Skip to content

İki ipli uçurtmalar ve dans – 2

İki ipli uçurtmaların ileri aşamasında akrobatik hareketler başlar. Uçurtmayı sadece sağa sola döndürmek, 8 çizmek, keskin dönüşlerle kare çizmek vb. sıkıcı gelmiştir artık.  Akrobaside uçurtma 360 derece x-y-z eksenlerinde döndürülür. Yani her yöne döner. Hareketlerin çoğu takla attırmaya dayalıdır. Bu hareketler İngilizce’de trick olarak anılır. Trick’in tercümesini numara ya da oyun gibi tercüme edebiliriz. Zaten iki ipli uçurtmaların İngilizce isimleri stunt kites‘dır. Yani marifet uçurtmaları. Trickler yapmak oldukça zordur. Bunlarda ustalaşmak zaman alır. Öğrenmek için eğitim filmleri izlenmeli ya da bu işi bilen birilerinden ders almalıdır. Kaliteli uçurtmaların yanında genelde bir eğitim dvd’si gelmekte ya da ayrıca sipariş edilebilmektedir. Trick yapmayı yazıyla öğretmek mümkün değildir. Burada değinmek istediğim sadece bu oyunlar için nelerin yapılacağı ve ne tip uçurtmaların kullanılabileceğidir.

Trick uçurtmalar:

Trick yapılabilecek uçurtmalar özeldir ve pahalı uçurtmalardır. Bu uçurtmalar iplere hızlı ve fazla tepki göstermek üzere tasarlanmıştır. Yeni başlayan uçurtmaları genellikle stabil olacak şekilde tasarlanır. Trick uçurtmalar ise oynak olmaya göre hazırlanır. Trick uçurtmalar için Prism, Benson, R-Sky, L’atelier, HQ, New Tek gibi markaları inceyebilirsiniz. Genellikle trick için uygun olan uçurtma modelleri belirtilirler.

Trick için kullanılan iplerin de kaliteli olması gerekir. Esnemeyen, kaygan ipler tercih edilirler. İp boyu genellikle kısadır. Çünkü ip uzadıkça tepkiler azalacaktır.

Trick uçurtmalar kimlere uygundur.

Eğer iki ipli uçurtmalara yeterince hakim değilseniz trick uçurtmalara geçmeye kalkmayın. Kırmak için fazla pahalı uçurtmalardır. Üzerlerindeki çıtalar da pahalıdır. Daha kötüsü bulunması zor olabilir.

Trick hareketleri çok rüzgar altında yapılamaz. Rüzgarın az olması tercih edilir. Bu şekilde uçurtma havada yüzdürülebilir.

Trick yani numaralar yere yakın yapılacağı için usta olmak önemlidir. Aksi halde uçurtma sürekli düşecektir. Uçurtmayı kaldıracak biri yoksa, zemin bozuksa ve siz ipleri kullanarak yerden kaldıracaksanız uçurtma yıpranabilir. Ayrıca düşmüş uçurtmayı ipleri kullanarak havalandıramıyorsanız trick size göre değildir. Biraz daha ustalaşmanız gerekir. Numaraları yaparken ipler sürekli kanada dolaşacaktır. Bunu açacak birinin olması işinizi kolaylaştırır. Acemi iken numara yapmak zahmetli bir iştir.

Trick yapmaya niyetlendiyseniz mutlaka iyi bir uçurtma alın. Ucuz uçurtmalar şevkinizi kırar ve bir çok hareketi yapamazlar. Trick yapmaya karar verdiyseniz çok zaman ayırmanız ve çok sabırlı olmanız gerekir.  Yılda 5-6 kere uçurtma uçuracaksanız fazla bir numara becerebilmeyi düşünmeyin. Son olarak stabil, hafif ve türbülanssız bir rüzgara ihtiyacınız var.

Back To Top