El emeği,göz nuru ilk DC'miz

Beraber uçurtma yapıyoruz.
Post Reply
censor

El emeği,göz nuru ilk DC'miz

Post by censor »

Merhabalar. Ben Eskişehir'den Berkay. Kız arkadaşımla heves edip nacizhane bir DC yapmak istedik. El emeği bir uçurtmamuz olunca uçurması çok daha zevkli oluyor. Her fırsatta uçurmak için malzemeleri toplayıp parklara koşuyoruz. Yapım aşamalarını da Fevzi Bey'in ricası üzerine paylaşalım ve bir hatamız olduysa yardımlarınızı alalım istedik. YApım sürecinde Fevzi Bey'in katkıları ve samimiyeti için çok teşekkür ederiz.

Sabırsızlandığımızdan uçurtmayı haftasonu hemen uçurmak istedik. O yüzden uçurtmadaki çok ufak eksiklikleri geçici çözümledik. (bir kaç bantlama ve destek çıtasının durumu gibi:) ) Eskişehir'de malzeme açısından ciddi sıkıntılar çektik. http://www.kiteplans.org/planos/deltacon/deltacon.html adresindeki planları aynı ölçekte uyguladık.
Tafetta, hatta uygun ölçülerde çiçekçi elyafı bile bulamadık. Eskişehiri alt üst ettikten sonra Latex yağmurluk kumaşı diye bir kumaş bulduk. Son derece hafif ve rüzgar geçirmiyor. Esneme gibi bir durumu olabileceğini düşündük ama DC de hiç sorun olmadı. Carbon çubuk bulamadığımzdan dolayı bambu çubukları 2'ye keserek kullandık. İp olarak da piyasada Duvarcı İpi diye bilinen ipi kullandık. Uçurtmayı yaptığımızdan beri toplamda 4-5 saat uçurma fırsatımız oldu. Ancak herhangi bir sorun olmadı. Boyutları 120X280 olmasına rağmen hafif rüzgarda bile çok dengeli uçuyor. Şidetli rüzgarda da deneme şansımız da oldu. Bambular ve dikişler sağlam kalmayı başardı. Rüzgar okadar şiddetliydi ki ipteki titreşimden uğultu tarzında ses geldi ve uçurtmayı 200mt'den 30 dk'da zemine indirebildik. Sadece şiddetli rüzgarlarda uçurtma bazen başaşağı daldı ama ipi gevşetince hemen kendini topladı.

Umarım forum ahalisinin beğenisini çekebiliriz. Ne de olsa bu bizim ilk uçurtmamız :D

(Edit: İp o olarak duvarcı ipi kullandık ancak bir süre sonra şiddetli rüzgara dayanamayıp kopma problemi oldu. İp olarak başka bir ipin tercih edilmesi gerekli.) Bu konuda tavsiyeleriniz ve alternatifleriniz varsa(makul fiyat bizim için çok önemli) büyük bir ihtiyaç ve ilgiyle bekliyoruz.

Image
Shot at 2012-04-24

Image
Shot at 2012-04-24

Image
Shot at 2012-04-24

Image
Shot at 2012-04-24

Image
Shot at 2012-04-24

Image
Shot at 2012-04-24

Image
Shot at 2012-04-24

Image
Shot at 2012-04-24
Last edited by censor on Mon May 14, 2012 4:35 pm, edited 1 time in total.
Ziya

Re: El emeği,göz nuru ilk DC'miz

Post by Ziya »

Tebrikler,
Malzeme açısından sıkıntılı duruma rağmen iyi iş çıkarmışsınız... Zamanla daha güzel uçurtmalar yapabileceğinizi kanıtladınız.. Ellerinize sağlık. :P
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Tebrikler ve ellerinize sağlık. Çok iyi iş çıkarmışsınız.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
led

Post by led »

Elinize sağlık. Çok güzel olmuş.
Eray Kara
Fevzi
Site Admin

Post by Fevzi »

Tebrikler! İlk uçurtma ve yaptığınızın iş görmesi yani uçmasının sizde güzel bir duygu sevinç oluşturduğunu anlaya biliyorum. Benimde ilk kumaş uçurtmam dc idi. Paylaşımlarınız içinde teşekkür ederiz.
Başka yapacağınız uçurtma olursa elimizden gelen yardımı yaparız.
----------------------------------
http://fevzikir.name.tr/
http://picasaweb.google.com.tr/fevzikir
https://picasaweb.google.com.tr/kiteactivities
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Fevzi wrote:Tebrikler! Benimde ilk kumaş uçurtmam dc idi. Paylaşımlarınız içinde teşekkür ederiz.
.
+1 :lol:
http://www.ucurtmaplanlari.com
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Bizde o latex kumaşı arasak bulamayız. :lol: iyi iş çıkmış... Harika görünüyor. Bu azimle devam edilirse klüp üyeleri de malzeme konusunda gerekli desteği verecektir. Tekrar tebrikler.
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
censor

Post by censor »

Beğenileriniz bizi çok mutlu etti teşekkür ederiz. :) Eskişehir'de malzeme bulabilceğimiz yer konusunda bukadar sıkıntı yaşayacağımızı tahmin etmemiştik, forumda da birşey bulamadık, yer yer şevkimiz bile kırıldı ama sonuca değdi. Bir uçurtma yapımında nelerin zorlayıcı olabilceğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini güzelce tecrübe etmiş olduk. Latexten kumaş olduğunu bilmezdim bende genel kültürüme güzel katkı oldu latex diyip geçmemek lazımmış :D ihtiyaç varsa gönderelim yiğit bey ya lazım olursa :P çok teşekkür ederiz ilginiz için.
Turgay TERZİ

Post by Turgay TERZİ »

Başarılı,ellerinize sağlık çok güzel olmuş.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

censor wrote:latex diyip geçmemek lazımmış :D ihtiyaç varsa gönderelim yiğit bey ya lazım olursa :P çok teşekkür ederiz ilginiz için.
İlginize bende teşekkür ediyorum.
Sizin tercihiniz En azından bizim kullandığımız kumaşlara ve çıtalara yakın olanı.
Hatırlıyorum da;
Ben dacron; (Çıta kısımlarını güçlendirmek için veya çıta kanalları için kullanılan biraz daha sert kumaş"stor perde gibi") adında kumaşı bulmak için Eminönünü talan etmiştim. Ve bu malzemenin yerine yaklaşık 20 -30 metre civarında gömleklik dacron kumaş almıştım. :lol: Hala Ön dikiş denemelerde kullanıyorum. :mrgreen: Sonra sağolsun Fevzi abi yol göstermiş ve En yakın malzemenin stor perde kumaşı olduğunu söylemişti.
Bu arada benimde ilk uçurtmam çöp poşeti ve çıta olarak pimapen artık çubuklarından oluşan dc idi. Sizin uçurtma ile kıyaslamak mümkün değil.
Birkez daha tebrikler.
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
censor

Post by censor »

benimde ilk uçurtmam çöp poşeti ve çıta olarak pimapen artık çubuklarından oluşan dc idi
Mcguyverı kıskandıran yaratıcılığınız emeğini güzel vermiş güzel şeylere vesile olmuş :) Tekraradan samimiyetiniz için teşekkür ederiz:)
egimser

Post by egimser »

Tebrikler, çalışmanızın karşılığını almış olmanız sizin için ne kadar sevindirici oldu ise ben ve birkaç arkadaşım için cesaretlenme sebebi oldu. Uzun zamandır bir plan seçip uygulamaya koymak istiyordum, Fevzi bey ile olan yazışmalarınızı takip ederek bende aynı uçurtmayı yapmaya karar verdim. Bu sırada iki arkadaşımda bana eslik etmeye başladı, onlarda çok ince bir branda kumaşından bant ile yapıştırarak yaptılar, çıta sorunu yaşadılar fakat ikiside benden önce uçurdular. Benimki bu hafta bitti, ilk uçuşunu da gerçekleştirdi. 13 Mayıs'ta bir aksilik olmaz ise şenliğe katılacağız. Görüşmek ve tanışmak dileğiyle. Bize verdiğiniz cesaret için size ve Fevzi beye çok teşekkür ederim.
Tuğrul EĞİMSER
Eskişehir
censor

Post by censor »

Cesaretlendirerek güzel şeylere vesile olduysak biz de mutlu olduk. Tebrik ederiz, eminiz ki çok güzel olmuştur. 13 mayısa bir aksilik olmazsa biz de katılacağız. Tanışmayı biz de isteriz. En kötü ihtimalle şenlik alanında pembe kanatlı mavi gövdeli uçurtmadan farkediliriz:)
censor

Post by censor »

egimser wrote:Tebrikler, çalışmanızın karşılığını almış olmanız sizin için ne kadar sevindirici oldu ise ben ve birkaç arkadaşım için cesaretlenme sebebi oldu. Uzun zamandır bir plan seçip uygulamaya koymak istiyordum, Fevzi bey ile olan yazışmalarınızı takip ederek bende aynı uçurtmayı yapmaya karar verdim. Bu sırada iki arkadaşımda bana eslik etmeye başladı, onlarda çok ince bir branda kumaşından bant ile yapıştırarak yaptılar, çıta sorunu yaşadılar fakat ikiside benden önce uçurdular. Benimki bu hafta bitti, ilk uçuşunu da gerçekleştirdi. 13 Mayıs'ta bir aksilik olmaz ise şenliğe katılacağız. Görüşmek ve tanışmak dileğiyle. Bize verdiğiniz cesaret için size ve Fevzi beye çok teşekkür ederim.
Tuğrul bey şenlik nasıldı katılma fırsatınız oldu mu? Bizim ki uçurtmanın ipi 2 defa koptuğundan son derece aksiyonlu geçti :) Çatıda kalan uçurtmamızı emniyet görevilileriyle koçfest görevlileri sayesinde indirebildik. Biz uçurtmada duvarcı ipi kullandık ancak anlaşılan uçurtmanın boyutuna göre ip küçük kaldı ve 2 kez koptu. Siz ve arkadaşlarınız hangi ipi kullandınız, uçurtmanızın boyutu neydi?

Diğer forum arkadaşlarımızın da bu konuda makul fiyatlı bir tavsiyesi var mıdır? Spectra iplerin maliyeti bizim için fazla gözüküyor. Kendir ipler uygun bir aletrnatif olabilir mi 120*280 boyutundaki DC'de ağırlık sorunu yaratır mı? Son olarak örgü ip'ten kastedilen tam olarak nedir?
Post Reply