40 ödedim. Ürünlerim geçtiğimiz pazartesi (07.04.2012) kargoya verilmiş, ve dün itibari ile (14.05.2012) Türkiye'ye giriş yapmış. Şu ana kadarki en son gelişme bu, büyük ihtimalle bugün veya yarın gümrük işlemleri yapılıp ya gümrükten almam için kağıt gönderilecek ya da kargom bana yönlendirelecek.

Benim alışveriş yaptığım satıcı ürün ücretine göre kargo ücreti alıyor, Türkiye için kargo ücretleri şöyle;

$0 - $50 arası $25.00,
$50.01 - $100.00 arası $30.00
$100.01 - $250.00 arası $40.00
$250.01 - $500.00 arası $50.00
$500.01 ve üstü için $65.00

10-20 iş günü arası da teslimat süresi var; benim siparişim için tahmini teslimat tarihi 22 Mayıs ile 8 Haziran arası.

Yalnız yurtdışından alışveriş yapmadan önce gümrük mevzuatını incelemenizde fayda var. Ayrıca olabildiğince USPS, EMS gibi devlet kargoları ile getirtmeye çalışın ürününüzü, özel kargo şirketlerinin getirdiği ürünler gümrüğe takılırsa 200-300 TL arası masraf çıkarttıklarını okumuştum. Devlet kargolarında ya sadece vergilendiriyorlar ya da (eğer vergiden muafsa) direkt adresinize teslim ediyorlar.

Siparişim elime ulaştıktan sonra edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşırım zaten.
Doruk Kuban
drkkbn

Post by drkkbn »

Evet bugün yaklaşık iki hafta önce amazon.com'dan sipariş ettiğim prism quantum elime ulaştı; yurtdışından uçurtma getirtmek isteyenlere rehber olması için tecrübe ettiğim süreci madde madde sizlerle paylaşmak istiyorum.

- 7 Mayıs 2012 günü amazon.com üzerinden siparişimi verdim.
- Siparişi vermemi takip eden bir kaç saat içinde ücret kredi kartımdan çekildi.
- Ürünüm kargolanmadan önce ürün ücretini düşük göstermesi ve dolayısı ile gümrükten daha kolay geçmesi için satıcı ile konuştum; ancak bunun yasadışı olduğunu ve ne yazık ki böyle bir şey yapamayacaklarını söyledi.
- Satıcıya daha önce Türkiye'ye gönderi yapıp yapmadıklarını ve ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını veya teslimat sürecini hızlandırmak için yapabileceğimiz bir şey olup olmadığını sordum. Satıcı ise, USPS (Amerikan posta servisi) ile yaptıkları gönderilerde genelde bir sorun yaşamadıklarını ama genel olarak teslimatın 35-40 günü bulabildiğini söyledi.
- Satıcı son yazışmamızı takip eden saatler içerisince 7 Mayıs 2012 tarihinde paketimi kargoladı ve bana takip numarasını verdi.
- Satıcının paketi kargoya verdiği tarih kargo aynı eyalet içerisinde başka bir şehre gitti ve 12 Mayıs 2012 tarihine kadar öyle kaldı
- 12 Mayıs 2012 tarihinde kargom New Jersey'de ortaya çıktı ve USPS'in kayıtlarına göre o gün Türkiye'ye gönderildi.
- PTT'nin kayıtlarına göre kargom 14 Mayıs 2012'de Türkiye'ye giriş yaptı.
- PTT'nin kayıtlarına göre kargom 15 Mayıs 2012 akşamı gümrükten çıktı ama 20 dakika sonra tekrar gümrüğe alındı (burada sanırsam barkodu yanlış okuttular)
- 16 Mayıs 2012 günü kargomda hiçbir değişiklik olmadı.
- 17 Mayıs 2012 sabahı PTT'nin çağrı merkezini arayarak kargomun durumunu sorduğumda, gümrükte tutulduğunu ve dağıtıma çıkmayacağını gelip bizzat benim almam gerektiğini söylediler.
- 17 Mayıs 2012 günü saat 10 gibi Topkapı'daki PTT posta işleme merkezine gittim ve arkadaki gümrük binasına girdim.
- Danışmadaki güvenlik görevlisine takip numarımı verdim, o da ufak bir kağıda bir rakam yazıp beni "1" numaralı vezneye gönderdi.
- Veznedeki memur bana numarama karşılık gelen kargomum gümrük ibraz kağıtlarını üç kopya halinde verdi ve beni "4" numaralı vezneye yönlendirdi.
- 4 numaralı veznedeki memur kağıtlardan bir tanesini alıp kargomu bulup beni çağıracaklarını söyledi.
- 5-10 dakika sonra bir memur seslenerek beni çağırdı ve yanımda kargomu açtı; içinde ne olduğunu sordu, uçurtma diyince, biraz alaycı bir tavırla uçurtma mı? diye sordu evet demem üzerine karşı masasındaki adama gümrük ibraz kağıtlarını uzatıp "uçurtma varmış" dedi, karşısındaki adam hemen kağıtları alıp hesap yapıp %20 oranında vergi çıkarttı, ve beni üstüne vergiyi yazdığı ibraz kağıtları ile beraber tekrar "1" numaralı vezneye yolladı.
- 1 numaralı veznede kayıt yapıldı ve oradan "2" numaralı vezneye yönlendirildim.
- 2 numaralı veznede çıkan vergiyi ödedikten sonra tekrar "4" numaralı vezneye yollandım.
- 4 numaralı veznede 2,10 TL depo parası verdikten sonra elimdeki makbuzlarla kargomun açılıp kontrol edildiği yere gidip kargomu alıp çıktım.

Süreç adım adım yazınca çok uzun ve çok karmaşık görünse de gümrük ile ilgili bütün işlemleri 30 dakika içerisinde hallettim, ve oradaki memurlar çok yardımcı ve güleryüzlü davrandılar.

Toplamda 127 dolar tutan (kargo hariç) siparişim için 50 TL vergi ödedim.

Geriye güzel bir havayı bekleyip 2,10 metre kanat açıklığı olan Quantum'u test uçuşuna çıkarmak kaldı :)
Doruk Kuban
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Doruk bey benim gibi yurtdışından hiç alış veriş yapmamış birine büyük cesaret verdiniz. Tecrübeleri paylaştığınız için teşekkürler. Umarım yakın zamanda etkinliklerin birinde tanisabiliriz.
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
drkkbn

Post by drkkbn »

Yiğit Bey,

Bu alışveriş benim de yurtdışından ilk alışveriş tecrübem oldu; ancak yurtdışından sipariş vermeden önce gümrük mevzuatını ve yurtdışından alışveriş yapan kişilerin tecrübelerini internette mutlaka iyice araştırıp okuyun. Araştırmadan sipariş vermeniz durumunda karşılaması zor ek maliyetler ve aksaklıklar çıkabilir.

Yardımcı olabileceğim bir şey olursa lütfen bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Ben de yakın zamanda sizinle tanışmayı bekliyorum.
Doruk Kuban
Post Reply