Malzeme bulmakta zorluk çekiyorum...

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Post Reply
yilmaz

Malzeme bulmakta zorluk çekiyorum...

Post by yilmaz »

Selam arkadaşlar kısa bir süredir uçurtma merakı sardı ve başlangıç olarak türkiyede üretilen bir modeli aldım biliyorum bu prism vs üreticilerin modelleri ile karşılaştırılmayacak düzeyde bir model ama biyerlerden başlamak gerekiyordu ve öylede oldu yanlız sipariş ederken kumaş/naylon şeklinde bir tercih vardı bende bunu bilmediğimden dolayı naylon olarak seçtim ve böylecede tafetta olarak gelmedi sert naylon bir uçurtma geldi ancak üzerine kendi diktiğim bir tafettayı geçirebileceğimi düşündüm yani sadece yelkeni değiştirerek modifiye etmekti amacım çünkü bir kaç uçuşta acemi olmamdan olsa gerek çok fazla çakıldım ve naylon zarar gördü.
Hemen araştırmalara koyuldum ve burda(eskişehir) hemen hemen tüm kumaş satan yerleri ve branda işleriyle uğraşan atölyeleri gezdim tafettayı zaten bilen çıkmadı ancak şemşiye kumaşı diye birşey bulabildim onunda fiyatı çok aşırı geldi 12 ytl kadar (150x100cm) yine çadır kumaşı diye birşey buldum oda 5ytl idi ancak kalın olduğunu düşünüyorum.

Şimdi burda bulamıyacağımı düşünüyorum ve sizlerin yardımı bekliyorum almak istediğim 3-4 renk 10ar metre tafetta kumaş sipariş edebileceğim yeri söylerseniz memnun olurum ayrıca eğer eskişehirde üyeler varsa tanışmak isterim. veya mersin/adana da olabilir.
yılmaz yavuz
acemi uçurtma meraklısı kişi
Sercin

Post by Sercin »

Selamlar;

Merterde Eliteks tekstil diye bir yar vardı. Epeydir kumaş almıyorum. Sanırım 1 seneyi geçti. En son aldığımda telefonla sipariş alabileceklerini söylemişlerdi. Aşağıda telefonları var. Bir telefon etmekte fayda var.

http://www.eliteks.com/en/contact.asp

Serçin...
yilmaz

Post by yilmaz »

ilginiz için teşekkürler arayıp görüştüm renk kartelası yollayabileceklerini söylediler 1.35$ mış metre fiyatı sizce uygunmudur fiyat ytl olarak 2,- civarında oluyor.
yılmaz yavuz
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Yılmaz bey, geçen defa ortak malzeme aldığımızda elimizde biraz kumaş kalmıştı. Kumaşlar Abdullah bey'de. Metresi 1 YTL. 'den edinebilirsiniz. Kalan renkleri o size bildirir.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yilmaz

Post by yilmaz »

altan bey abdullah beyle iletişime geçeceğim, ilgiliniz için teşekkürler. eğer elinizde fazladan başka malzemeler cam fiber / fiberglas / carbon vs bilmek isterim toptan alırken hepsini halletmek istiyorum.
---
ayrıca kendi uçurtmama yeni bir yelken yaptıktan sonra ilk yapacağım uçurtma npw5 olucak sanırım online bölümünde geçen sene yapılmış bende ordaki bilgileri referans alarak yapmayı deniyeceğim, ancak bir kaç problem var bazı terimleri halen anlayabilmiş değilim terimler ile ilgili sözlük vs birşey varmı acaba forumda biryerlerde filan ?
yılmaz yavuz
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Halit ve Ferruh bir kitap üzerinde çalışıyorlardı. Onlar belki böyle bir şey hazırlarlar. Ben yazı yazarken mutlaka önce Türkçe terim yazıyorum. Sonrasında parantez içinde İngilizce yazıyorum. Siz anlamadığınız terim varsa sorun cevaplamaya çalışalım.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yilmaz

Post by yilmaz »

mesela ilk olarak aklıma gelen koşumdan kastınız tam olarak hangi ipler ?
yılmaz yavuz
Altan
Site Admin

Post by Altan »

kumaştan tek tek çıkan bütün ipler. Ana ipe bağlanan ipler. Yazıyı Melih yazdı. Kendisi teyit ederse daha iyi olur.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yilmaz

Post by yilmaz »

kumaşlar hakkında abdullah beyden halen yanıt bekliyorum bu arada npw gerekli iplerden hangileri kolay bulunabilir hangileri zor onuda açıklayabilirmisiniz ?
yılmaz yavuz
Melih

Post by Melih »

Yılmaz
NPW konusundaki sorularını o başlık altındna sorarsan ben de seve seve yanıtlarım :)
Burada cevap vermeyeyim ki, senden sonra gelip NPW yapmak isteyenlere de bir faydası olsun.
Sen sor ben daha önceki yazılardan anlaşılamayan herşeyi cevaplayacağım o konuda.
yilmaz

Post by yilmaz »

Melih bey kumaşları hallettiğimde sorularımı o bölümden sormaya devam edeceğim.
Bugün eliteks in gönderdiği renk kartelası elime ulaştı abdullah beyden bir cevap alamazsam sanırım eliteksten sipariş edeceğim.
yılmaz yavuz
abdullah

Post by abdullah »

@Yılmaz , Yücel , Altan beyin dediği gibi elimde çok fazla bir kumaş kalmadı açıkcası 4,5 renkten 3,4 metreler kaldı buda çok fazla bir iş görmez açıkcası.bilginize.
uçurtmayı vurmasınlar
yucelgun

Post by yucelgun »

Benim elimde Ferruh Beyin verdiklerinden en azından 3-4 uçurtmalık kumaş var hala. O yüzden Yılmaz Bey alsın alacaksa. Ben zaten ders çalışmaktan bişey yapamıyorum. Teşekkür ederim.
yilmaz

Post by yilmaz »

@abdullah
o halde eliteksten sipariş etmem daha uygun olur.
ayrıca fiberglas da almak istiyorum bunu nerden temin edebilirim ?
yılmaz yavuz
yucelgun

Post by yucelgun »

Fiber tüp- Karbon tüp başlığını okumanı tavsiye ederim. Ben kısa zaman önce edindim, yöntem şöyle Esa Kimya Metal AŞ'den (www.esa.com.tr) Arzu Hanım'ın mail adresine (arzubak@esa.com.tr) mail atarak irtibat kuruyor, ücreti banka hesaplarına yatırıyorsunuz, onlar kargoya veriyor paranın yattığını görünce. Kargo masrafını da kapıdan teslim alırken ödüyorsunuz. Gayet kolay oluyor.
Post Reply