10 Ocak 2010 Hindistan Ahmedabad

Uçurtma Festival duyuruları, festival fotoğrafları ve yorumları.
Halit
Site Admin

10 Ocak 2010 Hindistan Ahmedabad

Post by Halit »

Erhan , Fevzi ve ben Cuma günü öğleden sonra yola çıkıyoruz.
Günlerdir gidiş hazırlıkları yapıyoruz. Özellikle Erhan Bey sürekli uğraşıyor sağolsun. Vizeler , kartlar, tshirtler, bayraklar hepsi Erhan Bey sayesinde hazır.
Hindistan'da yemekler konusunda endişeliyiz. Bir bavul yiyecek götürmeyi düşünüyoruz.

Uçak , Dubai aktarmalı gidiyor. Dönüşte bir gün de Dubai'de kalacağız. Hani şu 7 yıldızlı , yelken şeklinde bir otel varya . İşte o otele yakın bir semtte :lol: bir otel ayarladık. :lol: :lol: :lol:

Festivalin bu sene 20. yılı imiş. Kaç ülke katılıyor bilemiyorum ama oldukça kalabalık olur sanırım.

Hindistan'da şu an sıcaklık 25-30 C arasında. Oldukça sıcak ve nemli.

Hoşçakalın
http://www.ucurtmaplanlari.com
zahitmungan

Re: 10 Ocak 2010 Hindistan Ahmedabad

Post by zahitmungan »

Rüzgarınız bol olsun, iyi eğlenceler.
http://picasaweb.google.co.uk/mardinucurtma
www.zahitmungan.com

Lanet olsun içimdeki uçurtma sevgisine. :lol:
Lucky Slevin

Post by Lucky Slevin »

Öncelikle iyi eğlenceler diliyorum : )
Kışın gittiğiniz için şanslısınız, nispeten daha temiz bir mevsimdir. Genelde keçi/oğlak eti kullanırlar, alışık olmayan bünyelerde bağırsaklarda problem yaratır. Yemeklerin genel problemi öncelikle aşırı ve alışık olunmayan baharatlardır, ikinci sorun da hijyendir. Deniz ürünlerini bile aşırı baharatlı pişirirler, gittiğiniz yerde söylerseniz, şaşırmalarına rağmen baharatsız da yaparlar. Bunun yanında nereye giderseniz gidin bir mcdonald's, KFC ya da burger king bulabilirsiniz. Ancak ara öğünler ve özellikle de kahvaltı sıkıntı yaratabilir, en iyi ihtimalle ingiliz usulü kahvaltı bulursunuz. Bizim bildiğimiz anlamda zeytinli domatesli kahvaltı gibi bir durum yok. Siz bir bavul dolusu değil ama yanınıza üç-beş bisküvi vs alın yine de... Bir de dişlerinizi fırçalarken bile şişe suyu kullanın, musluk sularını bünyenize sokmamaya çalışın, tekrar iyi yolculuklar ve iyi eğlenceler...
Barış Kuleli
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Gujarat mutfağında et pek bulunmuyor. Organizasyon uçurtmacılara otelin ayrı bir restaurantında yemek veriyor. Daha önceki organizasyonlar böyleydi. Bunun dışında otelin restaurantında parası ödenerek balık, tavuk, spagetti vb. batı mutfağına ait yemekler yenebiliyor.

Güle güle gidin, güle güle gelin.

Apke namaskar.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

@Halit, Erhan Ve Fevzi Bey,
İyi yolculuklar, rüzgarınız uçuracak kadar bol olsun, fazlası olmasın, hele ki musona falan hiç denk gelmeyesiniz.

Hint mutfağından endişe etmeyin, koku şok edici olabilir ancak bunu bambaşka bir deneyim olarak düşünürseniz alışması çok kolay, özellikle çiğbörek benzeri ve içinde patates ve baharat karışımı olan bir körili börekleri var ben bayılmıştım. Hamur işlerini mutlaka deneyin.
Basit bir mantık ile şöyle de düşünülebilir "1.5 milyar hintli bunu yiyorsa, yanılıyor olamazlar" :mrgreen:

Bir de o taraftan bakın anlaması daha kolay, mesela önüne sucuklu yumurta veya pastırmalı kurufasülye veya en korkuncu tarhana çorbası servis edilmiş bir hintli olduğunuzu düşünün. Yoğurt ve domatesin güneşte mayalanıp çürütülmesi ile elde edilmiş bir tozu (tarhana) bayıla bayıla içmiyormuyuz içiyoruz. hem de dehşet kötü kokusu bize güzel bile geliyor.

İyi eğlenceler, kolaylıklar dilerim, bol bol fotoğraf beklerim.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Melih wrote:çiğbörek benzeri ve içinde patates ve baharat karışımı olan bir körili börekleri var ben bayılmıştım.
Melih biz bir türlü bu böreklere denk gelemedik. Hindistan büyük bir ülke ve bölgeler arasında bir hayli mutfak farkı var. Fevzi geçen defadan neler yeneceği konusunda uyarır diyeceğim, ama diyemiyorum. Çünkü hiç bir şey yiyememişti. Sadece meyveleri toplamıştı. :lol: Akıllanmamış yine gidiyor. :lol: :lol:

Geçen sene Emin abi yanımızda götürdüğümüz siyah zeytinlerden uzak doğulu uçurtmacılara tattırmıştı. Adamların tepkisi korkunç oldu. :lol: :lol: :lol:
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Altan wrote: Melih biz bir türlü bu böreklere denk gelemedik. Hindistan büyük bir ülke ve bölgeler arasında bir hayli mutfak farkı var. Fevzi geçen defadan neler yeneceği konusunda uyarır diyeceğim, ama diyemiyorum. Çünkü hiç bir şey yiyememişti. Sadece meyveleri toplamıştı. :lol: Akıllanmamış yine gidiyor. :lol: :lol:

Geçen sene Emin abi yanımızda götürdüğümüz siyah zeytinlerden uzak doğulu uçurtmacılara tattırmıştı. Adamların tepkisi korkunç oldu. :lol: :lol: :lol:
Doğrudur, efendim börek bulmak kolay, köri lokantasına gideceksiniz, böyle içerideki herşeyin hamur kızartma olduğu ve hepsinin de sarı(köri) olduğu bir lokanta. Onlarda herşey hamur, ha tabi ev yemekleri lokantasına giderseniz orası başka, adamalrın ev yemeği korkunç kokulu baharat sosu ve pirinç pilavını palmiye yaprağı üstünde yemekten ibaret :)

Zeytin ha :lol: Siz de çok acımasızmışsınız.
Ben bir Çinliye ezine keçi peyniri, siyah zeytin ve sucuğu arka arkaya yedirmiştim, adam saygıda kusur etmemek için birhayli çaba harcamıştı :lol:
Sonra o da "bak bu gün de benim kültürüme göre kahvaltı edelim" deyip beni çin kahvaltısına davet etti, içi balık püresi ile dolu haşlanmış patlıcan gibi birşeyler ile kahvaltı ettik aldı öcünü :)

Bir arkadaş da Amerikaya girerken tarhana çorbası ile yakalandı, bu kötü kokulu tozun ne olduğunu anlatmış, inanmayıp sorgu odasına almışlar. Sonra nasıl yapıldığını falan anlatıp, "ev yapımı hazır çorba" diye birşeyin kültürümüzde pek matah olduğu konusunda polisleri ikna edip paçayı kurtarmış ama çorbayı biyolojik silah falan olur diye karantinaya alıp imha etmişler :mrgreen:
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Haaaa, tamam, havmor ya da ona benzer adı olan bir fast food tarzı zincir dükkanlar vardı. Fakat hem organizasyon bizi oradan oraya taşıdığı ve boş bırakmadığı için oralarda yeme fırsatımız olmadı, hem de nerede ne yenecek biz cesaret edemedik. Yoksa sokaklarda ilginç şeyler görmüştüm. Bu arada Hintçe ve Türkçe arasında hatırı sayılır ortak kelime var. Ortaklık Farsça'dan ve biraz Arapça'dan geliyor tabi. Havmor da hamur anlamına geliyor olabilir.
Zeytin ha Siz de çok acımasızmışsınız.
:lol: :lol: :lol:
Gerçekten de öyle. Adamların bu kadar kötü olacağını tahmin etmemiştik. Hele Emin abi şok yaşadı.

Hay Allah, yine çok güldürdün beni. Çinli ve Amerika'ya tarhana hikayeleri güzelmiş.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Fevzi
Site Admin

Post by Fevzi »

Götüreceğim uçurtma çantamı anlatmıyorum. Valizimin yarısını kaplayan yiyecek mönüsü aşağıdaki gibidir:
Kuru incir
kuru kayısı
cevizli sucuk
tuzlu fıstık içi
tuzlu badem
tuzlu kaju
üzümlü kek
Lavaş ekmeği
tüp çikolata
leblebi
1 kg Taze havuç (Bu kadar kuru yiyecekten sonra lif kaynağı)
ve
balık konserve
:P Biraz abarttım galiba ama olsun. 40 yılda yaptığım göbeğimi 4 günde eritmek istemiyorum. :P :lol:
----------------------------------
http://fevzikir.name.tr/
http://picasaweb.google.com.tr/fevzikir
https://picasaweb.google.com.tr/kiteactivities
Halil

Post by Halil »

Halit, Fevzi, Erhan
Rüzgarınız tüm çantanızdaki uçurtmaları uçurabilecek kadar olsun. İyi yolculuklar,
Halil Bayülker/Ankara
emin

Post by emin »

Bende Hindistana giden arkadaşlara iyi yolculuklar dilerim.
Rüzğarınız bol ve açkalmamanızı diler sağlıklı dönmenizi temenni ederim.
http://picasaweb.google.com/eminbozbeyturkey
Ziya

Post by Ziya »

Halit, Fevzi, Erhan
Hayırlı yolculuklar dilerim.. Bol bol fotoğraf çekin. Dönüşte oradaki maceralarınızı keyifle dinleriz.
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Erhan

Post by Erhan »

Ahmedabad tan selamlar sevgiler.
Dubai aktarmali Ahmedabad yolculugumuz cok guzel gecti.
Otelimiz yeni acilmis ve harika.
Sabah guzel bir kahvaltidan sonra 3 tekerlekli taksiyle guzel bir sehir turundan sonra
carsi pazarin bulundugu bir bolgede inip 2-3 saat kadar gezdik.
(Italyan gurup ile) Yine 3 tekerlekli taksi ile otelimize donduk.
Bir kac saatlik guzellik uykusundan sonra lobiye indik.
Kahveleremizi yudumlarken sizlerle yasadiklarimizi simdilik yazili paylasmak istedik.
(Fotograf kismina simdilik giremiyoruz.)
Yarin sabah 7:30 da Acilis toreni icin gurupla alana gidecegiz.
(Detaylar daha sonra ilave edilecektir.)
Gorusmek dilegi ile...

Erhan - Fevzi - Halit
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Çok güzel. Demek erken vardınız ve gezi yapma şansınız olmuş. Otelde yeniymiş. İnşallah sonraki günleriniz de güzel geçer. Bol foto lütfen.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Fevzi
Site Admin

Post by Fevzi »

Ahmedabad dan merhabalar!
Bugun 2. gun ve festival acilisi yapildi. Ruzgar azdi hafif ruzgar ucurtmalarimiz uctu. Brezilya fighter ucurdum ama bir hintli elimden aldi ve benden guzel ucurdu. Halit Bey in bir hintliye verdigi flare sabahtan aksama kadar hic inmedi. Erhan Abinin flamalari gayet guzel olmus standimizi Erhan Abi susledi. Hindistana amerikali esiyle gelen Istanbullu bir Turk bayanin bizi gormesiyle yalniz kalmadik. aksama kadar beraberdik bu cift ile. Gun icinde yaklasik cogu ucurtmamizi hem actik ham ucurttuk. Toplanmamizin ardindan otele donup kisa bir aradan sonra bizleri ahmedabaddaki en unlu restorana goturduler.Daha sonra resimlerdede goreceginiz gibi ayri bir alemde yemek sunumlariyla yemeklerimizi yemege calistik. Malum onlarla damak tadimiz pek uyusmuyor. En son dondurmalarimizi yedikten sonra Otele donduk. malum su anda lobide kahvelerimizi icerken sizlerle yasadiklarimizi paylasiyoruz. Yarin sabah 7 de hareket edecegiz.
NOt; aramizdaki saat farki ; 3,5 saat hindistan onde.

Selamlar
----------------------------------
http://fevzikir.name.tr/
http://picasaweb.google.com.tr/fevzikir
https://picasaweb.google.com.tr/kiteactivities
Post Reply