Tafetta kumaş aranıyor.

Uçurtma yapımında kullanılabilecek her türlü malzeme hakkında bilgi. Malzeme bulunacak yerler.
drkkbn

Re: Tafetta kumaş aranıyor.

Post by drkkbn »

Herkese selamlar, eski konuyu hortlatmayı pek sevmesem de yeni bir konu açmak gereksiz geldi.

Dün Sultanhamam civarında tafetta kumaş arayışına çıktım, daha doğrusu hazır oradayken bulabilir miyim diye bir bakınayim dedim.
Bu başlıkta bahsedilen yerlerin çoğu ya kapanmış ya da ben bulamadım. Sorduğum 7 dükkanın 5 tanesinden de "tafetta kumaş mı o ne ola ki" diye tepki aldım. Amacımı söyleyince başka kumaş isimleri söylediler ama hiçbirini daha önce duymadığım için cesaret edemedim pek.

Aramıza uçurtma yapmaya hevesli yeni arkadaşlar da katılınca bu kumaş ile ilgili bilgeleri güncellersek iyi olur diye düşünüyorum.

Bu kumaşı temin edebilenler, temin ettikleri yerin adres ve tarifini ve metresini ne kadara aldıkları ile kumaşı ne olarak istediklerini yazabilirlerse güzel bir bilgi paylaşımı olabilir.
Doruk Kuban
okane

Post by okane »

Kesinlikle en güncel yerlerin adres, telefon, kumaş türü, fiyatı, websitesi vb. çok faydalı olacaktır.
Okan ERKAN
Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

İzmir / Çankaya' da kumaşçılarda çoğu rengi var. 170x150 cm 15 lira tuttu, pazarlık yapsam 2 metre alabilirdim.
Madem uçamıyoruz, uçururuz.
yigitkahraman

Post by yigitkahraman »

Sabri bey.
15 tl gerçekten büyük para, Bende yaklaşık hemen hemen her renk var ve metresini 1.25 tl gibi almıştım. Bahsini yaptığınız paraya ripstop parasüt kumaşı dahi bulunabilir...
Yiğit KAHRAMAN

Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın,
Dinlemeye istekli değillerse, onları tutacagınıza çenenizi tutun.

http://yigitkahraman.wordpress.com
Sabri Küçük

Post by Sabri Küçük »

yigitkahraman wrote:Sabri bey.
15 tl gerçekten büyük para, Bende yaklaşık hemen hemen her renk var ve metresini 1.25 tl gibi almıştım. Bahsini yaptığınız paraya ripstop parasüt kumaşı dahi bulunabilir...
Acemilik hatamız oldu araştırmadan etmeden.
Madem uçamıyoruz, uçururuz.
Mete

Post by Mete »

Arkadaşlar bu tafetta kumaş üzerine çizim ve boyama yapabiliyor muyuz..?
Okulumuzda mayıs ayında uçurtma ve oyun şenliği yapmayı planladık...
Yaşadığım yerde bir tekstil fabrikası var... Tafetta kumaşı buradan temin etmeyi düşünüyoruz... Gidip görüşeceğiz...
Başlangıç için tafetta kumaş doğru seçim mi..?
Yardımlarınız için sağolun...

Grup sayfamız:

https://www.facebook.com/groups/794253267333602/
Ziya

Post by Ziya »

Tafeta kumaş üzerine çizim ve boyama yapamazsınız.
Başlangıç için tafeta kumaş genellikle delta tipi uçurtmalar için doğru seçim olabilir.

http://www.ucurtmaplanlari.com/deltayeni.htm

http://www.kiteplans.org/planos/dceski/dceski.html

http://www.kiteplans.org/planos/dconyne/dconyne.html
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Mete

Post by Mete »

Sağolun Ziya Bey... Bir uçurtmanın metrekare ağırlığı en fazla kaç gr olabilir..? Uçurtmalarımızı naylondan yapmaya karar verdik... Beyaz bir naylon buldum bir yerde... Büyük ebatlarda... Çocuklara 100x120 cm ebatlarında kesip dağıtmayı düşünüyorum... Üzerine cd kalemleri ile çizim yapıp boyayabileceğimiz bir naylon... Denedim cd kalemi ile... Yalnız metrekare ağırlığı 150 gr... Çok mudur sizce..? Forum da okudum çiçekcilerde saksıların sarıldığı elyaf malzeme ile de uçurtma yapılabilir diye... Geçen gün bir saksıda gördüm bu malzemeyi... Hafif ve boyanabilir bir malzeme gibi geldi bana... Elyaf ile yapsak nasıl olur uçurtmalarımız..? Naylonun ağırlığı çok mu..? Kalın sağlıcakla...
Ziya

Post by Ziya »

Mete wrote:Sağolun Ziya Bey... Bir uçurtmanın metrekare ağırlığı en fazla kaç gr olabilir..? Uçurtmalarımızı naylondan yapmaya karar verdik... Beyaz bir naylon buldum bir yerde... Büyük ebatlarda... Çocuklara 100x120 cm ebatlarında kesip dağıtmayı düşünüyorum... Üzerine cd kalemleri ile çizim yapıp boyayabileceğimiz bir naylon... Denedim cd kalemi ile... Yalnız metrekare ağırlığı 150 gr... Çok mudur sizce..? Forum da okudum çiçekcilerde saksıların sarıldığı elyaf malzeme ile de uçurtma yapılabilir diye... Geçen gün bir saksıda gördüm bu malzemeyi... Hafif ve boyanabilir bir malzeme gibi geldi bana... Elyaf ile yapsak nasıl olur uçurtmalarımız..? Naylonun ağırlığı çok mu..? Kalın sağlıcakla...
Mete Bey,
Genel olarak kullandığımız kumaşların nitelikleri linkteki malzeme listesinin (Fabrıc Shop) ilk 3 sırasındaki gibidir.
http://www.ripstopshop.co.uk/

150 gram metrekare ağırlığında malzeme uçurtma yapımı için uygun değildir. Tafeta kumaş mukavemetlidir fakat çapraz yönde fazla esnediği için kullanılması biraz zordur.
Bana kalırsa siz uçurtma yapmaya yukarıda sözünü ettiğiniz çiçekçi kumaşı (tyvek) başlayınız.
Çiçekçi kumaşı (tyvek) tafeta kumaş kadar sağlam olmamasına karşılık hem dikilmesi hem yapıştırılması daha kolay bir malzemedir. Ayrıca beyaz çiçekçi kumaşının üzerine cd kalemleri ile çizim yapıp boyayabilirsiniz. Çiçekçi kumaşının tek sakıncası rüzgarı biraz geçirir. Bu sorun uçurtmayı rüzgarın biraz iyi olduğu zamanlarda uçurmakla çözülür. Uçurtmaları öğrencilerle birlikte yaparsanız onlar için çok faydalı olur. Yaptığınız uçurtmaların fotoğraflarını bizlerle paylaşırsanız seviniriz.
Kolay gelsin.
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Mete

Post by Mete »

Sağolun Ziya Bey... Resimleri paylaşacağım... Kalın sağlıcakla...
Post Reply