Delta Aldim Kontrol Edemiyorum Çakılıyo Yere

Kumandalı uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Post Reply
Olcan Ali Yaşar

Delta Aldim Kontrol Edemiyorum Çakılıyo Yere

Post by Olcan Ali Yaşar »

Yardım Eder misiniz Yeni Bir Delta Aldim (2 ipli :D) Yere Ters Yatırıyorum Biraz Çekiyorum Ayağa kalkıyo Sonra İpleri kendime çekiyorum havalanıyo 15-16m kadar havaya kalkıyo mesela 1 takla attırıyorum biraz daha havaya kalkıyo ip boşta kalıyo yere doğru iniyo tam çarparken kurtarıyorum ama olmuyo yere çakılıyor çoğunlukla ne yapmam lazım ??? Yardım Eder misiniz :D

http://imageshack.us/photo/my-images/19 ... 0137k.jpg/
Last edited by Olcan Ali Yaşar on Sun Jul 10, 2011 11:35 pm, edited 1 time in total.
İstanbul Avrupa Yakasında Oturuyorum :D
Spectre

Re: Delta Aldim Kontrol Edemiyorum Çakılıyo Yere

Post by Spectre »

Öncelikle mümkünse Türkçeyi daha güzel kullanırsan sevinirim. Açıkçası yazdıklarından problemin ne olduğunu anlayamadım. Sanırım kendin de bit okursan görürsün.

İki ipli uçururken öncelikle, iki ipinde aynı uzunlukta olmasına dikkat et. Birinci kural bu. Yoksa rahat kontrol edemezsin.

İki ipli uçurtma zaten havada sabit durması için yapılmış bir uçurtma değil. Sağa çekince sağa sola çekince sola döner. Ellerini sabit tuttuğunda burnunun dikine gider.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Olcan Ali Yaşar

Yardım ettiğiniz için teşekkür ederim uyarınız içinde teşekkür ederim bir dahaki sefere daha dikkat edeceğim türkçe konusuna.Birde zaten iplerin aynı uzunlukta olması gerektiğini sağa çekince sağa gittiğini Turgay abi öğretmişti ama yinede teşekkür ederim bir kez daha üzerinden geçtik benim problemim ise uçurtmayı havalandırıyorum sonrasında bir anda kendi etrafında taklalar atarak yere çakılıyor.Yada kalkıyor uçurtma çok güzel bir şekilde giderken bir anda ip boşta kalıyor ve uçurtma süzüle süzüle yere iniyor.Çoğunlukla uçurtma başımın üst taraflarına geldiğinde ip boşta kalıyor ve süzülerek yere iniyor yardım eder misiniz bu konuda ?
Olcan Ali Yaşar

Yardımlarınızdan Dolayı Çok Teşekkür Ederim Sonuçtan Ben daha 13 yaşındayım Bu saatte uyumam lazım o yuzden iyi geceler teşekkür ederim her şey için yarın bu konuyla ilgilenmeye çalışacağım tekrar :D
Spectre

Post by Spectre »

Olcan sanırım en doğrusu senin oturduğun şehirde bizden birileri var ise onlar ile birgün uçurtma uçuraman. Böylece daha çabuk öğrenebilirsin. Profiline yada imzana hangi şehirde olduğunu yazarsan bizim için daha rahat olur. Okuyarak çok zor öğreneceğin şeyleri görerek çok daha kolay öğrenebilirsin.

Yinede az da olsa bir bilgi vereyim. Uçurtmaların havada durduğu bir açı vardır. Bu açı değiştikçe aldıkları rüzgar değişir. İki ipli uçurtmalar kareketli oldukları için havada her durdukları noktada bu açı değişir. YUkarı, sağa ve sola gittikçe aldıkları rüzgar azalır. Bu yüzden en yukarı şıktığında uçurtmanın aldığı rüzgar iyice azalır ve düşmeye başlar. En çok rüzgar aldığı yer ise tam karşı ortadır. Sen uçurtmayı buralarda tutmaya çalışacaksın. Çok falza sağa, sola ve yukarı çıkartmamaya çalışacaksın.

Not: 13 yaşında olman bazı şeyleri doğğru yapmana engel değil. Biraz dikkat ve özenle daha güzel şeyler yapabilirsin. Yazılarını acele etmeden yazarsan daha düzgün yazabilirsin.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Turgay TERZİ

Post by Turgay TERZİ »

Olcan bir hafta sonu babanıda yanına al ve fenerönü ne gel.Ben olmasamda diğer arkadaşlar da yardımcı olur.Forumu takip et etkinlik olacağında katıl bize.
Uçurtman hayırlı olsun.

Ferruh bey'in dediği gibi uçurtmayı ilk olarak karşıda tut.Tepe noktaya çıkmasın.Sonra ufak sağ ve sol hareketlerle uçurtmana yön vermeye çalış ama tam döndürme.Uçurtmayı kontrol etmeyi öğrendiğinde dönüşlere başlarsın.
Olcan Ali Yaşar

Tamam Turgay Abi Teşekkür Ederim Tavsiyeleriniz İçin Babama Söyleyeyim o biliyordur değil mi fenerönünü ??
mustafa-topcu

Post by mustafa-topcu »

Uçurtma çakılır iken öne doğru gitmeni tavsiye ederim.Uçurtmanın inmesini yavaşlatırsın.
MUSTAFA TOPCU____________________________________

Image ucurtmalar.wordpress.com
Spectre

Post by Spectre »

Mustafa bilgi için teşekkürler ama bu senin dediğin tek ipliler için geçerli. İki ipliler biraz daha farklı.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
mustafa-topcu

Post by mustafa-topcu »

Çakılmayı yavaşlatacağını düşünmüştüm.
MUSTAFA TOPCU____________________________________

Image ucurtmalar.wordpress.com
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Aslında iki iplilerde de işe yarar.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Spectre

Post by Spectre »

Altan, iki iplilerde amaç çakmamak, çakmayı yavaşlatmak değil. Eğer uçurmayı öğretmek yerine nasıl yavaş çakılacağını öğreirseniz tek elde edeceğiniz devamlı yere yavaş çakılan bir iki ipli olur.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Altan
Site Admin

Post by Altan »

İki iplilerde uçurtma çakılırken ilk zaman istem dışı, refleks olarak uçurtma geri çekilir. Bunu engellemenin yolu yoktur. İlk dönem uçurtma yere çakılacaktır. Deneyim kazandıkça uçurtma çakılırken ipleri geri çekmemek öğrenilir. Uçurtmayı çakmadan uçurmak ise biraz daha sonra gelişiyor. Hatta iki ipliyi iyi uçuranların bile yere çaktığını her zaman görürüz.

Uçurtmayı yere çakmaktan korumanın yolları şunlardır:
1- Yere yakın uçmamak. Uçurtmayı yukarılarda tutmak. Hareketleri yukarıda yapmak.
2- Rüzgar arttığında hız artar ve uçurtma kontrolü güçleşir. Mümkünse uygun rüzgarda uçurmak. Uçurtmayı yine tepelerde tutmak.
3- Uzun ip seti kullanmak.
4- Uçuş karakteristiği yavaş uçurtma ile başlamak.
5- İpleri hafif hareketlerle kontrol etmek ani ve keskin dönüşlere girmemek.

Rüzgar penceresinin zayıf olan bölgesi yanlar ve yukarılardır. Yanlarda çalışmak daha zordur. Rüzgar penceresinin dışına doğru uçurtma yavaşlar ve en kenarda rüzgarsız kalıp düşebilir. Acemiler burada uçurtmayı kurtaramaz. İçe doğru giderken uçurtma birden hızlanır ve kontrol zorlaşır. Yukarıda çalışmak kolaydır. Her zaman çalışmaya tepede başlayın. Tabii ki rüzgarsız kalacak kadar tepede değil. Ama tam karşıya alınca burada uçurtma en yüksek hızına ulaşacaktır ve yere yakın uçacaktır. Kontrolden kolayca çıkar ve çakılma sırasında kurtaracak mesafe yoktur, hız yüksektir. Kendinizi rahat hissettiğiniz ve kontrolde zorlanmadığınız yeri bulmayı çabuk öğrenirsiniz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Spectre

Post by Spectre »

Eğer ipler kalitesiz ise uzun ip çok faydalı değil. İpler çok uzadığı için kontrol zorlaşır. Bu yüzden orta uzunlukta bir ip tercih etmek gerekir. 20-25 metre arası bence uygun.

Ayrıca başlangıç uçurtmaları genelde cam fiberde oluyor yada foil olduğu için yere çakılmalarında bir sorun yok, ancak etrafta insan olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Kimsenin kafasını delmek istemeyiz. Bu da çok önemli.

Aslında bunları defalarca yazdık ama forum büyüdkçe bu sıkıntı oluyor. Sabit bir başlıkta bu yazıları toparlayabilirsen ilerisi için faydalı olabilir.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Daha büyük forumlarda moderasyon tecrübelerim oldu. Her zaman bu sorular yeniden soruluyor. Yine de sabit başlıklar yapmak gerekir tabi. Hem forumda, hem sitede yazı hazırlamak gerekiyor. Olsun yeri geldikçe yazarız yine.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Post Reply