29 Mayıs buluşması

Uçurtma etkinlik duyuruları, etkinliklerin fotoğrafları ve yorumları.
Post Reply
Altan
Site Admin

29 Mayıs buluşması

Post by Altan »

Yarın hava açık ve rüzgarlı görünüyor.
Güzel bir gün olacağa benzer. Gelenler parmak kaldırsın.
Yeşilyurt Feneri önü.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
erol

Post by erol »

Bir problem cikmazsa ben varım :D
Erol Dinneden
http://www.adammarka.com.tr
burn

Post by burn »

bende gelmek istiyorum ama sabahtan birkac isim var yetisebilirsem gelicem :)
Can Altay
Melih

Post by Melih »

malesef yokum, doğum günüm olması sebebi ile, bostancı sahilde, kayalıklarda olacağım. 29 yaşın bitirmek için iyi bir gün olur umarım, uçurtma uçurmayı da planlıyorum. iyi eğlenceler.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Bir ara rüzgar kesildi ise de genel olarak rüzgar iyiydi. Güzeldi.
Bu haftanın uçurtması revolution idi. Oldukça ilginç bir uçurtma. Nasıl uçtuğunu keşfettikten sonra oldukça eğlenceli idi. Bunun dvd'sini bulup biraz geliştirmek gerek. Gelecek vaad ediyor. Dahası bir tane dikmeyi deneyeceğim. Oldukça basit görünüyor. Bütün numarası çıtalarda galiba.

Bundan sonra denize doğru rüzgar estiği günler tek iplilere şamandıra bağlayacağım. Düşenleri sudan toplamak daha kolay olacak. Yedek çıta bulundurmak şart. Suya düşen çıtalar hamurlaşıyor ve kolayca kırılıyor.
Güneş kremi getirmek gerek.

Erol'un Elixir iki iplisini çok beğendik. Parasını hakeden bir uçurtma olduğuna karar verdik. Keyif oranı yüksek bir uçurtma. Erol akrobatik numaralara meraklı olduğu için epey bir süre eğleneceği uçurtmayı buldu galiba.

Can büyük bir ciddiyet ve konsantrasyon ile iki ipli çalışmalarına devam etti.

Kumandalı uçurtma sayısı arttıkça alana sığmak giderek zorlaşıyor.

Rüzgar azaldığında havada tek iplilerden bir tek Erhan beyin genkisi kaldı. İki ipli olarak da 3d imdadımıza yetişti. Daha doğrusu Erol'un imdadına. Zaten Erol'un 3d siparişi geldiğinde benimkini ona verip geleni ben alacağım.

Bir hayli kart dağıttık. Bugün kart alıp siteye gelen var mı acaba? Kart alanların bir ikisinden ümitliyiz. Gelenler varsa merhaba desin.

Erhan beyin heks kadrolu olarak her zamanki yerinde idi. Bu hafta kuyruk, çamaşır, ıvır zıvır bağlama rekoru kırıldı.

Osman 4 ipli parafoili ile geldi. Bu parafoilin hareketleri çok sınırlı. Buggy tarzı bir zımbırtıyı dosdoğru çekmek için yapılmış. Öyle pek hareket yapmaya gelmiyor. Rüzgar penceresinin ortasını biraz aştı mı katlanma eğiliminde. Belki dengeleri ile oynanırsa performans ve davranışı değişebilir. Melih gelseydi, buggy ile oldukça hız yapılırdı.

Halit, Erol ve Erhan beylerin 2 ipli ile kuyruk şovları güzeldi. Ben de becerebildiğim kadarı ile bir şeyler yapmaya çalıştım onlar yoruldukça.

Rüzgar kesildiğinde kenarda roller uçurtmanın çıtalarını kestim. Bir iki eksik uçkur nedeni ile uçurmak kısmet olmadı.

Çevremizde çok sayıda üyelerimiz dışında uçurtma getirip uçuran vardı. Özellikle bir tanesi çok özenli yapılmıştı.

Çevreden uçurtmalara ilgi her zamanki gibi büyüktü. Uçurtmalar hakkında çok soru soruldu. Ama cevaplar hiç onların istedikleri kadar basit, kolay veya ucuz olmuyordu.

Benim hatırladıklarım bu kadar. Fotoğraf makinamı evde unuttuğum için fotoğrafları Erhan ve Halit beylerden bekliyoruz.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Erhan

Post by Erhan »

22 ve 29 Mayıs dan fotoğraflar aşağıdaki linkte.

http://www.resimgalerisi.net/erhan/sergi.php?sid=315

.
burn

Post by burn »

evet oldukca guzel bir gundu ucurtmalarýn altýnda dolaþýp kuyruklarýný çeken çocuklar fenaydý gerçi ama yinede guzel bir pazar gunu oldu
Can Altay
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Resimler bu kadar mı? Hani revolution? O kadar çekin şunu diye bağırınmıştım.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
led

slm

Post by led »

linkteki 100_3916 sayılı resimde çektiğiniz nedirki??
Eray Kara
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Erol Karaköy'den bulmuş. Boru kesmeye yarayan bir alet. Her boy bulunuyor dedi. Karbon boruları bununla çok düzgün kesmeyi hayal ediyorduk. Ama keserken borunun dışındaki liflerde atmalar, çatlamalar olmaya başladı. Daha fazla zorlamaktan korkup ben tekrar eğe ile kestim. Eğe mükemmel bir şekilde karbon boruları kesiyor. Aleti ben kullanmayı becerememiş olabilirim. Daha uygun bir zamanda tekrar denerim. Ama fazla sıkmadan kesmeye kalkışırsak bu kesme işlemi eğelemekten çok daha uzun sürer.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
led

slm

Post by led »

karbona flaster sarıp kesmeyi denedinizmi?...eğer işe yararsa bende alayım..bellimi olur belki yarın buluruz karbon çubukları :wink:
Eray Kara
Melih

Post by Melih »

Arkadaşlar kutluyorum , revelution kiminse bir sonraki etkinliğe lütfen getirsin yoksa çatlarım. ben bir tane yapmıştım ama ana çıta için kalın çıta olmayınca olmuyor. Şu cam çubuklar gelsin ilk iş yapacağım bir tane.

boru kesme aleti diye aldığınız şet 2 düz bir keskin tekelrleği olan sıkıştırılabilir bir mengene ise, işiniz zor :) o alet sünek malzemeler için, yani aluminyum ve demir için çok iyidir, buggynin borularını 3 dakikada kesiyorsun sorun yok ama sert bir malzemeyi ezemeyeceği için kesmeside çok zor olur. bunun için carrefour da el aletleri reyonundan 16 milyona alabileceğiniz tüm uç çeşitleri ile beraber verilen 0-30.000 devir ayarlı bir el aleti var. tüm hobi sahiplerinin ihtiyacı valla, yanında nereden baksanız 20 tane kadar kesme taşı geliyor ki 30.000 devirde karbonu çok iyi keser.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Ha haaaa. Benim o revolution. Uzun zamandır hayalimdi. Videoları seyrettiğimde uçurtmaya hayran oldum. Ferruh'a danıştım. Onda bir tane varmış. Pek beğenmemiş. Aradan epey zaman geçti. Hala aklımda kaldığı için Ferruh'un uçurtmasını almaya karar verdim. Sağolsun hemen gönderdi.

O gün biraz uğraştım bir türlü kaldıramadım yerden. Önce canım sıkıldı. Havalandırmayı becerince yukarıda tutup yavaş yavaş tepkileri yokladım. Oldukça ilginç. Bana çok iyi geldi. Mükemmel kontrol edilebiliyor. İstediğin yerde zınk diye durdurabiliyorsun. Geri geri uçabiliyor. Erol ve Halit deneyip beğenmediler. Ben bu zamazingoyu çok sevdim velhasılı. 8) Haftaya yanımda olur tabi. Bir kaç haftadır yanımdaydı. Sert rüzgardan dolayı çıkarmaya cesaret edememiştim.

Melih bu bahsettiğin alet nasıl bir şey. Bir resim var mı?
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Melih sen bir tane yaptın ve uçuramadın mı? Belki olmuştur da sen aletin tuhaflığından uçuramayıp olmadı sanmışsındır. Onu mutlaka yanında getir gelirken. Bir tane de nasa malzemesi rica edeyim.

Bu arada Ferruh ve Halit'i bir gün tam teçhizat çağırmak gerek. Onlarda kimbilir ne hazineler yatıyor.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Benim revelution şu an samandıra çöplüğündedir muhtemelen. Evi tekrar düzenlerken sorunlu olan 20-30 kadar uçurtmayı attım, o arada o da giti tabi. orta çıta çok esnediği için uçmuyordu, uçuyordu da rüzgar artınca yamuluyordu, karbon ile yaparım bir tane. seninkini deneyeyim önce.

Nasa malzemesi getiririm gelirken.
Post Reply