Atatürk

Beraber uçurtma yapıyoruz.
Halit
Site Admin

Re: Atatürk

Post by Halit »

Altan maille gönderilen sadece CAD çizimler. Diğer konuları dediğin gibi burada tartışıyoruz zaten.
http://www.ucurtmaplanlari.com
oaerdem

Post by oaerdem »

HALİT Bey,

Çok teşekkür ederim. dosyalar sorunsuz geldi ve cıktılarınıda aldım. Başlamak Tamamlamanın yarısıdır demişler...

Sizden küçük bir-iki küçük ricam daha olacak;

1- belirtmiş olduğunuz ucurtma planları web sayfasında bu tür bir ucurtma bulamadım ? Teknik olarak nedir ?

2- ata2.JPG isimli dosyadaki malzemler nelerdir ? atl-üst orta kısımdaki parça nedir ? balık oltasında kullanılan parçadan kullansam olur mu ?

3- ata1.jpg deki orta daki ve alt-üst kısımdaki karbon cubuklar haric cerceve kenarlarında ipmi kullanıyoruz ?

4- terazileme yi şöylemi yapıyoruz. A noktasına B noktasına kadar uzanan bir ip, B noktasından da A noktasına kadar uzanan bir ip bağlayıp her iki ipin ucunuda birleştirip uçurtma ipimize mi bağlıyoruz ?

5- Uçurtma kumaşı olarak polyester veya astar diye tabir ettiğimiz kumaşlar kullansak olur mu ?

Size çok ama çok soru sorup zahmet veriyorum kusuruma bakmayınız lütfen.

Kolay gelsin,

Saygılarımla,

OkAn ERDEM

AYRICA UYARINIZ VE ANIMSATMANIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM... BU TÜR AÇIKLAYICI BİLGİLERİ PAYLAŞMAK GEREK. SİZLERE RASTLAYANA KADAR WEB SAYFALARINDA KAYBOLAN BİRİSİ OLARAK KESİNLİKLE KATILIYORUM PAYLAŞIMLAR AÇIK OLMALI... KOLAY GELSİN HERKESE !
oaerdem

Post by oaerdem »

HALİT Bey,

Biraz önce ofisdeki plother kağıtlarını incelerken POLYESTER A0 (90 lık) kağıt rulosu buldum... zemini şeffaf bırakıp ATATÜRK 'ün yüzünü kırmızı bastırsam uçurtmada kullana bilirmiyim ? Yalnız sizin paylaşdığınız ebatdan 10cm küçük olacak tüm ölçülerde bu orana göre değişiklik yapmam gerekecek herhalde değilmi?
Halit
Site Admin

Post by Halit »

Poster Uçurtmayı çevrenizde bulabileceğiniz malzemelerle yapmak oldukça zor. Uçurtma basit gibi görünmekle beraber kullanılan tüm malzemeler özel.
Örneğin kumaş kesinlikle ripstop olmalı çünkü uçurtmanın üst kısmı , uçurtmanın kuyruksuz uçabilmesi için arkaya doğru bükülüyor. Bu bükme esnasında kumaşın kesinlikle esnememesi lazım ki sizin bahsettiğiniz kumaş çok esner.
Evinizde dikiş makinesi ve dikiş dikmeyi bilen biri var mı ?
Dikey çıta ahşap olabilir ancak alt ve üst çıtalar büküleceği için fiber veya karbon olmak zorunda. Balıkçı oltaları belki kullanılabilir.

Bu uçurtmayı çapraz iki çıta ile de yapmak mümkün. Yani bizim klasik altıgenler gibi ancak bu kez 3 değil 2 çıta ile bir kasnak yapıp üzerinde Atatürk figürünü yapabilirsiniz. Ancak kuyruk da yapmanız gerekecektir.

Ne dersiniz ?
http://www.ucurtmaplanlari.com
Post Reply