İLK UÇURTMAM SİZCE HANGİSİ OLMALI ?

Kumandalı uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
allaturcha

İLK UÇURTMAM SİZCE HANGİSİ OLMALI ?

Post by allaturcha »

Merhaba,

Bende 2 ipli delta uçurtmalara heves salarak, aranıza katılmış bulunmaktayım.
Şimdi uygun bir tane uçurtma almak istiyorum. Maalesef en iyisini alacak kadar zengin değilim.
İşin aslına gelecek olursak, benim asıl ilgim 4 ipli Revolara idi ama fiyatlarını görünce vazgeçtim.
Hiç olmazsa 2 iplilerle uğraşayım dedim.
İlerde belkide 4 ipliyi kendim yaparım.

Neyse; Ben şunu oldukça beğendim. Siz nedersiniz ?

https://thkmodelucak.com/store/product/ ... -net-price

özelliklede oradaki video da çok güzel hareketler yapabiliyor.
Açıklama da orta ve ileri seviye için yazıyor ama bu tarz şeylere karşı becerim vardır,
çabuk kaparım gibi geliyor ama buradaki ustalar daha iyi bilirler.

Birde, öyle önce başlangıç alayım, sonra başka bir tane daha alayım falan yapmak istemiyorum açıkçası.

Bir yerde okumuştum: yeni başlayanlar en az 2 metrelik almalı diye ama bu 1.60 m

Bu uçurtma, öğrenmek için kesinlikle uygun değil falan demiyorsanız, beni uzunca bir süre götürür gibi geliyor ???
allaturcha

Re: İLK UÇURTMAM SİZCE HANGİSİ OLMALI ?

Post by allaturcha »

Birde bu var ama, sizce ne kadar iyi uçabilir ?

http://www.aliexpress.com/item/Drop-Shi ... 25972.html
Altan
Site Admin

Post by Altan »

THK uçurtmalarından daha önce denediklerimiz hiç iyi sonuç vermedi. Linktekini denemedik.
Çin linkindeki uçurtma gibi çok ucuz uçurtmaları tavsiye etmiyorum.
Forumda belki 2. el uçurtma satan olur. Onlardan alın.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
allaturcha

Post by allaturcha »

Altan wrote:THK uçurtmalarından daha önce denediklerimiz hiç iyi sonuç vermedi. Linktekini denemedik.
Çin linkindeki uçurtma gibi çok ucuz uçurtmaları tavsiye etmiyorum.
Forumda belki 2. el uçurtma satan olur. Onlardan alın.
Teşekkür ederim Altan Bey.

THK linkteki uçurtma, orjinal sayfası şu:
http://eolo.com/en/product/kites/genesis.html

Yani ispanyol Eolo markanın pro serisinin genesis modeli.
Bilindik yada kaliteli bir markamıdır bilmiyorum ama rodlar karbon fiber, ipler 100% Dyneema imiş.
Daha detay fotoğraflarıda üstteki linkte var ve iyi görünüyor.

Product Description

The 66-Inch Sport Pro Genesis Kite is part of our best rated - high performance kites. The Sport Pro Genesis kite is made for Speed, Freestyle, and Precision performance. This kite comes with a easy to follow kite manual. Go on line to see new tricks and register to be a kite master. Using 42 gr. Ripstop and 4 mm. carbon tubes allows for high stiffness to weight ratio and top level performance. Kite also includes two (2) high performance kite handles with 82 ft. 100% Dyneema lines and Mylar Bridles, high performance straps and easy to carry Pro Sport Bag for safe storage. There is no better kite value on the market. Expect high performance in all conditions.

yurt dışı fiyatı 50 Euro (140TL) görünüyor.

Eğer videodaki gibi uçurmak basit ise, fiyat performans olarak en iyi uçurtma gibi duruyor.
Aynı paraya daha kaliteli veya büyüğünü 2.El bulabilirsem, alabilirim ama anladığım kadarıyla Türkiyede bunların piyasası yok.
Var olan birkaç firmada, çok sınırlı sayıda çeşit var. Galiba Türkiyede insanlar baya bir yabancı, tek ipli klasik uçurtma dışındakilere.
Zaten yurt dışı fiyatları görünce, biraz lüks bir hobi olduğu anlaşılıyor.
Mesela, anladığım kadarıyla, 2 metre üstündeki deltalar, çok daha stabil uçuyolar ama fiyatlarda uçuyo maalesef :)
THK daki 2 küsür metrelik 2 modelde 300TL nin üstünde.
Spectre

Post by Spectre »

Merhaba, hiç birini almayın. Bunların hepsi oyuncak. Eolonun bazı uçurtmaları gayet güzel uçar. Ama ucuz olanları değil. Yurt dışına çıkma imkanınız varsa yurt dışından alın yada yurt dışından getirtin. Yada burada eski uçurtmasını satan varsa alın. Bende var ama orta üst seviye. Çıtalarını kolayca kırma ihtimaliniz var o yüzden tavsiye edemiyorum. Bütçenizi bilmediğim için bir tavsiyede bulunamıyorum.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
allaturcha

Post by allaturcha »

Spectre wrote:Merhaba, hiç birini almayın. Bunların hepsi oyuncak. Eolonun bazı uçurtmaları gayet güzel uçar. Ama ucuz olanları değil. Yurt dışına çıkma imkanınız varsa yurt dışından alın yada yurt dışından getirtin. Yada burada eski uçurtmasını satan varsa alın. Bende var ama orta üst seviye. Çıtalarını kolayca kırma ihtimaliniz var o yüzden tavsiye edemiyorum. Bütçenizi bilmediğim için bir tavsiyede bulunamıyorum.
Sayın Spectre, yanıtınız için teşekkür ederim.

Sizce linkteki uçurtma iyi uçmuyor mu ?
https://www.youtube.com/watch?v=LjL-36tMhwc

Yada linkteki uçurtma 102 TL ye satılan olamaz mı diyorsunuz ?

Ben şimdilik sadece internetten bakabiliyorum, ama siz kullanıyorsunuz galiba, eminim daha tecrübelisinizdir.
Bu uçutrma bana bütçe olarak uygun. En azından başlangıç için fazlasını vermeyi düşünmüyorum, çünkü ne çıkacağını bilmiyorum.
Belki, bu spordan zevk almayacağım bile. Bilemiyorum, ama denemek istiyorum. 102 TL de az para değil bence bir uçurtma için.

Diğer ihtimal ise kendim yapmam. Bu daha çok ilgimi çekiyor. Bilirsiniz, kendi yaptığınızı uçurmak...
Tabi ozaman maliyet kaça çıkar hiç bilmiyorum.

Eğerki bunların paketlenmiş hali çok büyük değilse, amazon.com dan da alabilirim. Amerikadan gelen bir yakınıma söyleyerek.
Tabi içinden şunu diyecektir : "altı üstü bir uçurtma, taaa amerikadan getirtilirmi, ayıptır yahu :)

2. ELden yana pek umudum yok.
Siz amazon.com dan hangisini tavsiye ediyorsunuz ?

yada en kolayı varsa türkiyeden hangisini ?
Spectre

Post by Spectre »

Merhaba, öncelikle benim adım imzamda yazdığı gibi Ferruh. Eğer sizde isminizi paylaşırsanız tanışmış oluruz. Ben Ankaraa yaşıyorum. Birçok şehirde arkadaşlarımız var.

Türkiyeden almayın derim. Eğer genesis 50euro ise o fiyata iyi bir uçurtma. Ama siz o hareketleri yapabileceğinizi düşünmeyin. Uçurtma küçüldükçe daha hareketli olur. Kontrol zorlaşır.

Genesis in iyi yanı sanırım bütün çıtaları karbon. Bu durumda 50 euro iyi bir fiyat.

Ama yinede sizin bütçenizi hala bilmiyorum. Açıkçası yaşınızıda. Eğer küçük iseniz küçük bir uçurtma daha iyi olacaktır. Ama eğer imkanınız var ise 190cm yada daha büyük bir uçurtma ile başlayın derim.

Bu arada yurt dışındaki arkadaşıma sattığı 190cm civarındaki uçurtmaların fiyatlarını sordum. Cevap bekliyorum. Duruma göre size bilgi veririm.

Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama arkadaşlarla buluşup çeşitli uçurtmaları uçurup sizde bir fikir edinebilirsiniz.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
allaturcha

Post by allaturcha »

Spectre wrote:Merhaba, öncelikle benim adım imzamda yazdığı gibi Ferruh. Eğer sizde isminizi paylaşırsanız tanışmış oluruz. Ben Ankaraa yaşıyorum. Birçok şehirde arkadaşlarımız var.

Türkiyeden almayın derim. Eğer genesis 50euro ise o fiyata iyi bir uçurtma. Ama siz o hareketleri yapabileceğinizi düşünmeyin. Uçurtma küçüldükçe daha hareketli olur. Kontrol zorlaşır.

Genesis in iyi yanı sanırım bütün çıtaları karbon. Bu durumda 50 euro iyi bir fiyat.

Ama yinede sizin bütçenizi hala bilmiyorum. Açıkçası yaşınızıda. Eğer küçük iseniz küçük bir uçurtma daha iyi olacaktır. Ama eğer imkanınız var ise 190cm yada daha büyük bir uçurtma ile başlayın derim.

Bu arada yurt dışındaki arkadaşıma sattığı 190cm civarındaki uçurtmaların fiyatlarını sordum. Cevap bekliyorum. Duruma göre size bilgi veririm.

Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama arkadaşlarla buluşup çeşitli uçurtmaları uçurup sizde bir fikir edinebilirsiniz.
Ferruh Bey, tanıştığımıza memnun oldum. İsmim Serdar, 35 yaşındayım Ankara gölbaşından katılıyorum.
Ankara da deneyim sağlayabileceğim uçurtma etkinlikleri oluyorsa, katılmak isterim tabiki. Bir takvimi varsa, paylaşırsanız sevinirim.

Ben ilk olarak internette bir dört ipli quad stunt kite videosu gördüm ve heves ettim. Sonra quad ların fiyatını görüp, 2 ipli delta olanlara yöneldim ve genesis te karar kıldım. Zaten türkiyede 4 ipli satan yer de göremedim .
Birde sizin gibi ustalara danışıyım istedim. Bütçem 100 TL civarı.
Kusura bakmayın ama genesisi neden almamam konusunda net bir sebep söyleyemiyorsunuz. Sadece küçük olduğu için kullanmak zor olur diyorsunuz. Bende genelde zoru severim, sabırlıyımdır ve hemen pes etmem.
2metre civarı uçurtmalar fiyatlar çok yüksek. 150 falan olsa belki diyeceğim ama 300-400 vs.
Bir de hanımı ikna etme faslı var, bilirsiniz :)
Kendim yapmam konusunda ne düşünüyorsunuz ? internette taslaklar var ve her türlü malzeme temin edilebiliyor.

Birde bu iki ipli uçurtmalara kuyruk takmışlar ve sanki daha kontrollü uçuyor. hatta kuyruk ile çok güzel görsel şekiller yapılabiliyor. Yanılıyor muyum acaba ?

https://www.youtube.com/watch?v=AY4oiwXHbTI
Spectre

Post by Spectre »

İşe kötü uçurtma ile başlayınca genelde insanların hevesleri kaçıyor. O yüzden Genesis le başlamayın diyorum. Genesis için sadece fiyatına göre iyi bir uçurtma yazdım. İGerçekten süper bir uçurtma olduğu için değil. Zaten 50€ da 100 tl yapmıyor. Bende Ankaradayım. Bahçelievlerde oturuyorum. İsterseniz birgün buluşaşım. Bendeki kullanılmış uçurtmalarda bakabilirsiniz. Denersiniz.

Hanım işini hiç bilmem. Bekarlık sultanlık prensibi ile yaşıyorum.

Kuyruk takınca başkalarına güzel gözüküyor. Doğru diyorsunuz. Ama kuyruk varken trick yapamazsınız. Sİz daha az eğlenirsiniz. Benim de iki adet peşpeşe uçurduğum eskiden 45m şimdi 38 metre olan uçurtmam var. Buyrun bunlarda benim kuyruklular

https://www.youtube.com/watch?v=Q5a4q2Q3Gd8

telefon numaramda 506 610 12 91
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
allaturcha

Post by allaturcha »

Ferruh Bey, ilginiz için çok teşekkür ederim.

Müsait bir gün tanışıp, görüşmek isterim, memnuniyetle.
Gölbaşına gelmiyor musunuz, uçurmak için. Epeyce geniş alanlar var. Mogan park vb. ;)
Gelirseniz haberim olsun: sbayraktar06@gmail.com

Şu an sizin elinizde neler var satılık ? paylaşabilir misiniz? (model, fiyat, fotoğraf vs.)
Fiyatına göre almayı düşünebilirim.
Yada sıfır olarak hangi marka model tavsiye ediyorsunuz, başlangıç için ?

Kendiniz yapmayı denediniz mi hiç ? delta yada Rev (quad)
Kendim yapma düşüncesi insanı daha çok heyecanlandırıyor. Ama hayal kırıklığı ihtimali yüksek olabilir tabiki...

Bildiğiniz, yabancı popüler uçurtma forum sitesi var mı acaba ?
Türk olarak sadece burası var galiba.
allaturcha

Post by allaturcha »

Bu arada az önce web siteniz ucurtma.org ye biraz göz attım.

Uçurtma ile olan bağlantınız sandığımdan çok daha ileri boyuttaymış.

Önceki mesajda sorduğum, "Kendiniz yapmayı denediniz mi hiç ?" vb sorularımı geri alıyorum :P

Yanlış anlamadı isem, ankara da atölyeniz var. Aktif çalışmalarınız var ise orada da görüşebiliriz, uygun bulursanız.

Bu işin mutfak kısmı da çok ilgimi çekiyor.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Kulübün bir kaç üyesi iki ipli ve dört ipli uçurtma yaptılar. Hiç biri orjinali gibi olamıyor. Fakat yine de ucuz uçurtmalardan daha iyi oluyorlar.
Güzel bir iki ipli yapabilmeniz için dikiş konusunda biraz ustalaşmanız gerekir. Kullanılan malzemelerin toplamı da bir hayli tutuyor. Aradaki farka değmediği için orjinal almakla devam etti çoğumuz.

Basitçe havada daireler, sekizler çizme ile başlanıyor. 4-5 hafta sonu sonrasında 15 dakika eğleniyor ve sonra sıkılıp bırakıyorsunuz. Kuyruk sadece güzel bir gösteri yaratıyor ama daha çok sizi izleyenler için. Asıl 2 ipli kullanımı bazı akrobatik numaralar yapmakta. Onun için bir hayli zaman harcamak gerekiyor. Sizle bunu paylaşacak birilerini bulmak önemli. Yoksa sürdürmeniz daha güç. Marifet arttıkça keyif alması artıyor. Asıl eğlence burada başlıyor. Ama öğrenmek emek istiyor.

İnanın hiç kimse fazla para harcamaktan zevk almıyor. Fakat ucuz uçurtmaların kötü olduğunu ve hevesimizi kırdığını gördük. Açıkçası 80-100$ civarındaki uçurtmalar ile başlanıyor. Sonrasında 200$ ve üstü uçurtmalara geçmek şart oluyor.

4 ipli revolution: ilk öğrenmesi 2 ipliden daha güç. Fakat bana göre çok eğlenceli. Revo uçurtmamı Ferruh'tan almıştım. Bence parasını hak ediyor. 2 ipliyi öğrenmeden revo uçurmak çok zor.

İlk öğrenen birisi uçurtmayı durmadan yere çakar. Çıtalılar kırılır. Bu nedenle ilk öğrenme işini foil (çıtasız) uçurtmalarla yapmak daha iyidir. İlk gün uçurtmayı sürekli yere çakarak geçtiği için birisinin tüm gün uçurtma tarafında durup uçurtmayı düzeltmesi gerekiyor. Fakat geride durması zorunlu, ipler ve varsa çıtalar yaralayabilir.

Ferruh ile buluşmanız sizin için çok büyük bir şans. Uçurtmaları denerseniz zaten neden daha ucuz uçurtmaların işe yaramayacağını anlayacaksınız.

Her bahar genelde migros gibi büyük alışveriş yerleri uçurtma getirirler. Onlardan deneyebilirsiniz.

İki ipli uçuşu hakkında şu yazıları okuyun:
http://www.ucurtma.web.tr/2010/08/iki-ipli-ucurtmalar/
http://www.ucurtma.web.tr/2010/08/iki-i ... a-turleri/
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
allaturcha

Post by allaturcha »

Altan wrote:Kulübün bir kaç üyesi iki ipli ve dört ipli uçurtma yaptılar. Hiç biri orjinali gibi olamıyor. Fakat yine de ucuz uçurtmalardan daha iyi oluyorlar.
Güzel bir iki ipli yapabilmeniz için dikiş konusunda biraz ustalaşmanız gerekir. Kullanılan malzemelerin toplamı da bir hayli tutuyor. Aradaki farka değmediği için orjinal almakla devam etti çoğumuz.

Basitçe havada daireler, sekizler çizme ile başlanıyor. 4-5 hafta sonu sonrasında 15 dakika eğleniyor ve sonra sıkılıp bırakıyorsunuz. Kuyruk sadece güzel bir gösteri yaratıyor ama daha çok sizi izleyenler için. Asıl 2 ipli kullanımı bazı akrobatik numaralar yapmakta. Onun için bir hayli zaman harcamak gerekiyor. Sizle bunu paylaşacak birilerini bulmak önemli. Yoksa sürdürmeniz daha güç. Marifet arttıkça keyif alması artıyor. Asıl eğlence burada başlıyor. Ama öğrenmek emek istiyor.

İnanın hiç kimse fazla para harcamaktan zevk almıyor. Fakat ucuz uçurtmaların kötü olduğunu ve hevesimizi kırdığını gördük. Açıkçası 80-100$ civarındaki uçurtmalar ile başlanıyor. Sonrasında 200$ ve üstü uçurtmalara geçmek şart oluyor.

4 ipli revolution: ilk öğrenmesi 2 ipliden daha güç. Fakat bana göre çok eğlenceli. Revo uçurtmamı Ferruh'tan almıştım. Bence parasını hak ediyor. 2 ipliyi öğrenmeden revo uçurmak çok zor.

İlk öğrenen birisi uçurtmayı durmadan yere çakar. Çıtalılar kırılır. Bu nedenle ilk öğrenme işini foil (çıtasız) uçurtmalarla yapmak daha iyidir. İlk gün uçurtmayı sürekli yere çakarak geçtiği için birisinin tüm gün uçurtma tarafında durup uçurtmayı düzeltmesi gerekiyor. Fakat geride durması zorunlu, ipler ve varsa çıtalar yaralayabilir.

Ferruh ile buluşmanız sizin için çok büyük bir şans. Uçurtmaları denerseniz zaten neden daha ucuz uçurtmaların işe yaramayacağını anlayacaksınız.

Her bahar genelde migros gibi büyük alışveriş yerleri uçurtma getirirler. Onlardan deneyebilirsiniz.

İki ipli uçuşu hakkında şu yazıları okuyun:
http://www.ucurtma.web.tr/2010/08/iki-ipli-ucurtmalar/
http://www.ucurtma.web.tr/2010/08/iki-i ... a-turleri/
Altan Bey, detaylı ve değerli mesajınız için teşekkür ediyorum.
Ferruh Beyle mutlaka tanışıp görüşmek istiyorum, gerçekten.
Benim de merakım Revo yu izleyince başladı. Ama fiyatları ve kullanım zorluğunu görünce, rotayı iki ipli deltalara çevirdim. Onda da maalesef 2 metre üstü çok pahalı.

Önceki mesajlara baktınız mı bilemiyorum ama özel olarak alttaki uçurtma ile ilgili yorumunuzu merak ediyorum.
Özellikle videosu etkileyici geldi bana. Carbon fiber, 100% Dyneema lines and Mylar Bridles
Sizce alıp denemeye değer mi ?

Product Description

The 66-Inch Sport Pro Genesis Kite is part of our best rated - high performance kites. The Sport Pro Genesis kite is made for Speed, Freestyle, and Precision performance. This kite comes with a easy to follow kite manual. Go on line to see new tricks and register to be a kite master. Using 42 gr. Ripstop and 4 mm. carbon tubes allows for high stiffness to weight ratio and top level performance. Kite also includes two (2) high performance kite handles with 82 ft. 100% Dyneema lines and Mylar Bridles, high performance straps and easy to carry Pro Sport Bag for safe storage. There is no better kite value on the market. Expect high performance in all conditions.

yurt dışı fiyatı 50 Euro (140TL) görünüyor. THK model uçak ta 102 TL

https://www.youtube.com/watch?v=LjL-36tMhwc

https://thkmodelucak.com/store/product/ ... -net-price
Spectre

Post by Spectre »

102 TL 35euto yapıyor. Bu fiyata gayet makul. Ama reklam da yazanlara çok aldanmayın. Sadece fiyatı uygun. Yurtdışının yarı fiyatı neredeyse.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Post Reply