Samsun Uçurtma Festivali

Uçurtma Festival duyuruları, festival fotoğrafları ve yorumları.
Post Reply
Halit
Site Admin

Samsun Uçurtma Festivali

Post by Halit »

Image

Samsun'da düzenlenen uçurtma şenliği, her yaştan insanın birbirinden ilginç uçurtmaları ile renkli görüntülere sahne oldu. Şenlikte birbirinden ilginç uçurtmalar renkli görüntüler oluştururken rüzgarın olmaması zor anlar yaşattı.
İlkadım Belediyesi ve bir yerel televizyonun Sahil Yolu Sevgi Kafe yanında düzenlediği uçurtma şenliğine çok sayıda kişi katıldı.
Her yaştan insanın ilgi gösterdiği şenlik, alanda kurulan stantlara kayıtların yaptırılması ile başladı.
Şenlikte birbirinden ilginç uçurtmalar renkli görüntüler oluştururken, havanın rüzgarsız oluşu katılımcılara zaman zaman uçurtmalarını havalandırmaları sırasında zor anlar yaşattı.
Bazı katılımcılar, uçurtmalarını havalandırmayı başaramasa da başarılı olanların uçurtmaları gökyüzünde bir renk şölenine dönüştü. Şenlikte çocuklardan çok büyüklerin eğlendiği gözlendi.
İlkadım Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Osman Şenol, şenliğin Karadeniz Bölgesi'nde gerçekleştirilen tek uçurtma şenliği olduğunu söyledi.
Amaçlarının çocuklar ve ailelerinin özel ve mutlu bir gün geçirmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Şenol, ''Gökyüzünü bütün renklerle buluşturan uçurtma şenliği ile çocuklara doğa sevgisini aşılamak istedik'' dedi.
Bu arada, şenlikte kayıt yaptıran vatandaşlardan 50'sine gelecek hafta yapılacak çekilişle çeşitli hediyeler verileceği belirtildi.

link için http://www.yabantv.com/haber/1194-samsu ... nligi.aspx
http://www.ucurtmaplanlari.com
led

Re: Samsun Uçurtma Festivali

Post by led »

@Halit,
Bu 2 yada 3 sene önce yapılan, büyüğümüz sayın Rafet Bey'e uçurtma dünyasına kattıklarından dolayı ödül verilen, uçurtma gibi masum bir festivalde bile üçkağıt yapılıp ödüllerin akibetinin bilinmediği bir güne ait fotoğraflar :P ...
Eray Kara
Halit
Site Admin

Post by Halit »

:lol: :lol: :lol:

Böyle olaylar olması üzücü aslında.
2-3 sene önce İstanbul Anadolu Yakasında bir festival düzenlenmişti. Biz de ekip olarak gittik ve ben bazı kulüp üyesi arkadaşlarıma israr edip yarışmaya girmeleri istedim. Yarışma jürisinde yabancılar uçurtmacılar da vardı. Birincilik ödülü şimdi hatırlamıyorum ama iyi bir para idi. Bizim arkadaşlar 2. ve 3. olabildiler. 1.olan kişi muhtemelen organizasyonu yapan firmadan biri idi ve uzak doğu malı olduğu aşikar olan uyduruk bir uçurtma ile 1. oldu. Bu işe en çok da yabancı uçurtmacılar şaşırdı. :lol: :lol:

Ben Samsun linkini tesadüfen gördüm. Tarihine baktım ama göremedim. Herhalde yeni diye düşündüm. Heksebeesti de görünce şaşırdım.
http://www.ucurtmaplanlari.com
M. Rafet ÖZALP

Post by M. Rafet ÖZALP »

Adımın geçtiği söz konusu Uçurtma Şenliği Gazi Belediyesi tarafından yerel bir tv işbirliği ile düzenlenmişti. Ödül olarak dağıtılması beklenen ödüllerin sonucu daha sonra açıklanacaktı.
Tarafımada bugüne kadar herhangi bir bilgi gelmedi.
Image
Gazi/SAMSUN Belediye Başkanı Sayın Süleyman KALDIRIM'ın verdiği şilt müzemde, görüntüleri ise aşağıda linki bulunan sitemde yayımdadır.
http://mavielma.tr.gg/%C7al%26%23305%3B ... 05%3Bz.htm
Sevgi ve saygılarımla.
M. Rafet ÖZALP

Post by M. Rafet ÖZALP »

Gazi Belediyesinin "1. Uçurtma Şenliği" olan bu organizasyon 2007 yılı Eylül ayında yapıldı.
Tamamen kendi imkanlarımla bu şenliğe arabamla ve tek başıma Kütahya'dan Samsun'a gitmiştim.
Ödül dağıtımı hakkında verilen bilgide değerlendirme sonucu değil kura ile tesbit edileceği söylenmişti.
Başkan ve diğer yetkililere bunun yanlış olduğunu uçurtma (En güzel, en büyük, en küçük, en yükseğe çıkan vb) ve uçurtmacı durumuna (En yaşlı, en küçük, en kalabalık aile vb) göre değerlendirme yapıp ödüllendirilmesi gerektiğini hatta gerekirse bu konuda kendilerine yardımcı olabileceğimi ifade ettim. Martı Uçurtma Kulübünden ve sitemizin adresini verip forumdan bahsettim.
Bu şenlik bana; Küçük yaşta Almanya'ya giden 35 yıldır göremediğim kuzenlerimi ve onların çocuklarını görmeme vesile olmuştu. Bir uçurtmanın peşine takılıp yaşadıkça hatırlayacağım hayatımın en anlamlı günlerini yaşadım.
Hatta o sene sonunda Martı Uçurtma Kulübünün YILIN UÇURTMACISI değerlendirmesinde UÇURTMA SEYYAHI olarak yılın uçurtmacısı adayı gösterilmiştim.
viewtopic.php?f=2&t=905
Post Reply