Yarasa uçurtma v 02

Forum üyelerimizin kendi tasarladıkları uçurtmalar.
Altan
Site Admin

Re: Yarasa uçurtma v 02

Post by Altan »

İşte beklenen yorum Ziya abiden geldi.

Keel' kısmı üzerinde düşünüyordum. Düz keel idare eder gibi geliyordu, ama bu uçurtmaya tüp keel daha çok yakışacak gibi. Diğer yandan keel aşağı doğru daralmalı mı, yoksa dar başlayıp aşağı doğru genişlemeli mi onu da teknik olarak bilemiyorum. Bu konuda Ferruh'tan güzel yorumlar geleceğini tahmin ediyordum, ama uçurtmayı pek sevmedi galiba. :!: Yok yok, o küçük uçurtmaları sevmez. Büyük yapın, uğraşmayın bunlarla der şimdi. :mrgreen:

Sanırım Ziya abinin çizdiği gibi genişten dara gitmesi daha kararlı bir uçuş sağlayacak. Ben çıtaları ince yaparak arkaya fazlaca esneyeceğini ve bu nedenle tekli keel'ın yani dümenin yeteceğini umuyordum. Ama yetmeyip kuyruk isteyebilir. Tüp dümen işi kolaylaştırabilir.

Diğer yandan eski tasarımda çıta dizilimlerini Ziya abinin çizdiği gibi düşünüyordum. Oysa şimdi çıtalar çok esnek ve dizilim aynen desende gördüğünüz gibi. Zaten bu tarz yay gerdirmeli bir genki modeli var ki o modelin de boyu 3 metredir. Sıkça çıta kırdığını bilirim.

Ziya abi eddy tipi açılı bağlantı koymuş. Bu konuda emin değilim. Ben ince çıtanın gerilmesini tercih etmeyi düşünüyorum. Tasarım açısından daha organik bir form işime gelecek. Hem biraz savaşçı gibi davranması da mümkün olabilir. Bunu da denemek istiyorum. Olmazsa eddy bağlantı tipine dönmemiz çok kolay olacak zaten. Hatta bu uçurtma güzel olursa bir kaç versiyon daha denemek eğlenceli olabilir.

Son olarak kulak kısımlarını ben eklemeyeceğim. Yine başka bir alternatifte deneyebiliriz.

Ziya abi yorum ve katkıların için teşekkür ederim. Türk uçurtmacılığı adına bir iki adım atılabilecek bu tasarım çalışmalarına daha çok önem vermek gerek. Belki de Endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinin öğrencilerini bu işe davet etmek iyi olabilir. Havacılık okulları da ve grafik tasarımcıları da bu işe davet etmek etki alanını genişletir. Keşke ödül verebileceğimiz bir tasarım yarışması açabilseydik.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Re: Yarasa uçurtma v 02

Post by Altan »

Zef Pauma benzeri bir uçurtma hazırladı.
Image
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Post Reply