DEMO DELTA UÇURTMAM

Tek ipli uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Post Reply
cagataykenarli

DEMO DELTA UÇURTMAM

Post by cagataykenarli »

Delta uçurtma yapmaya karar verdim. İlk önce kumaşımı kesmeden, kartondan bire bir demosunu yaptım.

Aşşağıda sizlerle nasıl yaptığımı paylaşacağım, eksiklerim neler öğrenmeliyim kumaşımı keserken dikkatli olmak adına...

İlk önce planımı internetteki bir örneği 1/2 oranında ufaltarak başladım. Teknik resmimi çizdim...

Image

Kullanacağım malzemeleri ve teknik resimimi hazırladım.

Image

Malzemeler yakın plan

Image

Kartonlarımı istediğim ebatlarda kestikten sonra, birleşmeleri için ters taraflarından bantladım.

Image

Fazla kenarlarını kesrek kenara ayırdım. Uçurtmam dikim paylarıyla birlikte tas tamam hazır oldu.

Image

Uçurtmamın kenarlarını dikmişcesine bantladım, denge parçasını da ekledim bu şekilde bir hal aldı.

Image

Denge parçası ve uçurtmam yandan görünüyor.

Image

Yukarıda hani fazla parçalar kaldı dedim ya işte bunlar bana tabiri caizse batmaya başladı onca kumaşı atamayacagımı düşünmye başladım. Ne yapabilirim diye düşünürken o fazla parçaların birisi ile aşağıda fikirlerinizi beklediğim 3 sonuca vardım...

1-Delta uçurtmama üçgenimsi kuyruk yapmak

Image

1-Delta uçurtmama üçgenimsi kuyruk yapmak ek foto

Image

2-Üçgenimsiler ve kısa kuyuruklar

Image

2-Üçgenimsiler ve kısa kuyuruklar ek foto

Image

3-Üçgenimsiler ve kuyruklar farklı bir yerde

Image
"Kanatlı bir gençlik, yurdun geleceği bakımından en büyük güvencedir." M.KEMAL ATATÜRK
Altan
Site Admin

Re: DEMO DELTA UÇURTMAM

Post by Altan »

Çağatay eline sağlık. Kalın bir kağıt kullanmışsın galiba. Ağırlık sorun olabilir. İkinci olarak delta uçurtmalarda kanat çıtaları tepeye kadar çıkmıyor. Üstte bir miktar boşluk bırakılıyor. Bu boşluk uçuşa etki ediyor diye biliyorum. Kağıdın sert olunca nasıl sonuç verir bilemiyorum. Bir dene bakalım. Uçurtmayı naylondan da deneyebilirdin.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Demo derken sanırım onu ucurmayacak Altan abi. Hazırlık mı demeliyiz. Acaba :?:
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
Halit
Site Admin

Post by Halit »

yigitkahraman wrote:Demo derken sanırım onu ucurmayacak Altan abi. Hazırlık mı demeliyiz. Acaba :?:
prototip
minik model
deneme kalıbı

Daha ince kağıttan yapılmış olsa uçma ihtimali bile var.

İyi başlangıç.

Tebrikler

http://www.ucurtmaplanlari.com/deltayeni.htm planı mı kullandınız ?

:idea:
http://www.ucurtmaplanlari.com
Altan
Site Admin

Post by Altan »

yigitkahraman wrote:Demo derken sanırım onu ucurmayacak Altan abi. Hazırlık mı demeliyiz. Acaba :?:
Ya ben hiç dikkat etmedim ya da Çağatay yazıları sonradan ekledi. :lol:
Peki boyut ne olacak?
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
cagataykenarli

Post by cagataykenarli »

Altan abi, kumaşımı kesmeden böyle bir demo yaptım sadece aynı ölçülerde bunda hiç karbon çubuk yok bu sadece kartondan deneme amaçlı yaptığım bir numune idi, boyunu şeklini gözle iyice görebilmek adına yapıldı sadece...
Boyutları eni 110 boyu 55 abi...
Ben kuyruk olarak yaptıklarım konusunda muallakta kaldım onu nasıl yapsam hala bir çözüm bekliyorum işin aslında :)
Last edited by cagataykenarli on Wed Jun 20, 2012 5:00 am, edited 1 time in total.
"Kanatlı bir gençlik, yurdun geleceği bakımından en büyük güvencedir." M.KEMAL ATATÜRK
cagataykenarli

Post by cagataykenarli »

Aynen hazırlıktı abi...
Spectre

Post by Spectre »

Merhaba Cagatay,

uçurtmanin salmasını hangi plana göre yaptın? Piyasada saılan çon uçirtmalarınkine benzemiş. Standart Den Leign Delta'nın salmasınİ kullansan daha iyi olabilir.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kuyrukları dikmeyip kabaca tutturarak deneyebilirsin. Sorun yoksa dikebilirsin. cırt cırt yaparsan istediğin zaman sökebilirsin.

Bu uçurtma için karbon çıtaya ihtiyaç yok zaten.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
cagataykenarli

Post by cagataykenarli »

Ferruh wrote:Merhaba Cagatay,

uçurtmanin salmasını hangi plana göre yaptın? Piyasada saılan çon uçirtmalarınkine benzemiş. Standart Den Leign Delta'nın salmasınİ kullansan daha iyi olabilir.
Ferryh abi, plani kbpkite sitesinden aldim oradaki olcuyu sadece 1/2 olarak yapmistim fakat gozume once doygun ardindan da ufak geldi. Sanirim ben deltami 110 -220 boyunda yapacagim insallah bu pazar veya haftaya yanimda getirecegim...
cagataykenarli

Post by cagataykenarli »

Altan wrote:Kuyrukları dikmeyip kabaca tutturarak deneyebilirsin. Sorun yoksa dikebilirsin. cırt cırt yaparsan istediğin zaman sökebilirsin.

Bu uçurtma için karbon çıtaya ihtiyaç yok zaten.
Cirt cirt konusu cok mantikli geldi...
Post Reply