Konnektör (Connector)

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
adnanbak

Re: Konnektör (Connector)

Post by adnanbak »

maalesef resimleri yüklemeyi beceremedim.
Turgay TERZİ

Re: picasa'ya resim yükleme

Post by Turgay TERZİ »

Slm Adnan bey;öncelikle picasa yı yükleyin ve kayıt olun.Programı açıp istediğiniz resmi seçip araçlar,günçelle,picasa web yükleyi tıklayın.Siteye yükleme tamam.Forma yükleme yapmak için;Siteye giriş yapıp yüklemek istediğiniz resmi açın yan kısımda resme bağlantı ver,boyut secin,yalnızca resim(bağlantı yok) işaretleyin,resmi katıştır altındaki sekmeyi kopyalayın,forma girip msj yazma bölümüne giriş yapın üst kısımda ımg tıklayın,kopyaladığınız bağlantıyı buraya yapıştırın[img]bu kısma[img].Albümü paylaşmak isterseniz;istediğiniz albümü açıp yan kısımda albüme bağlantı ver tıklayın ve altındaki bağlantı kopyalayın.Forumda msj kısmında url ikonu tıkayın ve buraya yapıştırın. bu kısma.Kolay gelsin.
adnanbak

Post by adnanbak »

Image
adnanbak

Post by adnanbak »

uzun uğrastan sonra 1 resim gönderebilmişim.artık ümidi kesip big.syrı kapatmıştım.Yiğit bey yukarıdaki resim conta kesme aleti dediğim delici ler. Hırdavatçılarda her mm. çaplılarını bulabilirsiniz. Umarım işinize yarar.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Resim linki doğruydu fakat taglar yanlıştı. Ben düzelttim. Görselin linkini yapıştırıp linki seçin ve üstteki "Img" butonuna basın. Baş ve sona otomatik olarak doğru linkler eklenecektir.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
adnanbak

Post by adnanbak »

teşekkür ederim. 5-6 resim vardı fakat birini yapabilmişim. diğerleri için yeniden uğraşmayı göze alamıyorum.Geniş bir zamanda deniyeceğim.İyi günler dileklerimle...
adnanbak

Post by adnanbak »

Image
Image
adnanbak

Post by adnanbak »

Biraz karışık oldu, kusura bakmayın.alttaki resim, conta kesicinin görüntüsü. üstteki resimdeki overlok jileti ve aleti. Daha çok model uçak yapanlara yarar sanırım. yıllar önce gedikpaşa dan almıştım.Bir pakette 100 jilet var ikiye bölündüğünde 200 adet ayapıyor. Uçurtma ile ilgilenenlerin bir kısmı model uçak yapımı ile de uğraştığı için gönderdim.
Belki faydalanan olur.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

adnanbak wrote:uzun uğrastan sonra 1 resim gönderebilmişim.artık ümidi kesip big.syrı kapatmıştım.Yiğit bey yukarıdaki resim conta kesme aleti dediğim delici ler. Hırdavatçılarda her mm. çaplılarını bulabilirsiniz. Umarım işinize yarar.
Adnan bey, paylaşım için tekrar teşekkür ediyorum. Elbetteki çok işimize yarayacağa benziyor. Bizim en çok kullandığımız kalınlıklar 4-6-8mm bunlar yeterli olacak benim için.
Bu aralar Eddy konnektör yapmak ve yaptırmak için uğraşıyorum.
Kanatların yere belli bir açıyla olması gerekiyor. Bunun için eddy connectör iyi bir malzeme. Rüzgarı kanatlara aynı oranda dağıtarak dengede kalabilmesi içinse şart. Aslında burdaki teori çok açık. Konuyu biraz daha açarsak. Örneğin belli bir açıda bulunan iki kanat için, sol tarafa doğru kuşun yattığını düşünelim. Sol taraftaki kanat yere paralel oldu ve rüzgarı daha fazla alacak. İki kanat açısı yere eşit olana kadar sol taraf rüzgarı fazla alacak. Açılar eşit olunca, rüzgarı eşi almaya başlayacak. Ve dengeli uçabilecek. Açının biri birazcık sapsa kuş dengede kalmıyor. Aliminyum boruyu belli bir açıyla büktüm, Nekadar titizlikle bükülsede tutmuyor. Yaklaşık 1 metre aliminyum boru heba ettim. Kuyruk taktığımda problem yok. Ama inat ettim kuyruksuz uçacak. Şunu tekrar söylemeliyimki. Yapamadığım her uçurtma beni kendine bağlıyor.
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
led

Post by led »

Ferruh wrote: Şu an için sadece iki ipli yaparken ve eddy konnektör lazım olduğu zaman orjinal konnektör kullanıyorum. Kalıp yaptırıp bir konnektör yaptırmak bizim için pek mantıklı değil. Uçurtma yapan kişilerin sayısı ve konnektör ihtiyacı belli. Bu şekilde imal ettirmektense almak daha mantıklı
@yigitkahraman,
Kaç zamandır sizi ve Turgay Bey'i izliyorum. Enerjinize hayranlık duymamak mümkün değil. Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatı gibi görünsede: :twisted: bence de Ferruh'un dedikleri doğru. Hepimiz zamanında benzer şeylerle uğraşıp, hiç olmadık yerlerden olmadık malzemeleri uçurtmada kullanma gayretine düştük. Bence siz kendinize lazım olan eddy konnektör çap ve adedini bana söyleyin, ben size göndereyim, sizde bu çaba ve enerjinizi ya işinizde yada yeni uçurtmalarınızda kullanın :) ...Sevgiler...
Eray Kara
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Eray bey, çok haklısınız. Amerikayı yeniden keşif bencede saçma. Bunu neden yaptığımı bende bilmiyorum. Ama şunu söylemeliyimki hafta sonu evdeki eski ve gereksiz malzemelerin bir kısmını dışarı atarken ben hep şunu düşündüm. Hımmmm uçurtmada kullanılabilirmi? "-Yok kullanılmaz" ozaman atalım. Olay bu boyutta. Sizce tedavi görmem gerekirmi? :mrgreen:
Ayrıca malzeme konusundaki duyarlılığınıza, ilginize tekrar teşekkür ediyorum. Göndermiş kadar oldunuz.
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
led

Post by led »

@yigitkahraman,
:lol: :lol: Neden yapıldığını çözen yok zaten. Amerika keşfine gelince yapılacak yada yapıldığına değecek şeyler için inanın epeyce insan kafa patlattı zamanında. Mesela ben boll'da kullanılan fırdöndüyü bisiklet göbeği ve bijon anahtarından yaptım, gayette iyi iş görüyor :) Bunların tedavisi var ama uzun sürüyor (benimki hala devam ediyor):lol: ...Eddy konnektör gönderebilirim gerçekten..Sevgiler.
Eray Kara
adnanbak

Post by adnanbak »

(Kaç zamandır sizi ve Turgay Bey'i izliyorum. Enerjinize hayranlık duymamak mümkün değil. Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatı gibi görünsede: bence de Ferruh'un dedikleri doğru. Hepimiz zamanında benzer şeylerle uğraşıp, hiç olmadık yerlerden olmadık malzemeleri uçurtmada kullanma gayretine düştük. Bence siz kendinize lazım olan eddy konnektör çap ve adedini bana söyleyin, ben size göndereyim, sizde bu çaba ve enerjinizi ya işinizde yada yeni uçurtmalarınızda kullanın ...Sevgiler...)
Bence bu biraz da uçurtmayı satın almayıp kendimizin yapmasına benziyor. Üretken olmak... Bu güzel bir duygu...
Alüminyum boruyu, bir kalıp yapıp aynı ölçüde bükmeye çalışacağım.(müsait zamanda) netice alırsam burada paylaşırım. İyi günler...
led

Post by led »

Sn. adnanbak,
Tabiiki kendi yaptığınız uçurtmanın keyfi başka. Öyle olmasaydı bukadar insan burada toplanmazdı. Üretken olmakla vakti ve enerjiyi harcamak farklı şeyler diye düşünüyorum. Fiat/performans kriterini düşünmek durumundasınız. Bir uçurtmacının ihtiyacı olan eddy konnektör sayısı sanırım 3'ü 5'i geçmez. Bu kadar sayı için vakit ve nakit harcayıp uğraşmaya gerek yok. Bunlar tecrübeyle sabit olan şeyler:). Bunlar demek değilki kimse birşey için uğraşmasın. Bknz:fırdöndü. Daha yaygın kullanılan yada daha elzem birşey bulan yada düşünen birisi olursa "kendi adıma konuşuyorum" her daim yanındayım. Saygılar.
Eray Kara
Spectre

Post by Spectre »

Ben aluminyum boru ile çok güzel uçurtmalar yaptım. Ancak aluminyum tek tip değil. Tutulduğu işleme göre çeşitli sertliklerde var. Piyasa da satılanalar herhangi bir işlemden geçmemiş dayanıksız ve çobuk bükülen tipten O yüzden ne kadar düzgün yapsanız da yük binince açısı değişiyor. Sert aluminyum bulup kullanırsanız bir problem olmaz. Eğer sert aluminyum bulaıyorsanız ve ye üstten bir çıta ile destek yapın.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Post Reply