2 Metrelik Altıgen Uçurtma

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Post Reply
darkdigi20

2 Metrelik Altıgen Uçurtma

Post by darkdigi20 »

Bugün arkadaşlarla hevese geldik ve yaklaşık 1.80 ebatlarında altıgen bir uçurtma yaptık.Daha önce hiç bu kadar büyük bir uçurtma yapmamıştık.Dışarıda zevkle uçurduk yalnız uçurtma biraz yükseldikten sonra çok fazla çekmeye ve ipi zorlamaya başladı indirmek için bayağı uğraştık.Daha rahat uçuş yapmak ve ip güvenliğini sağlamak için önerebilceğiniz şeyler var mı ?
mustafa-topcu

Re: 2 Metrelik Altıgen Uçurtma

Post by mustafa-topcu »

Resim var mı?

Büyük uçurtmaları uçururken ve indirirken mutlaka eldiven kullanılmalı.
(Not:İnce ipler yine ince olan eldivenleri kesebiliyor.Dikkat edilmesi gereken bir konu bu.)
MUSTAFA TOPCU____________________________________

Image ucurtmalar.wordpress.com
Ziya

Post by Ziya »

Buna birkaç ilave;
Yerleşim alanlarının dışında, yüksek gerilim hatlarına uzak, açık alanlarda uçurulmalı ve uçurtmanın düşebileceği bölgelerde insanların, özellikle küçük çocukların olmamasına dikkat edilmeli...
Ayakkabı imalatçıları için malzeme satılan yerlerde uçurtmanıza uygun örgülü (Polyester) sağlam ip bulabilirsiniz.
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
darkdigi20

Post by darkdigi20 »

Teşekkür ederim.Zaten yeterince açık bir alanda uçuruyoruz uçurtmayı.İpin kopmasından biraz şüpheliydim dediğiniz ipi en kısa zamanda alıp bir kez daha denerim :D
oturhan

Post by oturhan »

Merhaba; Uçurtmaya yeni merak saldım. 1,5 metrelik altıgen bir uçurtma yapmıştım.
Malzeme olarak nalburdan aldığım şeffaf sera naylonu ve marangozdan aldığım kavak ağacı çıtayı kullanmıştım.
İp olarak da yine nalburdan aldığım naylon ipi kullanmıştım ancak rüzgarda o ipi kopardı ve maalesef uçurtmayı bulamadım.

Bu sefer 2 Metrelik yeni bir Altıgen Uçurtma yapmak istiyorum. Bu sefer sağlamlık konusunda daha hassas davranacağım.
Bunun için aliexpress'ten 1000metre (50$ USD) ip siparişi verdim.
Sitede yazdığına göre ip 8 örgülü, 0,80mm çapında (gayet ince bir ip) ve 250LB (113kg) ağırlığı çekebiliyor.
Eğer söylendiği gibiyse bu fiyata çok uygun geldi bana. Bu ipi duyan deneyen arkadaşlar olduysa yorumlarınızı bekliyorum.
Linki burada: http://www.aliexpress.com/snapshot/6113075049.html

Yine aliexpress'ten bir çift kevlar eldiven (5$ USD) siparişi verdim. Kesmeye karşı dayanıklıymış. Bu eldiven için de yorumlarınızı alabilirim.
Linki Burada:http://www.aliexpress.com/snapshot/6112682681.html

Şimdi 2Metre uçurtma için çıta ve naylon ya da kumaş alacağım.
Nasıl birşey alacağıma karar veremedim henüz.
Yine sera naylonu ve kavak çıtayla mı yapsam yoksa karbon çıta ve ripstop kumaş gibi şeyler mi kullansam emin olamadım.

Bu seferki ip oldukça sağlam olduğu için uçurtmanın gövdesinde de sağlamlığa dikkat etmek istiyorum. Bu konuda fikir ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.
Bu uçurtmayı yaptıktan sonra LED ile ışıklandırmayı düşünüyorum. Eskisini yapmıştım o yüzden bu konuda tecrubeli sayılırım.
Eskisini şu şekilde ışıklandırmıştım: Image

Işıklandırmayı da hallettikten sonra uçurtmaya kamera monte edip KAP (Kite aerial photography) yapmayı istiyorum.
Bunun için kısa bir araştırma yaptım ve aliexpress'te bir kamera (30$ USD) buldum. Bu kameranın siparişini vermedim henüz. Bu konuda da tavsiyelerinizi alabilirmiyim?
Linki burada: http://www.aliexpress.com/item/4G-Fly-D ... 38658.html
Oğuz Turhan
Post Reply