Skip to content

Uçurtmadan Fotoğraf Çekmek KAP

Şimdilerde artık dronlarla hava fotoğrafçılığı çok kolay hale gelmiş olsa da biz dron öncesi uçurtmalara taktığımız kameralarla havadan çok güzel fotoğraflar çekerdik.

Peki bunu nasıl yapardık.

KAP yani Kite Aerial Photography

Havadan fotoğraf çekmek için kameranızı uçurtmaya değil uçurtmanın ipine takmalısınız. İpte titreşim çok daha az oluyor. Gerçi günümüz kameraları için artık titreşim de bir konu olmaktan çıkmış durumda. Neyse biz devam edelim. Kameranızı ipe asmak için Picavet denen bir düzenek var. Bu düzenek olmazsa olmaz değil ancak işinizi kolaylaştırabilir. O kadar uğraşamam derseniz kendi bulacağınız bir yöntemle kameranızı ( bu eski bir telefon da olabilir ) uçurtma ile havaya kaldırın. Makinenin aralıklı fotoğraf çekme fonksiyonu olsa iyi olur. Buna interval deniyor.

Ben daha meraklıyım ve bolca da vaktim var diyorsanız picavet yapımı çok zor değildir. Ustalar buraya…

         

 

 

 

Yukarıdaki fotoğrafta uçurtmanın ipine asılmış bir picavet ve aralıklı fotoğraf çekebilen bir fotoğraf makinesi görüyorsunuz. Makinenin açısı ve sağa sola doğru ayarlanması picavet sayesinde oldukça kolay. Picavetinizi hafif tahta veya aluminyum malzemeden yapmanızı öneririz. Bu ağırlık konusu önemli. Düzeneğinizi hangi uçurtma ile kaldıracağınız da önemli. Bizim klasik altıgen uçurtmalar bu iş için çok uygun. Kuyruklu olması sebebiyle stabil ve orta büyüklükte bir altıgen bile olsa bu düzeneği kaldırmaya yeter. Çıta uzunluğu 100 veya 120 cm bir altıgen ile deneyebilirsiniz.

KAP işi ayrı bir hobi. Sırf KAP için seyahat eden insanlar var. Tarihi yerlerin fotoğrafını çekmek ilginç olabilir. Arkeolojik kazılarda KAP yaygın kullanılırdı. Yaşadığınız mahallenin havadan fotoğrafını çekebilirsiniz.

Devam edelim. KAP yaparken yanınızda bir yardımcı olursa iyi olur. Tek başınıza da yapabilirsiniz ancak bu zaman içinde tecrübe sahibi oldukça mümkün olur.

Çok sert rüzgarlı havalarda yapmamak lazım. Türbülanslı sokak aralarında ve yüksek binalara yakın yerleri eleyin. Düz, açık ve rüzgarı stabil alan bir yer daha güvenli olur. UNUTMAYIN. Güvenlik her zaman ilk sırada olmalı. Tecrübe sahibi olmadan kalabalık alanlarda denemeler yapmak tehlikeli olabilir. Çok ağır olmasa da bir kameranın yüksekten birinin başına düşmesini istemeyiz.

Uçurtma, sağlam bir ip, picavet, kamera veya cep telefonu. hazırsanız başlayalım.

Önce uçurtmayı havalandırıyoruz. Biraz ip salıp yukarıda sabit ve güvenli bir uçuşta olduğunu görüyoruz. Uçurtmanız sağa sola savruluyorsa veya yeterince rüzgar yoksa denemenizi erteleyin. Uçurtmanız güven vermeli. Eğer stabil ve güvenli uçuyorsa biraz daha ip salıp picavetinizi ipe asmalısınız. Asma noktası uçurtmaya çok yakın olmamalı çünkü ağırlık uçurtmayı aşağı çekecektir. Uçurtmanın yeterince yukarıda ve yeterince çekme gücü ürettiği mesafeden sonra picaveti asın. Kameranızı takın ve açısını ayarlayın. Aralıklı fotoğraf çekme moduna getirin ve başlatın. Sonra yavaş yavaş salın yukarı çıkmasını gözlenmeyin.

Fotoğraf makineniz aralıklı bir çok fotoğraf çekecektir. Makine yukarıda iken uçurtmanızla ileri geri veya sağa sola yürüyerek fotoğrafı çekilen alanı değiştirebilirsiniz. Uçurtmanızın güven uçtuğunu düşündüğünüz yüksekliğe kadar ipini salabilir ve daha yüksekten fotoğraflar çekebilirsiniz.

İşte size bir kaç örnek.

 

Eski bir Nokia cep telefonunuz var mı ?

Bakın onunla da KAP yapabilirsiniz.

 

 

 

Deneyimlerinizi bizimle paylaşın lütfen.

Mustafa Topçudan bir deneme videosu aşağıda

 

devam edecek…

 

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top