Skip to content

Sanjo Rokkaku

sanjorokkaku_1Sanjo Rokkaku uçurtması, bütün Japon uçurtmalarında olduğu gibi Rokkaku ismini başına bulunduğu şehir ismi ile Sanjo’nun eklenmesi ile oluşmuştur. Belki de Japonya’nın en ünlü ve bilinen uçurtmasıdır. Bu uçurtmanın bu kadar ünlü olmasının sebebi de belki de çok dengeli bir uçurtma olmasının yanında küçücük  bir denge ve gerdirme ayarı ile bir avcı uçurtmasına dönüşmesi olabilir. Dünyanın birçok yerinde Rokkaku savaşlarını görebilirsiniz. Bunun yanında yapması ve uçurtması en kolay olan uçurtmalardan biridir.

Bunun bir başka sebebi de yapması ve uçurtması en kolay olan uçurtmalardan birisi olmasıdır.  Geniş rüzgar alanı ve hafif yapısı ile düşük, küçük bir kuyruk eklemesi ile de çok şiddetli rüzgarlarda uçabilir. Küçük bir Rokkaku’yu naylon ve çıtalardan dakikalar içerisinde yapmanız mümkündür.

ROKKAKU TARİHİ

Tam olarak başlangıç tarihi bilinmese de, Japonya Edo döneminin (1603-1867) başlarında ortaya çıktığı bilinmektedir. 1649 yılında Sanjo şehrinin bağlı olduğu Niigata eyaletinde Rokkaku savaşları festivali başlamıştır.

Diğer Japon uçurtmalarında olduğu gibi Rokkaku’da da o zamana ait Japon motifleri, Japon sanatçıları tarafından sıklıkla kullanılmıştır. Biz de de birçok uçurtmacı Türkiye’ye ait değerleri bu uçurtma üzerine işlemeyi tercih etmiştir.

rokkakudesen

ÖLÇÜLER VE PLANLAR

İnternette Rokkaku uçurtmanın birçok planını bulabilirsiniz ve göreceğiniz gibi birçoklarının boyutları ve oranları birbirinden farklıdır. Esasen ana iki oranı vardır. Bunlar 3-4-5 ve 4-5-6 dır. Bu oranları istediğiniz katsayı ile çarparak istediğiniz boyutta bir Rokkaku yapmanız mümkündür. Genelde Rokkaku savaşları için 6ft yani 180cm yüksekliğinde uçurtmalar kullanılır.

Model

http://www.kiteplans.org/planos/rokyeniden/rokyeniden.html
http://www.kiteplans.org/planos/rokkaku2/rokkaku2.html#bdgrok
http://www.kiteplans.org/planos/rokkaku11/rokkaku11.html
http://vansnickt.pagesperso-orange.fr/constrcv/rokkakucv.html
http://www.kiteplans.org/planos/microkakku2/microkakku2.html
http://www.kiteplans.org/planos/rokkaku16/SanjoRokkaku.pdf

 

 

 

Back To Top