Düşük rüzgar uçurtmaları

Kumandalı uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Altan
Site Admin

Düşük rüzgar uçurtmaları

Post by Altan »

Düşük rüzgar için fiyat performans oranı uygun bir uçurtma tavsiyesi istiyorum.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
etobur

dusuk ruzgar ucurtmasi

Post by etobur »

WS Drachenbau'nun Sweety diye bir modeli var. 1.80 boyutlarinda bir ucurtma.. Gordugum kadariyla gayet guzel ucuyor.. Alman sanirim, o yuzden daha yakindan daha ucuza gelebilir Turkiye'ye.. Cok iyi seyler okudum hep Sweety hakkinda.. 3D icin cok hizli diyorlar, biraz da kucuk sanirim.. Flashlight icin de cok trick yapabilen bir ucurtma degil diyorlar. Ozone var ama o da cok pahali.. Sweety 80 dolar civarinda guzel bir ucurtma sanirim. Bir de sweety neredeyse indoor klasmanina giriyor..

Toros
Halit
Site Admin

Post by Halit »

İstanbul'da düşük rüzgar uçurtmasına ne kadar ihtiyaç var bilemiyorum. Ben bir zamanlar bir 3D almıştım ve hiç kullanmıyorum. İlgilenelere duyurulur.
http://www.ucurtmaplanlari.com
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Ben 3d ile ilgileniyorum. Bir denemek ve almak isterim.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
cimcoz

Post by cimcoz »

Ben de ileride şu trick'leri filan iyice öğrenip uçurtmaya hakim olabilirsem bir indoor uçurtma istiyorum. Kapalı tenis kortlarında uçurmak çok keyifli olabilir :)
Hüseyin Cimcoz
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Bir insanın bidiğini zannettiği şeyi öğrenmesi imkansızdır...
Epiktotes
M. Rafet ÖZALP

Post by M. Rafet ÖZALP »

Hepinize merhaba.
Burada ilk önce Cimcöz ile tanıştım. Bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktan büyük keyif aldığına inanıyorum.
Halit bey acaba Halit Cebeci'mi bilmiyorum.
Model Uçak Rehber öğretmeni olduğum için foruma girişim KUMANDALI kelimesinden oldu.
Modelcilerde 3D R/C yani Radyo kontrollü pylon (sürat) kategorisidir. Uçurtmadaki karşılığı nedir.
Bizim 2005 yılı için indoor yarışmaları düzenlememiz söz konusu. Beni aydınlatır ve bilgi/tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız neden Kütahya'da buluşmayalım.
İyi rüzgarlar, kırımsız uçuşlar.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

M. Rafet ÖZALP wrote: Halit bey acaba Halit Cebeci'mi bilmiyorum.
Evet.
Model Uçak Rehber öğretmeni olduğum için foruma girişim KUMANDALI kelimesinden oldu.
Modelcilerde 3D R/C yani Radyo kontrollü pylon (sürat) kategorisidir. Uçurtmadaki karşılığı nedir.
3d prism markasının bir modeli. İç mekanda ya da çok az rüzgarda uçurulabilecek bir uçurtma. Hafif ve küçük.
Bizim 2005 yılı için indoor yarışmaları düzenlememiz söz konusu. Beni aydınlatır ve bilgi/tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız neden Kütahya'da buluşmayalım.
Rafet bey, aramızda sizi görmekten mutlu olduk. En azından kendi adıma model uçaklara çok meraklıyım. Evimde balsa glider (planör), Plastik model'in Pelikan'ı, sert köpükten motorlu küçük uçaklar, bir adet sert köpükten uzaktan kumandalı uçak var. Planörleri çok severim. Uçurtmalar gibi saf hava sayesinde uçuyorlar. Elimdeki bütün uçak ve planörler oyuncak sınıfında şeyler. Bir türlü ciddi uçaklara geçemedim. Çevremde bir iki kişi olsaydı belki çoktan başlamıştım. Tıpkı uçurtma kulübümüz gibi.

Belki bize yardımcı olursunuz. Ferruh ya da Halit bize bir başlık açarlarsa bize uçaklar hakkında bilgi verebilirsiniz. Türk Hava Kurumu'nun Ankara'daki kurslarına katılmak gibi bir niyetim bile var.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
M. Rafet ÖZALP

Model Uçak

Post by M. Rafet ÖZALP »

Merhaba Altan Bey.
Sizlerle tanışmaktan çok mutluyum. Sıcak, seviyeli nezih bir ortamda bulunmaktan kim mutluluk duymaz ki.
Halit bey ile yazışıyoruz. Aynı kişi mi diye düşündüm ve doğruladınız teşekkür ederim. Kendisinin ilgi ve desteğini görüyorum. Bilgi ve tecrübelerinden istifade ediyorum. Sayesinde Kütahya'da bir takım şeylerin öncülüğünü yapacak gibiyim.
2828 sayılı yasa gereği Korunmaya Muhtaç çocuklarla iç içeyim. Gençlerin sokaktan kurtulup bir şeylerle meşgul olması amacıyla bir takım çalışmalar yapıyorum. Kendi sitemde model uçak hakkında anons yatım fakat model uçak ve uçurtma eğitimine ağırlık verdiğim için ihmal etmek zorunda kaldım.
Elindeki modelleri oyuncak deyip basite alma. Onlar modelciliğin başlangıcıdır. Modelciliği size onların sevdirdiğini zannediyorum. Ne güzel sizinle tanışmama dostluk köprülerinin atılmasına vesile oldu. Demek ki çok önemliymiş.
Şayet sıkıldığın veya arıza yapmış, tamir edemediğin, bir köşeye attığın o tür modelleri bana gönder öğrencilerimin eğitiminde kullanayım.
Bir kaç dakika sonra tekrar devam edeceğim.
M. Rafet ÖZALP

Model Uçaklar

Post by M. Rafet ÖZALP »

Evet geri döndüm.
Önerinizi Halit beye mesaj ile ilettim ve bu konuda bana düşen göreve hazır olduğumu ve yardımcı olabileceğimi bildirdim.
Model Uçak (Planör sınıfı) modeller ile uçurtma yapmak çok hoş olacak gibi.
Geçen denemek için uçurttuğumuz DC modeli uçurtmamız 100 metrede iken çekme ipinin kancasını koparttı. Planör uçuşu ile bizleri terk etti. Uçurtmayı yeniden yaparız ama onun uçuşunu seyretmek inan bambaşka bir duygu idi.
İyi rüzgarlar ve kırımsız uçuşlar dilerim.
M. Rafet ÖZALP
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Yaptığınız eğitim takdire değer. Bu çocuklar için galiba uçurtma, model uçaktan daha kolay ve erişilebilir. Uçurtma hobisini yaygınlaştırmak için kafamda bir şeyler var. Etkinliğe gelen insanların eline basit bir uçurtma vermek ve onların hobi ile bağını kurmak gerek. Bunun için naylon ve tahta çıtadan basit ve ucuz bir uçurtmanın çokça hazırlanmasını ve etkinliklerde mümkünse ücretsiz dağıtılmasının yollarını düşünüyorum. Bunu başarabilirsem sizin çocuklara da uçurtma ulaştırabiliriz. Belki bir sponsorluk bulunabilir.

Elimdeki uçaklardan bir tanesini size gönderebilirim. Bunun eğitimde ne kadar faydası olur bilmem. Ama eğlendireceği kesin.

Dikiş imkanınız olursa kumaş da gönderebilirim.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
M. Rafet ÖZALP

Eğitim

Post by M. Rafet ÖZALP »

Model Uçak eğitimi özellikle belli yaştan sonrası için söz konusu olabilecek zevkli bir hobi. Uçurtma konusundaki düşüncelerine katılıyorum.
Şu an Yaptığım uğraşı tamamen gönüllü katkı ve katılımlarla sürdürüyorum.
Sorumlusu olduğum atölye Gençlik Merkezi tarafından tahsis edildi. Çalışmaları bu atölyede, deneme uçuş ve uçurtmaları Şehir (Dumlupınar) stadyumunda yaptırıyorum.
İndoor (salon) çalışmaları söz konusu olduğunda, eğitim ve yarışmalar için tarafıma tahsis edileceğine dair sözü aldım.
Öğrencilerim için meslek lisesi öğrencileri var. Onların bilgilerinden dahi yararlanıyorum.
Uçurtmayı ışıklandırmayı hiç düşündün mü?
Biz onu bile denemeye çalışıyoruz.
Nette misin.
M. Rafet ÖZALP
M. Rafet ÖZALP

Araştırma

Post by M. Rafet ÖZALP »

Şu saatte internette yabancı uçurtma sitelerini inceliyorum.
İngilizcem pek iyi değil ama bilgisayardaki sözlük programı yardımı ile tercüme etmeğe çalışıyorum.
Gökten ne yağmışta yer kabul etmemiş.
Atölyemde inşasına çalıştığım modellerin malzemesi THK'mundan.
Çıtaların kesilmesi Gençlik Merkezi atölyesinden, Fırınlanmış gürgen, çam ve kavak gibi ağaçlar gönüllü destek verenlerden. Kaplıklar öğrenci, Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı ve bazı esnaftan. Ulaşım sorunu ise bazı kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanıyor. Daha sayayım mı?
Siz gönderin ben onları bir şekilde mutlaka değerlendiririm.
Her şey için teşekkürler.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Uçurtma ışıklandırması düşündüm. Elimde renkli ledler ve saat pillerinden oluşan minik devreler var. Aslında 1.5 milyon liraya satılan plastik bir oyuncağın içinden çıktılar. Fakat etkinlikleri hep gündüz yapıyoruz. Gece bir şey yapmadık hiç.

Kumaşlar elime geçer geçmez göndereceğim.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
M. Rafet ÖZALP

Uçurtmalar ışıl ışıl

Post by M. Rafet ÖZALP »

Önce Martı U.K. ile tanıştım, ve bana uçurtma plnı göndermişti. Gönderen kimdi isim yoktu ama yıl 2003 idi. Aynı kulübün sitesinde Hüseyin, Halil, Ferruh, Altan ile sanal alemde tanıştım.
Bilgi ve tecrübeleri paylaşıyoruz. Bundan güzel ne olabilir?
Aklıma bir şey geldi. Belki gece uçurtma uçurtma gibi bir etkinliği gerçekleştirerek bir ilk imza atamaz mıyız. Bu konuda bir kaç deneme yapalım ve ben Kütahya'da böyle bir yarışma düzenleyeyim nasıl olur?
Eğer Halil bey ve Ferruh bey bize dediğiniz gibi bir başlık açarsa uçurtma konusunda bir şeyler yapacağız gibi geliyor.
Modelcilik ve uçurtma hobisinden dolayı yeni yeni isimlerle tanışıyorum.
Türkiye ve Avrupa'dan dostlar edinmeğe başladım. Hepside yenilikçi, girişimci ve yardım sever insanlar.
Ne iyi ettikte Martı Uçurtma Kulübünü tanıdık.
Kendinize iyi bakın.
Tekrar görüşmek umuduyla.
M. Rafet ÖZALP

Işıl Işıl Gökyüzü

Post by M. Rafet ÖZALP »

Halit bey, Ferruh bey, Cimcoz bey ve Altan bey size güzel bir haberim var.
23 Eylül 2004 günü Kütahya'da hava parçalı bulutlu. Saat 20.30. Hava kararmış, gökyüzünde yıldız da uçak ta yok ama Dumulupınar Stadının üzerinde sarı, kırmızı, mavi renkli ışıkların biri yanıyor diğeri sönüyor. Bir çok insanın kafası havada gözleri ışığın kaynağını arıyor. Ne çare bulamıyor. Işık yavaş yavaş stada doğru iniyor. İnsanlarda bir telaş.
Uçurtmaları topluyoruz ve staddan çıkıyoruz. Bize yöneltilen soru:
- Buraya ışıklı bir cisim indimi?

Aklınıza ufo gelmesin.
Stadda biz vardık. DC, Genki ve Tetrahedron'un uçuş denemelerini yapıyorduk.
Genki= Kanat açklığı 3 metre.
Delta Conyne'de led vardı. Yükseklik 100 metre.
İyi rüzgarlar.
Post Reply