Tiki'li Okhi

Tek ipli uçurtmaların yapımı ve uçuruluşu ile ilgi sorularınızı sorabilir, deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Halit
Site Admin

Re: Tiki'li Okhi

Post by Halit »

hcelik wrote:Uçurtmanız çok güzel, elinize sağlık.
Bende Ejderha desenli sini yapmak istiyorum, ama cesaret edip başlayabilmem için biraz daha detay bilgiye ihtiyacım var.
Denge bağlantılarının hakkında ayrıntılı bilgiyi ve 180 cm orta çıtayı nereden bulabilirim.
Yardımcı olursanız sevinirim.
http://www.decathlon.com.tr/
http://www.ucurtmaplanlari.com
Onur

Post by Onur »

Denge iplerini uçurtmadan geçirmek için nasıl delik açıyoruz acaba? Cesaret edip kesemedim.
Birde denge iplerini çıtaya bağlarken nelere dikkat etmem gerekiyor?
Öylece kaldım :?
Onur
Ankara
Ziya

Post by Ziya »

Onur,
Denge iplerini bağlamadıysan aşağıdaki bağlama şeklini uygulayabilirsin.
Önce denge ipini bağlamak istediğin, arka yüzü kalın kumaş veya dagronla güçlendirilmiş bölgelerde çıtanın sağ ve solunu çıtanın genişliğine göre işaretle. Sonra bu işaretlediğin noktaları kalın yorgan iğnesi veya bir tığ (Bazen ince uçlu bir lehim havyası olabilir) vasıtasıyla del ve denge ipinin rahatça geçebileceği şekilde genişlet. Daha sonra ipi uçurtmanın ön yüzünden geçirip çıtanın arkasından dolandırarak ikinci delikten tekrar uçurtmanın ön yüzüne çıkart ve hareketli resimde görüldüğü gibi bağla.
Bir çok farklı bağlantı şekli olabilir fakat bu düğümün iyi tarafı, oldukça güvenli olması ve hatalı işlem veya değişiklik gerektiği zaman düğümü kesmeden kolayca çözülebilir olması.

Bu düğüm çeşidinin bazı özellikleri:
Çok ihtiyaç duyulan bağlardan biridir. Bir cins kasa biçiminde olduğundan halat bağlandığı yer ile sıkışmaz. Çözülmesi için bağ merkezini gerilim yönüne dik esnetmek yeterlidir.

Image
Ziya
www.turkucurtma.com

Image

İstikbal Göklerdedir
M. Kemal ATATÜRK
Onur

Post by Onur »

Ziya Abi cevabınız için teşekkür ederim.
Yapılmasının yanısıra nasıl söküleceğini bile anlatmışsınız. Sayenizde yeni şeyler öğrenmiş oldum.
Tekrar teşekkür ederim.
Onur
Ankara
Post Reply