Decathlon'dan İki İpli Uçurtma Almak

Kumandalı uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
drkkbn
Mesajlar: 181
Kayıt: Çrş Tem 18, 2007 4:58 pm
Konum: Yeşilyurt / İstanbul
İletişim:

Decathlon'dan İki İpli Uçurtma Almak

Mesaj gönderen drkkbn »

Bu başlıkta Decathlon mağazısından alınan iki ipli uçurtmalardan en iyi performansı alabilmek için yapılması gereken ip değişiminden bahsedeceğim. Şu an Decathlon Türkiye'de bildiğim kadarı ile iki ipli uçurtma ve belli başlı uçurtma yedek parçaları satan tek yer. Ancak oradan alınan uçurtmaları hemen uçurmadan önce iplerin komple değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle forumdaki iki ipliler ile ilgili temel bilgileri okuduğunuzdan emin olun, iki ipli uçurtmalar alışageldiğimiz tek ipli uçurtmalardan farklıdır. Bu farkları ve temel özellikleri iyice öğrenin. İki İpli İle Başlangıç adlı başlık güzel bir başlangıç ve bilgi tazeleme olacaktır.

Bildiğim kadarı ile mağazadan aldığınız uçurtmaların içinden yine mağazada satılan 30m uzunluğunda ve her biri 110kg çekme kapasiteli ipler çıkıyor. Satılan büyük çıtasız uçurtmalar (parafoil) hariç, diğerleri için bu ip fazla kalın ve ayrıca kaplamasız (sleeving'i, yok), ve yük altında ciddi esneme yapıyor; ayrıca tutacak olarak iki tane plastik tekerlek geliyor. Bu dört özellik de uçurtmanızın kontrolünü olumsuz etkileyecek unsurlar. Ama şansınıza biraz ekstra maliyet ile uçurtmanızdan en iyi performansı alabilirsiniz.

Yapacaklarımız;
1a- Mağazada satılan 30m uzunluktaki ve 60kg çekme kapasiteli iplerden bir set alın; bunlar uçurtma ile beraber gelen iplere nazaran çok daha az esner ve daha hafiftirler ve hemen kullanıma hazırdır. (Maliyet: 36,90TL)
1b- Eğer uçurtmanızla gelen ipler zaten 30m x 60kg ise iplerin boyutunu ayarlayıp onlara kaplama takacağız. Bunun için de yine mağazada "Uçurtma Bakım Kiti"ni almanız gerekiyor. Bu paketin içinde uzun bir tel, iki tane içi boş mavi ip, iki tane de içi boş kırmızı ip çıkacaktır. Bunların montajı ile ilgili bilgiyi yine forumda bulabilirsiniz. Bunu her iki ipin her iki ucu için yapmanız gerekiyor. (Maliyet: 9,90TL)
2- Yine mağazada bulunan kumaş uçurtma tutacaklarından almanız ve uçurtmayı uçururken bu tutacakları kullanmanız uçurtmayı daha rahat kontrol etmenizi sağlayacaktır. (Maliyet: 6,90TL)
3- Mağazadan bir de ip sarma aparatı alıp iplerimizin ikisini aynı anda tek ipmiş gibi 8 şeklinde sarmamız gerekmektedir. (Maliyet: 7,90TL

Bu noktada sizi en fazla 60TL gibi bir masraf bekliyor ama bana sorarsanız uçurtmanızı uçururken alacağınız zevk bu ekstra maliyetlere değecektir.

Decathlon'dan uçurtma alan arkadaşlar da tecrübelerini paylaşabilirlerse güzel bir bilgi birikimi elde edeceğimizi düşünüyorum.
Doruk Kuban
Cevapla