Mekik.

Forum üyelerimizin kendi tasarladıkları uçurtmalar.

Hangisini daha çok beğendiniz?

Birinci plandaki
21
95%
İkinci plandaki
1
5%

Total votes: 22

Altan
Site Admin

Mekik.

Post by Altan »

Yeni tasarımım. Bilim kurgu filmlerindeki gemiler arasında hareket eden mini mekikler gibi bir his uyandırdı.
Image

Bu da çeşitlemesi.
Image

Her ikisini de uygulamayı düşünüyorum.

Google Sketchup yazılımını kullanarak hazırladım.
http://www.martiuk.org/forum/viewtopic.php?t=347
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
erol

Post by erol »

@Altan

Tasarımların gerçekten çok güzel, eline sağlık. Bana Starcraft'taki Terran gemilerini hatırlattılar :), öte yandan prezentasyon daha da keyifli olmuş :D

İsimlerini üstteki "terran" ve alttaki "protoss" olarak koyalım diyorum :)
Erol Dinneden
http://www.adammarka.com.tr
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Bugün tasarımlardan birini uygulamaya karar verdim. Abdullah'ın yardımıyla işe giriştik. (dikiş makinasına geçmeme izin vermedi. :lol: )

Uçurtmanın uçup uçmayacağını bilmediğim için ripstoplara kıyamadım. Tafetalardan kesmeye karar verdim.

Image
50 x 100 cm. üst kanatlar

Image
100 x 100 cm. alt kanatlar

Birleşince bir yarı böyle görünecek.
Image

Orta kısım aynı dc gibi üçgen prizma.
Image

Küçükçekmece gölü kıyısında denemeye karar verdik.
Uçurtmanın uçabildiğini gördük. Fakat bir sorunla karşılaştık.
Image
Ortadaki tek çıta gerdirmeye yetmedi.

Image
Sol uç açıldı ve gerdirme çıtası dışarı çıktı. Bunun dışında kanatların üst ve alt taraftan da gerdirmeye ihtiyacı olduğu anlaşıldı. Son resimde görüldüğü gibi iki kanat birbiri üzerine binme eğiliminde. Üst ve alt uçlara gerdirme çıtası eklemeyi düşünüyorum. Belki üst kısım eğimli kenarlara dc gibi çıta koyabilirim. Tasarımda başka düzeltimlere ve geliştirmelere ihtiyaç var gibi görünüyor. Eğer yeterli sonuç alırsam ripstop ile oldukça güzel desenleri olan bir tane dikeceğim.

İlk çizimdeki tasarımın daha iyi gerdirme yapısı olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda onu da uygulayacağım.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Vallahi bravo,
Ben tasarımı pek beğendim ancak önerim aşağıdaki şekilde olacak.

A-B arasında esneyen kısmın esnemesini almak için içerisine esnemeyen bir ip dikilip A-B noktalarından gerdirilmeli, içeri dolan havanın düzgün ve geriye akışını sağlamak için (aksi taktirde yandan kaçma eğilimi olacaktır), E-B arasındaki kısımın açık olması gerekiyor. Böylece havanın kaçış gönü de düzenlenmiş olur. A-B gergisinin D-B hattı üzerinde uzamaya sebebp olmamsı için bu arada da aynı şekilde kumaşın içerisine dikilen bir ip ile gergi yapılmalı, bu durumda D-B-A hattındaki gerginliği sağlamak için C noktasında çekme oluşur ki, bu da istediğimiz birşey. sadece c ucundan gerdirerek D-B-A hattının gergin kalmasını sağlamış oluyoruz.

E-B deki açıklığın benzeri ve tüm hava kaçışının D-C hattına yüklenip orayı çok esnetmesine engel olmak için D-B hattında sarı kumaşı kahverenhi olana dikmeyerek bir açıklık bırakılabilir, bu durumda hem kahvernegi kumaşın dikildiği D_B hattındaki gergi ipinin üzerindeki yük azalmış olur, hen de o kenardan düzgün bir hava kaçışı sağlanır.

Image

Pek uzattım sanırım ama, söz konusu olan statik yükler ve aerodinamik olunca susmak mümkün değil :)
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Önerin gayet mantıklı görünüyor.

Aslında yanlardaki esneme istediği bir şeydi. Çünkü kuyruksuz uçurtma olarak düşünmüştüm. Fakat esneme fazla olunca formu değişiyor.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Esneme yine olacaktır, D-B hattındaki sarı ve D-C hattında kahverengi kumaşlar dışa açılacağı için V formu oluşup denge sağlanır zannımca.
Yanlız dikkat etmek gereken birşey var, çıtalara yatay değil dikey yük binmelidir her zaman , formun düzgün kalması buna bağlı. Serçin hoca ile oturup statik denge hesapları yapsak da olur ama okadar bilimsel uçurtmacılığa gerek yok :)

bir önerim var, C ucunu kahverengi kumaş aşağı çekiyor, A ve D kenarlarındada kumaş sebebi ile dışa açılma olacaktır, üstelik iki taraf birbirine simetrik kalmamış test uçuşlarında. tüm bu sorunları çözmek için, uçurtmanın dış hatları boyunca tüm uçlara bağlanan ve yanal yükleri alıp çıtalara dikey bindiren ipten bir çerçeve yapmak iyi olur. hem C yi yukarıda tutar :)
Last edited by Melih on Mon Jul 31, 2006 11:15 pm, edited 1 time in total.
erol

Post by erol »

@Altan
Tebriklerimi yolluyorum :D
Erol Dinneden
Sercin

Post by Sercin »

selamlar;

@Altan;
Valla bravo. Az bir değişiklikle olacak gibi gözüküyor. Hatta olmuş bence. Tebrikler...

@Melih;
Abicim statik yaparız yapmasınada şu uçurtma denen nesneler statik değil ki... Sabit yüzey ve laminar (düzgün) hava akımı için hesap basit. Ama gerçekte öyle değil ki. Havanın dinamiği içerisinde, basit bir rokaku için bile en az 4 mafsallı sistem çıkıyor. Buda en az ikinci dereceden 4 bilinmeyenli denklem demektir ki, çözmek için laplace dönüşümleri gerekir. (Bkz makina dinamiği dersi) Açıkçası ben bu işlerle uğraşmayalı epey oldu, hemde o dersi kopyayla geçmiştim. :)

Sonuç olarak dediğin gibi basit yöntemi uygulamakta faide görüyorum. Dene ve yanıl... :)

Sevgiler
Serçin...
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Catia bunları simüle ediyor. Ama kullanmayı bilmiyorum. :cry:
Uğraşılacak iş değil, ama insan merak ediyor işte.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Fevzi
Site Admin

Post by Fevzi »

Altan Bey tebrikler ripstoptan yapın artık. Ben kumaşlara bir hafta baktıktan sonra kıyabildim ama onları güzel uçurtmalar için aldık.
----------------------------------
http://fevzikir.name.tr/
http://picasaweb.google.com.tr/fevzikir
https://picasaweb.google.com.tr/kiteactivities
Melih

Post by Melih »

@Seçkin

Yok kastım akışkan dinamiği değil bildiğimiz kumaş, çıta ve ip üçlüsünün statiği. Laplace diyince ben karışmam valla, ben o dersten geçemedim diye üniversiteden atıldım :shock: :lol: :lol:
Ziya

Post by Ziya »

@ Altan, hiç denememiş bir tasarımı yapmaya girişmek, onu uçurmaya çalışmak cesaret ister, yürek ister. Bu cesaret ve yürekliliği gösterdiğin için seni kutluyor, çalışmalarının devamını diliyorum. :lol:
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Erhan

Post by Erhan »

@ Altan

Uzun bir bekleyişin ardından yeni bir tasarımınla karşılaşmamız güzel ve hoş oldu.

Ufak tefek değişikliklerden sonra, istediğin gibi uçmasını dört gözle bekliyoruz.

Kolay gelsin.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

2. mekik planından sonra ilk mekik planını uygulamaya başladım.

Image
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
erol

Post by erol »

@Altan
Güzel gidiyor, En kısa zamanda havada görebilmek dileği ile...
Erol Dinneden
Post Reply