RİP-STOP kumaş buldum arkadaşlar

Beraber uçurtma yapıyoruz.
darkhell

Re: RİP-STOP kumaş buldum arkadaşlar

Post by darkhell »

evet çok haklısınız altan bey bambu daha sağlam. en yakın zamanda görüşmek dileğiyle
Fatih Kaan Şengel
-----------------
D@RkHeLL
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Sizin bahsettiğiniz bambuların kalınlığı bir uçtan diğer uca oldukça farklıdır. Önerim Bauhaus'ta bahçe reyonunda daha kalın ve uzun (2-3 metre sanırım ) bambular var. Bunlardan bir tane almak. Çıkışta istediğiniz boyda kesmek için testere bulabilirsiniz. Orada kesip sonrasında evde bambuyu ortadan yararak istediğiniz kalınlığa getirmeniz daha uygundur. Bambuyu bıçakla tam ortadan yarmak oldukça kolaydır. Bu şekilde kesilmiş bir bambu liflerine de zarar vermediğiniz için esnek ve sağlam olur.
Örneğin 3 cm kalınlığında bir bambuyu tam ortadan ikiye bölün . Sonra heriki parçayı da tam ortadan veya istediğiniz kalınlıktan tekrar bölün-yarın. Küçük uçurtmalar için bir adet bambudan onlarca çıta çıkartabilirsiniz. Bambuyu yararken bıçağın düz ilerlemesi için tek dikkat etmeniz gereken bıçağı dairenin tam eksenine oturmanızdır. Bıçak ilerlerken bambunun boğum noktalarında bazen taklır .Bıçağa küçük bir çekiçle vurarak boğumları geçebilirsiniz.

Yarma işinden sonra kenarlardaki keskin noktaları ve çapakları bıçağınızla alırsınız.

Ben bir adet bambudan sanırım 20-30 adet eddy (tren) yapmıştım.
http://www.ucurtmaplanlari.com
murat köse

Post by murat köse »

Darkhell adlı üyemizin bahsettiği ve bir çok çeşit parça kumaş çeşitleri olduğunu söylediği Merterdeki firmaya (Rayon tekstil) bugün gittim. Firma tamamen toptan satış üzerine çalışan bir firma. Rip stop sorduğumda bana kartelalarından bir örnek gösterdiler. Siyah renkli bir kumaştı. Satışlarının en az 1000 mt olduğunu ve sipariş üzerine istediğimiz renkleri yaptıklarını söylediler. Satış fiyatlarıda yurtdışına yakın bir rakamdı. Firma tamamen toptancı mantığı ile çalışıyor, geçmiş tarihlerde yazılmış olan yukarıdaki yazıları okuyup kumaş almak için adrese giderseniz eliniz boş döneceksiniz, boşuna gitmeyin.
MURAT KÖSE - KADIKÖY - 1979
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Murat kumaş bizim kullandığımız ripstoplardan mıydı? Desen olarak kastetmiyorum. Çünkü yerli ripstop da aynı dokuya sahip.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
murat köse

Post by murat köse »

Bizimkiler, daha doğrusu sizinkiler :) kadar kaliteli değildi. Ürün aynı tafettaya benziyor ama biraz daha kaliteli kumaş üzerinde kare kare kaplama vardı. Yetkili kişi 1000 metre'den falan bahsedince bende açıkcası daha fazla o kumaşcıda durmadan çıktım. Tesadüfen başka bir kumaşcı buldum. Yetkili kişi sağolsun oldukça ilgilendi, elinde de çok güzel kumaşlar vardı. iki değişik modelden birer metre örnek aldım, kendiside ayrıca bana 2 farklı kumaşran örnek verdi. Buluşmamızda o kumaşlarıda getireceğim, üstadlarımız bakıp incelesin. Bir tanesi var ki asla hava geçirmiyor. Ürünün üzerinde kendi kaplaması var, arkasında da ayrıca rüzgar geçişini önleyen bir kaplama daha var. Kumaş çok güzel. Umarım işimizi görür.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Murat gidip kumaşları görmen süper olmuş. Ordakiler bana telefonda 100 er metrelik artıklardan verebiliriz demişlerdi. Demekki oda yalan oldu. :lol:
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
Halil

Post by Halil »

Murat bey,
Kumaşın Rüzgar geçirmemesi aslında avantaj değil dez avantaj ;)
Halil Bayülker/Ankara
murat köse

Post by murat köse »

Halil wrote:Murat bey,
Kumaşın Rüzgar geçirmemesi aslında avantaj değil dez avantaj ;)
Merhaba Halil bey. Ben rip-Stop kumaşlarıda rüzgar geçirmez olarak biliyordum :roll:
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Evet ripstoplar rüzgar geçirmiyor. Piyasada satılan, naylondan yapılan uçurtmaları düşünün. Onlar da rüzgar geçirmiyor. Kağıttan yapılanlar da öyle. Tafetta da rüzgar geçirmez.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Halil

Post by Halil »

Altan bendeki ripstoplar yakından nefes üflediğimde, hava geçiriyor. Eğer ripstop değil se kabahat sipariş verende :lol:
Last edited by Halil on Tue Feb 22, 2011 7:10 pm, edited 1 time in total.
Halil Bayülker/Ankara
murat köse

Post by murat köse »

Altan wrote:Evet ripstoplar rüzgar geçirmiyor. Piyasada satılan, naylondan yapılan uçurtmaları düşünün. Onlar da rüzgar geçirmiyor. Kağıttan yapılanlar da öyle. Tafetta da rüzgar geçirmez.
Rüzgar geçirmeyen, hafif ve esneme yağmayan kumaş aramaya devam o zaman :)
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kumaşın rüzgar geçirmesi ile çok ilgilenmiyoruz aslında. Fakat şu var: Kumaş hava geçiriyorsa gözenekleri geniştir. O halde gözenek boşlukları esnemeye sebep olur. Sanırım bu mantıkla biz sıkı kumaş arıyoruz. Yani asıl amaç rüzgar geçirmesi değil, esnemenin az olması. Yoksa Halil abinin dediği gibi kumaşın biraz hava geçirmesi bazı zamanlar isteyebileceğimiz bir şey olabilir.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Spectre

Post by Spectre »

Bizim kullandığımız kumaşlarda hava geçirgenliği kaplama ile ilgili. Hem ripstop naylon hem de tafeta'lar hava geçiriyor. Zero porositiy denen sıfır geçirgen ripstop naylon kumaşlarda var. Ama asıl tercih edilen biraz geçirmesi ki bu uçurtmayı biraz daha dengeli yapıyor. Burada önemli olan hafif ve az esneyen aynı zamanda da sağlam bir kumaş bulabilmek.

Aslında tafeta uçurtma için güzel bir kumaş. Hem ucuz hem dayanıklı. Ancak iki büyük problemi var. Birincisi çok esnediği için çok emek istiyor ve desenyapmak çok zor. İkincisi de biraz ağır olması. Delta türevi uçurtmalarda bence gayet ideal ama kutu uçurtmalarda problem yaratıyor. Bir de büyük uçurtma yaparsak taşıması zor oluyor.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Post Reply