Otomatik Fotoğrafcılık Modülü (M+ KAP)

Uçurtma İle Havadan Fotoğrafçılık - Kite Aerial Photography
Melih

Otomatik Fotoğrafcılık Modülü (M+ KAP)

Post by Melih »

Halit bey'in "Elimde bir makina var buna bir zamanlayıcı nasıl yaparım" sorusuna tatmin edici bir cevap verememem sonucu, uzun zaman önce sitede sizlere bahsettiğim Otomatik Hava Fotoğrafcılığı Modülünü yapmaya karar verdim.

"Tüm kulübe hayırlı uğurlu olsun" diyerek açılışı yapıyorum :roll:

Image

Bu gördükleriniz kısa adını M+ KAP yani "martı kap" koyduğum yepyeni oyuncaklarımız.
Basit elektronik devreler yapmak pek zor olmasa da, hem el yatkınlığı gerektiriyor hem de her ihtiyacı karşılamıyor. Çözüm olarak aklıma bu sistem geldi. Aslında oldukça karmaşık bir iş yapmasına ramen, bir mikro bilgisayar içerdiği için yazılım ile birçok özellik verilebiliyor.

Ne gibi özellikleri var?

1- Pan, Tilt ve Deklanşör olmak üzere 3 adet model uçak servosunu kontrol edebiliyor.
2- Servo kullanmadan fotoğraf makinasının deklanşörüne basmak için 2 adet (biri ters) elektronik deklanşör çıkışı var.
3- Deklanşöre basılı kalma ve bıraktıktan sonra nekadar bekleyeceği, üzerindeki ufacık bir buton ve led vasıtası ile ayarlanabiliyor. Yani kendi ihtiyacınıza göre programlayabiliyorsunuz.

Alttan görünümü böyle; (deklanşör yerine dekölanşör yazmışım, affola)
Image

Nasıl Çalışıyor
Sistem son derece esnek, ister 3 servolu, ister 2, ister 1, isterseniz sadece elektronik deklanşör ile kullanın.
Eğer tüm servoları bağlarsanız şöyle yapıyor;
- Pan servosunu çok az döndürüyor,
- deklanşöre basıp 1 kare çekiyor,
-Tekrar Pan yapıp bir kare daha çekiyor,
- 20 kere pan yaptıktan sonra (bu bir daireden fazla demek) bir kademe tilt yapıyor.
- Tekrar 20 kere pan yapıp tekrar bir tilt yaparak 6 adımda tilt hareketini tamamlıyor, bu sırada da 20x6=120 resim çekmiş oluyor.

Eğer tilt istemiyor sadece pan yapmak istiyorsanız, tilt servosu bağlamanıza gerek yok, kendi etrafında döne döne resim çekecektir makinanız. Tabi mekaniği size kalmış.

Zamanı Nasıl Programlıyoruz
Tüm modülleri hali hazırda 3 saniye deklanşöre basacak 5 saniye de bekleyecke şekilde ayarladım.
Eğer değiştirmek isterseniz; pili takmadan önce butona basılı tutup pili takıyorsunuz, led yanmaya başlıyor ve bu sırada butona nekadar basılı tuttuğunuza bakıyor, deklanşöre basma süresi kadar basılı tuttuğunuz butonu, bıraktıktan sonra nekadar beklemek istiyorsanız okadar da serbest bırakıyor, süre sonunda tekrar butona basıp bırakıyorsunuz.
Bilgisayar, içindeki küçücük diskine nekadar süre basılı tuttuğunuzu ve nekadar da bıraktığınızı kaydediyor ve bundan sonra deklanşörü okadar süre basılı tutup ardından okadar bekliyor.
Hepsi bu :D

Şu andaki hali ile Uzaktan kumanda yatırımına gerek duymadan, biraz mekanik beceri ve eski bir makina ile KAP için kullanabilirsiniz. Servolar Model Merkezinde 20YTL civarında.
Modüllerden 4 adet yaptım, Halit bey'e ulaştıracağım. İsteyen kendisinden alsın.

Ticari örnekleri varsa da, amatör alanda sanırım bu sistem bir ilk. Yakın zamanda kendi sitemde, plan ve yazılım kodlarını da yayınlayacağım belki birilerinin işine yarar.
Last edited by Melih on Fri Sep 07, 2007 7:16 pm, edited 1 time in total.
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Melih tebrik ediyorum. Tebrik etmekle kalmayıp, ilk gelişinde sana bir de yemek ısmarlayayım. :D
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
uygur

Post by uygur »

Melih Abi,
Ellerine sağlık.

@Halit Bey,
Bunlardan birini Ankara ekibi için ayırırsanız memnun olurum.
Said Özkan AKTUĞ
Erkek adam uçurur :)

Image Image Image Image
http://said.ozkan.org/kites
Melih

Post by Melih »

@Altan;
Yemek mi dedin? Valla yeşilköydeki börekciden bir porsiyona hayır demem :)
Bu pazar eğer buluşulur ise gelmeyi çok istiyorum, orda görüşürüz umarım, seninle ve börekle :lol:

@Uğur;
Abi ben hepsini Halit beye vereceğim, biri ona lazım, sanırım bir tane Ferruh, bir tane de Altan ister, çünkü kap işi akıllarında vardı konuştuğumuzda. Artan bir tanenin talibi kim olur bilemem ama Ferruh için gelen ile Ankarada en az bir tane olacağı kesin :)

Şöyle 2 tanesi aktif kullanılır hale dönüşse daha ne isteyeyim, bir 10 tane daha yaparım, isteyen kullansın.

Not: Bu arada içlerindeki yazılım upgrade edilebiliyor, olur da bir değişiklik falan gerekir ise üstünde çalışırım.
Last edited by Melih on Fri Sep 07, 2007 7:14 pm, edited 1 time in total.
zahitmungan

Post by zahitmungan »

bu pazar görüşelim melih abi..
http://picasaweb.google.co.uk/mardinucurtma
www.zahitmungan.com

Lanet olsun içimdeki uçurtma sevgisine. :lol:
Altan
Site Admin

Post by Altan »

Gerekirse sistemi değiş tokuş kullanırız.
Altan Güvenni
Uçucu madde bağımlısı.
Melih

Post by Melih »

Valla siz kullanacak olun keşke, ben daha çok yaparım, yeterki kullanan olsun.
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Melih
Eline sağlık . Ayrıca bu kadar uğraştığın için teşekkürler.
Ben fotoğraf makinesini servise gönderdim. Servis deklanşör uçlarını dışarıya çıkartacak ve eğer becerebilirse soketli hale getirecek. Ayrıca pil uçarını da dışarıya çıkartacak. Umarım sorun çıkmaz.
Pazar günü görüşmek ümidiyle
http://www.ucurtmaplanlari.com
Fevzi
Site Admin

Post by Fevzi »

Tavşanlı'yı unutmayın!
Eski makinam bu iş için bekliyor.
----------------------------------
http://fevzikir.name.tr/
http://picasaweb.google.com.tr/fevzikir
https://picasaweb.google.com.tr/kiteactivities
led

slm

Post by led »

@Melih
Samsun'u unutmayın :D :D
Eray Kara
Melih

Post by Melih »

Valla ben M+KAP ları halit beye vereceğim, zaten çarşamba günü de Malezyaya geri dönüyorum, uygulamaya geçecek arkadaşlar kendisi ile bağlantıya geçsi. Madem bukadar talep var, bir miktar daha yaparım sorun değil :)
Sadece şu ilk parti uygulamaya geçsin yazılımda sorunlar varsa görüp çözelim, sonra 2. partiyi yaparım.
Trick Serkan

Post by Trick Serkan »

Ellerine sağlık . Benim parmaklar dolma olduğu için bu micro çiplerle uğraşmam imkansız . :lol: Artık sen kullanırısn bize bakarz :lol:
Rüzgarı Bol Adam .
Güvenli Uç Güvende Ol ( Fly Safe Be Safe )
Gökyüzünde Herkesin Eşit Hakkı Vardır .
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Image
@Melih ,

Makine tamirden geldi. Deklanşör uçları ve pil uçları da çok düzgün bir şekilde dışarıya çıkartılıp uçlarına soket takılmış durumdaydı. Ben de diğer soketlerin diğer tarafları ile ilgili bağlantıları hallettim ama sanırım bir hata yaptım. Akşam herşeyi masaya koyup büyük bir heyecanla denerken pilden gelen uçları yanlışlıkla yanlış yere (elektronik deklanşör uçlarına taktım ) taktım. Herhalde zarar verömiş olmalıyım ki led çalışmadı. :(
Eğer bu yanlış bağlantı zarar vermez diyorsan pillerden gelen uçlarda bir hata olabilir. Ölçü aleti olmadığı için kontrol edemedim.

Deklanşöden çıkan uçları denedim. Birbirine değdirince fotoğraf çekiyor. En azından bu kısımda bir sorun yok.
http://www.ucurtmaplanlari.com
Melih

Post by Melih »

Valla sadece pilden gelen uçları taktıysanız deklanşördne gelenleri diğer uçlara deydirmediyseniz bir sorun olmaması lazım, çünkü sistem çalışmayaya başlamadan tüm bacaklar sinyal girişine kapalıdır yani bozamazsınız, ama bir şanssızlık oldu ise ve tam da olmamaı gereken bir kombinasyon (sadece bir tane var) ortaya çıktı ise o zaman yanmış olabilir. :?

en basit ve iyi seçenek, databank ları çalıştırmak için kullanılan düğme kadar piller vardır 3V Lityum 2032 diye bilinir. Bu pillerdne birtane alıp pil bağlantısına sokun, tam o araya sığar, kablo sokat gerektirmedne deydirip bakabilirsiniz.

Sizin fotoğraf işi için elektronik deklanşöre de gücü yeteceğinden, sistemi denerken kullanmak için ideal bir güç kaynadığır. Fazla düçlü olmadığından hiçbirşeyi yakamaz ve doğrudan uçlarını deydirdiğiniz için ölçü aletine gerek olmadan orada elektrik var mı emin olabilirsiniz.

Diğer bir yöntem de evde varsa telsiz telefonun içindeki pili çıkarıp bağlamak olabilir bu pil de tüm işinizi görür denerken.
gumush

Post by gumush »

Tebrik ediyor projenizi gonulden destekliyorum. Model ucagimda'da yakin zamanda bir tanesini denemek isterim. ( aslinda balon gibi bir urunde oldukca basarili olacaktir. )

Izmir'e ugradiginiz zaman bir yemek de burada bekliyor sizi.
Hikmet Gumus
Post Reply