Tafetta kumaş aranıyor.

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
Altan
Site Admin

Re: Tafetta kumaş aranıyor.

Post by Altan »

Murat konuya yazman yararlı olmuş. Bence Ahmet beyin teklifi hala geçerliyse onu da değerlendir. 8)
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
ahmetbayar

Post by ahmetbayar »

Tabiki Serçin Hocam'a teklifim hala geçerli.
Uçurtmanın mevsimi yoktur.
Rüzgarın estiği her zaman, uçurtma zamanıdır.
murat köse

Post by murat köse »

Altan wrote:Murat konuya yazman yararlı olmuş. Bence Ahmet beyin teklifi hala geçerliyse onu da değerlendir. 8)
ahmetbayar wrote:Tabiki Serçin Hocam'a teklifim hala geçerli.
Tafetta temini konusunda ben çok zorluk çekmedim. İstanbulda oturanlarda bu kumaşı kolaylıkla bulabileceklerdir. Mevcuttaki fazla tafettayı İstanbul dışında olan ve malzeme temiminde sıkıntı çeken hobici arkadaşların ihtiyacı için kullanılması bence daha doğru olacaktır.
Tafetta işini hallettik.. Şimdi DC yapımı için ne kullansam diye düşünüyorum. Ripstop mu? Tafettamı? Tafetta altıgen uçurtmamda çok esneme yaptı. Aynı sorun dc yapımında da sorun çıkartır diye ripstop arayışları içine girebilirim. O kumaş hakkında da bir gelişme olursa buradan paylaşırım.
MURAT KÖSE - KADIKÖY - 1979
Sercin

Post by Sercin »

ahmetbayar wrote:Bende bol miktarda tafetta var. Para falan da istemem. Kırmızı, beyaz, lacivert, fosfor sarı ve fosfor turuncu renklerde. Yanlız 2 tane banner isterim. :mrgreen: :mrgreen:
Çubuklarını kendim ayarlarım. Arada benimkilerde çıkmış olur. Kaç metre isterseniz gönderirim. Kargosunu da ben öderim.
Uyar mı Serçin Hocam?
Uymaz mı Ahmet Bey :) , lakin dikiş makinasının başına oturmayalı bayağı oldu. Yine de çok teşekkürler.

Aslında tüm klup ahalisinden özür dileyerek forumu da aylardır takip edemediğimi itiraf edeyim. Bir anda kulaklarım çınladı ve foruma girdim.

Aslında kulaklarımı çınlatan Sevgili Ateş Bey oldu. Bu akşam aradı ve "epeydir gözükmüyorsun hayırdır, öldün mü kaldın mı merak ettik" dedi. Artık evde her şeye karışan dünyalar tatlısı çocuğu (yakında çocuklar olacak) mu bahane edeyim, yoksa hayatta şu zamana kadar gerçekleştirmiş olmalı olduğum ama yapamadığım bazı şeyleri gerçekleştirmeye kanalize oldum (yine olmadı!) mu diyeyim, yoksa sadece depresyon mu diyeyim bilemedim ve gerçekten de neden "uçuşan hertürlü şeyler" hobi adamlığından tipik aile babası moduna (PTT) yatay geçiş (dikey düşüş daha uygun olacak) yaptığımı bir türlü açıklayamadım. Tabii kendime de açıklayamıyorum.

Foruma şöyle bir bir göz atınca okunacak çok şey olduğunu gördüm. Gözüm korktu. Hangi ara yazdınız yahu onca şeyi! Neyse en yenisinden en eskisine doğru bir planlama yapıp bir kaç haftada hepsini hatmederim söz. İlk etkinlikte sınav yapın, bilemezsem cezama ek olarak 10 kuyruk daha toplarım. :)

Son söz olarak Allah kimseyi hobisiz bırakmasın. :) İlk etkinlikte görüşmek üzere...

Serçin
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Serçin'ciğim, bu hobi, kendini zorunlu hissetmene gerek yok. Ne zaman istersen o zaman gelirsin, istediğin zaman gidersin. :mrgreen:
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yigitkahraman

Tafetta için son nokta

Post by yigitkahraman »

Daha önce aldığım tafettalarda esneme ve kesimde problemler yaşadım. Bu aldığım tafetta kumaşın kaplaması biraz daha farklı Hava ve su geçirgenliği sıfır (Nefesinizle üfleyerek havanın karşıya geçip geçmediğini deneyebilirsiniz.) Esnemeninde bu kumaş için şekil ve uçuş bozukluğuna yol açacak kadar olacağını şahsım adına düşünmüyürom.(Tek iplilerde Birkaç denemem oldu.Sonuç süper.) Forumda Gidip metresi 3 veya 4Liraya tafetta alan arkadaşlarımız olduğu ve hala bu konunun netlik kazanmadığını gördüm. Yaptığım ve gezdiğim yerde bu ihtiyacımızı karşılayacak en mükemmel yer HASANBAŞOĞLU TEKSTİL Tel:0212 527 46 11 (Yer yine sultan hamam meydanında Aşirefendi hanın içinde)Yetkili İsmail abiyle yarım saat muhabbet ettik. Firma aynı zamanda üretim ve ihracat yapan toptancı, (Sultan hamam Mercan yokuşu ve çevresindeki tüm firmalar buradan kumaş temin ediyor. Zaten fiyatıda yazdığımda anlayacaksınız) bana çok samimi davranıp ısrarla yemek ısmarlamak istedi. (Tabi bizde bedava diye atlamadık. :lol: Sadece teşekkürlerimizi sunduk.) Muhabbet esnasında Martı uçurtma kulübünden bahsettim. Diğer arkadaşlarımızında geldiğinde yardımcı olup olamıycağını sordum. Aslında perakende satmadıklarını fakat gelen kişiler Kulüpten geldiğini söylerlerse yardımcı olacağını söyledi. Her istediğiniz renkte bulabileceğiniz tafettalar için (Fosforlu olanlar için Metresi 1 dolar (1,50Tl) Düz renkler için 0,90 Cent(1,35TL) Acemiler ve tek ipliler için bence mükemmel kaynak. Ecem tekstildeki kumaşada baktım. Hiç gidip canınızı sıkmayın. Paraşüt kumaşı diye sattıkları ürün perde yapımında kullanılan Ripstopa sadece kareler açısından benzeyen bir kumaş. (Zaten elinize alıp üflediğinizde nefesinizin karşıya geçtiğini yani kaplamanın olmadığı ve hava geçirgenliği olduğunu görürsünüz) (Ripstop şuan için birtek yalçın beyde var Oda Metresini 7 eurodan satıyor. Kumaşı ben hiç görmedim. Yalçın beyden sadece 1 Kez telefonda fiyat aldım. (Acemilikten sonra belki y.dışı siparişlerine girişilebilir. (Yalçın bey cep 0532 621 17 22)
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Bilgi için teşekkürler. Oraya ben de uğrayayım.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Nedemek Altan bey, bilgi paylaştıkça çoğalır, güzelleşir. Toplum ve toplulukların gelişebilmesi adına bence en ufak bilgiyi bile paylaşmalıyız.
Yiğit KAHRAMAN

Spectre

Post by Spectre »

Bilgiler için teşekkürler. Muhtemelen yarın o taraflara gittiğimizde kumaşçıya bir uğrarız. Bizde 2 gün önce metresi 1,5tl den bir miktar aldık. Genelde kumaş satıcıları yakaladığına yüksek fiyattan satabiliyor. Bu yüzden gerçekten bazı arkadaşlar çok yüksek fiyattan alabiliyor. Hatta ilk yıllarımda benim de başıma gelmişti. Kumaşçının tam adresi varsa yazabilirsen hatta google mapden birharita hazırlayabilirsen İstanbuldaki arkadaşlar için gayet faydalı olacaktır. Eğer Ecem tekstilin adresini de biliyorsan aynı şekilde yayınlayabilirsen iyi olur. Çünkü o kumaş kuyruk yapımında çok güzel iş görüyor. Bir de Yalçın beyden bahsetmişsin, kendisinin bir mağazası var mı? Acaba sattıkları ripstop sıvama mı?

Kumaşın teknik kousuna gelince, nefes ile kumaşın rüzgar geçirip geçirmediğini anlayamayız. Zaten taffeta lar rüzgar geçirir su geçirmez. Kumaşın bir miktar rüzgar geçirmeside kötü birşey değil, iyi birşey. Uçurtmanın daha dengeli uçmasını sağlar. Tabi bu tek ipliler ve rüzgarlı günler için geçerli. Eski tip paraşütlerde dengeli olması ve yırtılmaması için rüzgarı geçiren kumaştan yapılıyor. Garajımda bir tane duruyor.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Merhaba Ferruh bey,
Adres:Aşirefendi cd. Aşirefendi han No 1-2 Sultanhamam / İstanbul
Ecem kumaşta Aşirefendi hana girmiyorsunuz, aynı caddeden 30 metre daha ilerde solda.

Diğer arkadaşlarımında benim düştüğüm hataya düşmemesi adına Üfleme olayına biraz değinmek istiyorum. (Sanırım siz bunu uzaktan üflemek olarak algıladınız) Daha önce 20 metre kaplamasız tafetta aldım. (Kaplamasız kumaşta yine sultanhamamı meydanı yapı kredi bank karşısında bordo tabelalı hatırladığım kadarıyla ışıl tekstildi.) Deneme yaptığımda uçurtmayı orta şiddetli rüzgarda kaldırmak imkansız.(basit tek ipli delta tarzı uçurtma) ama maratoncuysanız kumaş tam size göre :lol: ) Yada uçurtmayı fırtınada denerseniz, birlikte uçabilirsiniz. Tekstil işiyle uğraşan bir arkadaş bana kumaşın kaplamalı olup olmadığını anlamanın iki yöntemi var demişti. Biri su ile diğeri nefesle (Su ile denemeye genelde satıcılar müsade etmez yada ortam müsait değildir.) En güzeli Nefesi ağzında toplamak, dudaklarınızı tam olarak kumaşı kapatacak şekilde yaslayarak üflemek.(Karşıya hava geçip geçmediği çok net belli oluyor) Bu benim söylediğim kumaşta hava geçirgenliği kaplamadan dolayı sıfır. Herkez bu yöntemi, Tafetta kumaşta, ripstopta deneyebilir.(Tamam kabul ediyorum Biraz hijyen sorunu var :P ) ama enazından kumaşın hava geçirgenliği konusunda bilgi sahibi olunabilir diye düşünüyorum.

Yalçın beyi ise yelken üretimi yapan biri diye formda okumuştum. Daha önce söylediğim gibi kumaşı hiç görmedim. (Sıvama olayından kastınız su iticilikmi? açıklarsanız ek bir bilgi sahibi oluruz.)
Saygılarımla.

Image

Uploaded with ImageShack.us
Yiğit KAHRAMAN

Spectre

Post by Spectre »

Bugün tahtakale ye gittik. Tostlarımızı yedikten sonra kuryelere sorunca bize hemen yolu tarif ettiler. Çabucak bulduk. Ecem kumaşın yerini bilmediğimiz için uğrayamadık. Ama İsmail beyden bir miktar siyah ve beyaz kumaş aldık. Sana kıyak geçip topu bozduğunu söyledi. Bize bozmayacağını söyledi. Biraz zorlasak bozacak gibiydi ama fazla üstelemedik. Birer çayını içip uçurtma çantası için turuncu kumaş alıp çıktık.

Normalde ripstop yada ribstop naylon/polyester/polycarbonate gibifiberlerden kumaş üretilirken belirli aralıklarla daha sağlam ve kalın bir fiber araladan örülür. Bu fiber kumaşın içindedir. Sıvamada ise kumaş örüldükte sonra kaplama gibi üzerine yapıştırılır. Bu da kumaşı ağırlaştırır.

Ancak Yalçın bey yelken üreticisi ise ondaki ripstop sıvama değildir.

Üfleme konusuna gelince bizde snin üflediğin gibi üfleyip kontrol ediyoruz. Ama insan nefesi ile kumaşın sıfır rüzgar geçirmediğini anlayamayız. Ancak geçirirse geçirdiğini ve işimize yaramayacağını söyleyebiliriz. Yüksek basınç altında hava moleküllerini geçirecektir. Zaten kumaşın kartelasında da kaplamalı ve su geçirmez yazıyor.

Bu arada harita için teşekkürler.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kumaşları ben de ağzıma kapatıp üfleyerek bakıyorum. Kumaşın rüzgar geçirip geçirmediğini rahatça anlıyorum. Yani uçurtmaya uyup uymayacağını.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Küçük te olsa katkıda bulunabilmişsem ne mutlu bana. Bol rüzgarlı günler...
Yiğit KAHRAMAN

yigitkahraman

Kuş gözü delme ve çakma makinası hakkında

Post by yigitkahraman »

Ferruh wrote: Sana kıyak geçip topu bozduğunu söyledi. Bize bozmayacağını söyledi. Biraz zorlasak bozacak gibiydi ama fazla üstelemedik.
Ferruh bey yazının bu kısmını atlamışım. Toptancı olduğu için belki talebin fazla olmasını istiyor olabilir. Ben Ripstopa geçmeden önce sıcak kesim, Delme,Perçin çakmak ve dikişte kendimi geliştirmek adına Toplamda 60 metre falan aldım. İsmail bey şeker gibi esnaf bu tanışma olmuş, ikinci kez gidildiğinde de eminim bizleri kırmayacaktır. Forumda eğer temin edemeyen arkadaşımız olursa İsteyene kargo ile gönderebilirim.

Diğer asıl konu.
Bu hobiyi ciddiye alan arkadaşlarım olduğunda Kuş gözü delme ve perçin makinası, gerdirme ve bağlantılarda bence olmazsa olmazlardan, yani dikiş makinası kadar önemli. Tahtakaleye gittiklerinde sırf makine için 35,00Tl Kesim ucu ve Çakma ucu için 15,00Tl ve 1000 adet kuş gözü malzeme için 15,00 Tl istiyorlar. Ben bu saydıklarımın tamamını 35,00Tl ye aldım. Ercan isminde bir arkadaş bu işi yapıyor.Kendisine oraya gittiğinizde telefon açarsanız. Size istediklerinizin tamamını paketlemiş şekilde getiriyor. (Ercan bey Cep:0535 347 12 27)
Önemli not: Arkadaşı tanımıyorum. Buyüzden malzemeyi alıp paranızı ondan sonra verirsiniz.
Yiğit KAHRAMAN

ssaydam11

Post by ssaydam11 »

Gayet işe yarıcak bilgiler yardımlarınız için tşk ederiz...
Post Reply