Uçurtma ile yükseklik rekoru

Uçurtmalar ile ilgili genel bilgiler.
Spectre

Re: Uçurtma ile yükseklik rekoru

Post by Spectre »

En uygunu GPS yada yükseklik ölçen bir cihazın uçurtmada olması. Zaten Ahmet Bey'in çizdiği resimlerde gösterilen koordinat değeri belli dediği yerler de muhtemelen GPS ile belirlenecektir.

Burada bir sıkıntı uçurtmanın ipi koparsa GPS'in elden gitmesi olacaktır.

Melih sen bir GPS yapmaya başlasan iyi olacak. Ankarada ki ipi bir makaradan diğerine sarıp ipte bir kopukluk varmı diye kontrol edebiliriz. Dayanıklılığını olmasa da en azından bir kopukluk olup olmadığını öğrenebiliriz.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu
http://www.ucurtma.org

Image
ahmetbayar

Post by ahmetbayar »

Uçurtmaya monte edilecek küçük GPS cihazı sağlıklı bir sonuç vermez. Bizzat denenmiştir. 100 milyarlık hassas GPS cihazları bile kot hesaplanmasında kullanılmamaktadır. GPS sadece x ve y değeri hesaplamalrında kullanılmaktadır. Zaten deniz yüzeyinin sıfır olduğunu söyleyen eden harita bilimi bunun bir kabul olduğunu söyler. Yani Fenerönünde elektronik yöntemlerle deniz yüzeyinin kot değerini ölçseniz sıfır değerini vermeyeceği gibi Antalya'ya gidip yapacağınız aynı ölçümde yine deniz yüzeyi sıfırı vermeyecektir. Ayrıca Fenerönü deniz seviyesiyle de aynı olmayacaktır.
Benim değeri belli dediğim noktalara mevzi (sanal) değerler vereceğiz. 3 Ayrı noktayı birbiri ile bağlayıp mevzi koordinat hesabı yapacağız. Olay mahalline getireceğim emanet bir total station ve autocad yüklü bir laptopla sonucu anında ve kesin olarak belirlemeyi hedefliyorum. Siz rekoru kırmaya bakın. Ben sizi rahatsız etmeden bir kenarda işimi yaparım. :roll:
Uçurtmanın mevsimi yoktur.
Rüzgarın estiği her zaman, uçurtma zamanıdır.
Spectre

Post by Spectre »

Ödünç alma işi sakat olacaktır. Hergün ödünç almanız gerekebilir. Çünkü hava koşullarına göre hareket etmek gerekecek. Ta bir birde bu işi İstanbulda yapmak mümkün olmayacaktır. Çünkü hava trafiği çok yoğun bir bölge.

Ayrıca en önemlisi Melih'in değindiği konu. Biz bu işi eğlenmek için yapacağız.

Tabi ki ekipmanınız varsa denemeyi yapacak ekip sizi seve seve kabul edecektir. Bundan eminim.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Spectre

Post by Spectre »

Yükseklik işini hallettiğimizi varsayalım. Hem GPS, yüksekölçer hem de diğer alternatifleri aynı anda kullanabiliriz. Bunda bir problem yok.

1. Uçurtma
2. İp
3. Mekan
4. Yükseklik ölçme

Önem sırasına göre önce uçurtma yapılmalı. Uçurtma olmadan zaten bir anlamı yok. Halit'in önerisi DC türevi. Şu anki rekor ise 2 salmalı delta da. Bu ikisinden biri sanırım uygun olacaktır.

Ankara'da ki ipi bir test edip ondan sonra ip arayışına geçmekte fayda var. Gerçekten sağlam bir malzeme. Belki Melih'in dediği gibi bir örme işlemi olabilirmi bilemiyorum.

Bu işi için Kütahya uygun olabilir. Mayıs ayında toplandığımızda hep birlikte uçurtma imkanımız olur.

Ölçüm işini arkadaşların belirttiği gibi bir veya birkaç yöntemle aynı anda yapabiliriz.
İyi Rüzgarlar,
Ferruh Bayşu

Image
Halil

Post by Halil »

Ya RÜzgar :lol:
Halil Bayülker/Ankara
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Şu anki dünya rekoru toprak seviyesinden 4.148 metre.
2000 yılında Kanada da kırılmış.
25 m2 lik bir delta kullanılmış.
6.400 metre Kevlar ip kullanılmış.

Yeni yapılacak denemede 4500-5500 metre yüksekliğe çıkmayı hedefliyorlar.
120 ft2 ( yaklaşık 11 m2 ) lik bir full cell bir Conyne Delta kullanacaklarmış.
http://www.ucurtmaplanlari.com
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Uçurtma neredeyse 45 derece açı ile uçmuş.

Fled de yüksek açı ile uçuyor ve çok çekiyor.
Melih

Post by Melih »

erol wrote:Arkadaslar, yazdığınız metodlar elbetteki bilime uygun metodlar, fakat nacizane karsilastiracaginiz bu iki ölçüm metoduna bende bir tane eklemek isterim. Bu metod ülkemizde yaygın olarak kullanılan "en az" metodudur, bu metod icin öncelikle ne kadar ip salindigini bilmemiz gerekiyor. Örnegin 2000 metre ip salinmis ise, ucurtmanin yüksekligi "en az 1500 metre" olmalıdır, bu ölcüm metodunda yanimizda bulunan diger arkadaslar "hatta 1800 metre" seklinde görüs bildirebilirler su durumda 1500+1800/2=1650 metrelik bir sonuca ulasiriz, genelde fikirlerin örtüşmediği bu metod bizlere tartışarak eğlenme (bazende dozunu kaçırma) fırsatı sunar :)
Erol kesinlikle uygulamamız gereken yöntem budur :lol: :lol: :lol:

Teknik yöntemler konusunda yerden ölçüm metodları her zaman çok daha kullanışlı olacaktır orası kesin, rekoru kırıpda yukarıdaki soğuk yüzünden pil dondu diye elektroniğin çalışmaması kesinlikle felaket olur, bu yüzden Ahmet beye yerden iş düşüyor.

5-10 metre sorun değilse benim önerim totalstation veya açısını ölçebileceğimiz herhangi bir teleskop kullanmak. Kalibrasyon için gps aracılığı ile boyunu bildiğimiz bir objeye 500 metre uzaktan bakar, ekrandaki boyunu ölçeriz, bu bize boyu bilinen bir cisim için mesafeye göre boyuun nekadar küçüldüğünü hesaplayacağımız bir katsayı verir. Bu vesile ile uçurtmanın teleskopa uzaklığını ve açısını biliyorsak yüksekliği hesaplamak çocuk oyuncağı.

Askeri kalitede oldukça güzle GPS modülleri buldum tayvandan, numune getirttim iş gereği 20 tane kadar daha almak niyetindeyim birini bu iş için feda edebilirim benim için problem değil, tabi modül tek başına birşey ifade etmiyor, kayıt cihazı yapmam lazım ki onu da halletmeye çalışırım.

Daha güzeli çok kaliteli bir OSD(onscreen display) yapıyorum, bunu bir video vericisi ile beraber kamerayla uçurtmaya monte edersek, yükselirken hem gps verilerini, hem de pil durumunu ve manzarayı yerden izlememiz mümkün ama +200gram gibi bir ağırlığı uçurtmaya eklemek isteyeceğimizi sanmıyorum. Maliyet de cabası.
Sercin

Post by Sercin »

Selamlar,

Uçurtmanın yüksekliğini ölçmek için Bir metod da ben ekleyeyim.

Aslında en eski yöntem sextant kullanmak. Ancak merkezine ip ile ağırlık bağlı bir açıölçer yardımıyla uçurtmaın kaç derece açıda uçtuğunu ölçebiliriz. Sonrada bu açı tam 90° olacak şekilde uçurtmanın iz düşümü noktası ile ilk ölçüm yaptığımız nokta arasındaki mesafeyi ölçersek, yükseklik = mesafe * tg (ölçüğümüz açı) formülünden kabaca yüksekliği bulabiliriz diye düşünmekteyim.
Melih

Post by Melih »

Sercin wrote:Selamlar,

Uçurtmanın yüksekliğini ölçmek için Bir metod da ben ekleyeyim.

Aslında en eski yöntem sextant kullanmak. Ancak merkezine ip ile ağırlık bağlı bir açıölçer yardımıyla uçurtmanın kaç derece açıda uçtuğunu ölçebiliriz. Sonrada bu açı tam 90° olacak şekilde uçurtmanın iz düşümü noktası ile ilk ölçüm yaptığımız nokta arasındaki mesafeyi ölçersek, yükseklik = mesafe * tg (ölçüğümüz açı) formülünden kabaca yüksekliği bulabiliriz diye düşünmekteyim.

Hımm çok mantıklı :)
Aklınıza sağlık hocam. Doğru aslında bize uçurtmanın uçuş hattında duran iki adet ölçüm noktasından okunacak iki adet açı ve iki noktanın arasındaki mesafe lazım sadece, gerisi iki kenarının açısı ve tabanı bilinen üçgenin yüksekliğini bulmak oluyor. Hay bin yaşayın :)
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Eğer ipin açısını ölçmekten bahsediyorsanız kilometrelerce ip saldığımızda ipin ağırlığı yüzünden ortada sağlıklı fikir verebilecek açı kalmayabilir.

Aslında Avustralyalı arkadaşımız bunların hepsini düşünmüş ve denemiş. Sitesinde her bir yöndetim avantaj ve dezavantajlarını yazmış. Yeterli vakit buldduğumuzda tüm siteyi Türkçeye çevirmek lazım. Kullandığı GPS bir datalogger şeklinde. Yaklaşık 100 gr ağırlığındaymış. Uçurtmaya takıp yukarıya gönderiyor , indirdiğinde de ara kablosuyla tüm dataları bilgisayara aktarıyormuş. http://www.kitesite.com.au/kiterecord/index_Page510.htm
Melih

Post by Melih »

İpin açısını ölçmek doğru olmaz, Serçin hocanın dediği gibi sekstant kullanmak, yani gözlemcinin baktığı noktadan cismin yeryüzü ile yaptığı açıyı ölçmek gerekiyor.

Aşağıda uçurtmanın gözlemcilere göre bakış hatlarını çizmeye çalıştım. Bu iki bakış hattı üçgenin kenarları, gözlemciler arası mesafe üçgenin tabanı olarka kabul edilip, gözlemciler tarafından bakış hatlarının yer eolan açısı ölçülürse ufak bir hesapla, üçgenin yüksekliği bulunur.

Image
Ziya

Post by Ziya »

Merhaba arkadaşlar,
Uçurtma ile yükseklik rekoru çalışmalarınızı ilgiyle izliyor ve bilgileniyorum. Bu heyecan verici projeye emek veren herkesi kutlarım. Uygulama aşamasında imkanlarım nispetinde katkıda bulunabilirsem çok sevinirim. Projeyle ilgili çalışan herkese başarılar dilerim.
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Seksant kolay ve uygun görünüyor.

Adamın sitesinde şöyle bir ifade var. ' The big downside is theodolites can’t view a kite when it’s above cloud. ''
Melih

Post by Melih »

GPS için yapmaktansa almaya karar verdim :)
GPS'in sadece modülü 60$ a geliyorken 55$ kargo dahil 18 gram ağırlığında 2Mb hafızalı mükemmel bir logger buldum, bunu eğer ip kopup kaybetmezsek günlük hayatta da kullanabilirim.

Tabi sekstant da kullanmak lazım birşey olur da kaydedemezsek diye ikinci ve güvenilir bir yol kullanmak şart.

Bakın linki burada nefis bişey:

http://cgi.ebay.com/NEW-65-CHANNEL-USB- ... ronics_GPS
Post Reply